poniedziałek, 25 stycznia 2021r.

Weekend w regionie: 25 – 27 września

Data publikacji: 2020-09-25 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25 11:49
Weekend w regionie: 25 – 27 września
 

Weekend z wąskotorówką

Rewal. Najbliższy weekend będzie ostatnią okazją, by zorganizować wycieczkę szlakiem nadmorskich atrakcji gminy Rewal. Potem wąskotorówka kursować będzie tylko w trybie specjalnych kursów posezonowych.

W sobotę Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza na darmowy przejazd na trasie Gryfice – Rybokarty, na imprezę z okazji 80. rocznicy śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal. Impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Nadleśnictwo Gryfice rozpocznie się o g. 11 na terenie pałacu w Rybokartach. Zaplanowane są pokazy ułańskie, szkółka konna dla dzieci oraz rekonstrukcje historyczne.

Na imprezę w Rybokartach będzie można bezpłatnie dojechać i powrócić pociągami Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
Odjazd ze stacji Gryfice Wąskotorowe o g. 10.30. Powrót do Gryfic ze stacji Rybokarty zaplanowany jest po zakończeniu imprezy, ok. g. 15.

Więcej informacji na stronie www.kolej.rewal.pl.

(mł)

Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska

Barzkowice. Wystawę Ogrodniczo-Pszczelarską, zorganizowaną przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego warto odwiedzić w sobotę (g. 10–17) i niedzielę (g. 10–16).

Wystawa ma charakter targów ogrodniczych, jest miejscem spotkań pasjonatów pszczelarstwa, miłośników kwiatów i amatorów aranżacji zieleni. Będzie bogata ekspozycja roślin, drzew i krzewów owocowych, narzędzi i maszyn ogrodniczych, a także miodów odmianowych i akcesoriów pszczelarskich.

Specjaliści z ZODR w Barzkowicach udzielać będą fachowych porad z zakresu pielęgnacji i uprawy roślin oraz działań ekologicznych. Podczas wystawy odbędzie się kiermasz ogrodniczy, wystawa rękodzieła, wystawa sprzętu ogrodniczego i pszczelarskiego, a także konkursy i zabawy dla najmłodszych.

Projekt dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

(reg)

Tym, którzy zginęli dla Polski

Stare Łysogórki. W sobotę o g. 15 na Cmentarzu Wojennym odbędzie się koncert patriotyczny „Tym którzy zginęli dla Polski". Wystąpi kwartet „Ba-Rock”.

Mistrzostwa na torze motocrossowym

Nowogard. W sobotę i niedzielę na torze motocrossowym w Nowogardzie rozegrana zostanie III runda Mistrzostw Polski w Quadocrossie i IV Runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Start zawodów o g. 12.30.

(jb)

Festiwal Rybny

Kołobrzeg. W sobotę w porcie jachtowym odbędzie się Festiwal Rybny, któremu towarzyszyć będą dwudniowe Regaty o Puchar Złotej Ryby. Wyścigi pod żaglami przeznaczone będą dla zawodników klasy Laser 4.7, Laser Radial i Laser Standard, a lądowe atrakcje będą miały charakter ogólnodostępny.

Oficjalne otwarcie festiwalu o g. 13. Do g. 17 w festiwalowym miasteczku prowadzone będą zabawy i animacje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W trakcie ich trwania prowadzona będzie m.in. nauka zdobienia przedmiotów bursztynem i muszelkami. O g. 17 rozpocznie się Live Cooking zakończony degustacją. Wieczór minie uczestnikom imprezy najpierw w szantowym nastroju. O g. 19 swój występ rozpocznie Stary Szmugler, a o g. 20 grać będzie DJ Black. W trakcie imprezy zaplanowano fireshow. Wstęp wolny.

Kameralnie w kurorcie

Kołobrzeg. Dzisiaj (w piątek) o g. 19 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu zainaugurowany zostanie cykl pięciu Kołobrzeskich Koncertów Kameralnych. Jako pierwszy z koncertem „Mistrzowskie zagrania” wystąpi kameralna Baltic Neopolis Orchestra, którą poprowadzi koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej Fedor Rudin. Publiczność usłyszy utwory takich sław, jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Hugo Wolf, Nino Rota, Niccolò Paganini i Giacomo Puccini.

Targ Solny

Kołobrzeg. Po raz 16. w Kołobrzegu zorganizowany zostanie Hanzeatycki Targ Solny. Ten festyn historyczny od piątku do niedzieli zadomowi się na skwerze obok Baszty Prochowej. Ideą imprezy jest przybliżenie wczesnośredniowiecznych dziejów grodu „solnego”. Historia przestawiona zostanie przez pryzmat dawnych rzemiosł. Wstęp wolny.

(pw)

Ostatnie spektakle „m-teatru”

Koszalin. Trwają Koszalińskie Konfrontacje Kulturalne Młodych „m-teatr” na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (BTD). Ostatnie przedstawienia festiwalowe to: w piątek (25 bm.) o g. 19 - „Inteligencja” w reż. Radosława Maciąga z Teatru Wybrzeże w Gdańsku i o g. 21.30 - „Audiencja IV” - monodram Piotra Krótkiego z BTD (spektakl towarzyszący), w sobotę o g. 19 - „Piknik nad Wiszącą Skałą” w reż. Miry Mańki z Teatru Współczesnego w Szczecinie i o g. 21.30 - „Audiencja IV”, a w niedzielę o g. 16 i 19 - „Próby” w reż. Mikołaja Grabowskiego z Teatru Polonia w Warszawie. Drugie z niedzielnych przedstawień poprzedzi gala festiwalu z rozdaniem nagród.

Na tropie zbójców

Koszalin. Staw Czarownic, okolice dawnej wieży ciśnień, kaplica pielgrzymkowa czy stadion, który jeszcze w początkach lat 90. XX wieku służył jako miejsce rozgrywek piłkarskich są na mapie zwiedzania trzeciej wyprawy po Górze Chełmskiej. Spacer 20-osobowej grupy z przewodnikiem Andrzejem Kuczkowskim rozpocznie się w sobotę o g. 10 przy skrzyżowaniu ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego i Tytusa Chałubińskiego. Koszalińska Biblioteka Publiczna na realizację projektu „Wytropić zbójców z Gracjanem”, którego elementem jest spacer, otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”.

„The Bodyguard” jako musical

Koszalin. Teatr Muzyczny Adria przy ulicy Grunwaldzkiej inauguruje działalność w sobotę (26 września) o g. 19 premierą musicalu „The Bodyguard”. Widowisko oparte jest na filmie z 1992 roku, w którym grali: pieśniarka soul i pop Whitney Houston oraz Kevin Costner. Wśród przebojów między innymi „I will always love you” czy „Run to you”. Kolejny spektakl musicalowy w niedzielę o g. 18.

Dla kobiet i o kobietach

Koszalin. Tak reklamuje się niedzielny (27 września) Babski Kabaret, czyli Оld Spice Girls, który o g. 18 rozpocznie się w sali widowiskowej Centrum Kultury 105. W rolach głównych wystąpią: Lidia Stanisławska, Emilia Krakowska i Barbara Wrzesińska. Dwugodzinny program kabaretowy pełen jest zabawnych monologów, dowcipów, piosenek i improwizacji, w tym dialogi autorstwa niezapomnianej Marii Czubaszek.

Spotkanie rowerowe

Sianów. To kolejna odsłona promocji aktywnego wypoczynku i oficjalne zakończenie sezonu rowerowego w gminie Sianów. W sobotę (26 września) o g. 11 miłośnicy wycieczek na jednośladach zbiorą się przy świetlicy w miejscowości Sieciemin. Stąd wyruszą na rajd w kierunku Mokrego, aby pokonać 20-kilometrową trasę. Udział w spotkaniu rowerowym jest bezpłatny.

(m)

Widowisko historyczne upamiętniające 

Rybokarty. W sobotę w pałacu w Rybokartach odbędzie się widowisko historyczne organizowane przez Stowarzyszenia Nowa Kultura i Nadleśnictwo Gryfice. Wydarzenie upamiętnia 80. rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, jego żołnierzy oraz leśników wspierających oddział. Program obchodów: 11.00 – 11.30 – Przybycie gości w pobliżu kościoła w Rybokartach. Korowód konny przez wieś; 11.30 – 12.00 – Msza Święta w intencji poległych żołnierzy i leśników; 12.00 – 12.25 – Uroczyste posadzenie dębu poświęconego Majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu ps. Hubal; 12.30 – 12.45 – Otwarcie uroczystości na terenie pałacu „Ptaszynka” w Rybokartach. Powitanie gości, podniesienie flagi państwowej, hymn; 12.45 – 13.30 – Rekonstrukcja wydarzeń historycznych m.in.: komunikat o wybuchu wojny, wjazd ułanów, atak na kolumnę samochodowa, zasadzka i śmierć Majora Hubala; 13.30 – 14.30 – Pokaz musztry i ujeżdżania w wykonaniu ułanów i amazonek; 14.30 – 14.50 Przemówienia zaproszonych gości, zakończenie uroczystości.

W budynku pałacu na parterze będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu, jego żołnierzom i leśnikom wspierającym oddział. W pobliżu pałacu na boisku będą przygotowane atrakcje dla dzieci i młodzieży, okazjonalne namioty ciepły posiłek - grochówka wojskowa. 

Na zdjęciu głównym: Pomimo pandemii koronawirusa zainteresowanie przejazdami nadmorską wąskotorówką we wrześniu tego roku było tak duże, że wydłużony został sezon przewozowy do 27 września 2020 r.

Fot. Maciej Łozdowski

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ