sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wędrownik Castor

Wędrownik Castor

Wędrownik Castor
Data publikacji: 2016-04-25 20:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1767 131017

Charakterystyczny, bo rudy i z kielnią, krępej budowy ciała, poruszający się dość niezgrabnie. Znów był widziany na Gumieńcach. On - niecodzienny spacerowicz, czyli bóbr europejski. Szedł od ul. Okulickiego w stronę pobliskiego centrum handlowego, przez rondo Gierosa.
W poniedziałkowy poranek - dokładnie o godz. 6.40 - bóbr (Castor fiber) przechodził przez ul. Ku Słońcu. Wtedy naszemu Czytelnikowi (dane do wiadomości redakcji) udało się zrobić to zdjęcie.
- Jak powiedziałem: każdy, komu uda się gumienieckiego bobra uwiecznić na zdjęciu, ten otrzyma nasz promocyjny kubek - potwierdza radny Michał Wilkocki (Bezpartyjni), przewodniczący Rady Osiedla Gumieńce. - Mamy jeszcze w zapasie sto takich kubków, więc... czekam na kolejne obrazowe relacje z bobrzych spacerów.
Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na Gumieńcach mieszka tylko jeden bóbr, który „w porze dziennej chroni się w obrębie zbiornika wodnego, a w porze nocnej żeruje". Tymczasem z danych magistratu wynika, że w rejonie rzeki Bukowej oraz tzw. stawku na Gumieńcach, bobrów jest przynajmniej 10.
- Mieszkańcy naszego osiedla też są zdania, że bobrów mieszka u nas więcej. One migrują i przemieszczają się ciekami wodnymi znajdującymi się w okolicy. W zeszłym roku na Bukowej zaczęły się pojawiać  przez bobry uformowane tamy. Między innymi z tego powodu chcemy, aby w rejonie ronda Gierosa, gdzie są spotykane najczęściej, ustawić znak ostrzegający kierowców, sugerujący... zwolnienie przed bobrami - dodaje radny Michał Wilkocki. - W wielu ośrodkach w kraju znają go tylko z książkowych ilustracji lub filmów przyrodniczych. Tymczasem na naszych Gumieńcach jest stałym gościem. Dlatego z bobra zamierzamy zrobić nasz osiedlowy znak niemal firmowy. Stąd kubki z jego postacią wpisaną w nazwę „Gumieńce".
Miasto zwleka z ustawieniem stosownych znaku przy jezdni ul. Ku Słońcu. Natomiast RO Gumieńce już - jak wspomnieliśmy - dysponuje kubkami. I rozdaje tym wszystkim, którzy - jak nasz Czytelnik - ujęli bobra w kadrze. Co teraz, wiosną, może się okazać dość powszednim zdarzeniem. Skoro bobry - jak tłumaczy RDOŚ - właśnie o tej porze roku wędrują w poszukiwaniu partnera i miejsca na osiedlenie się. Swobodnie, skoro od 15 marca aż do 1 października nie może być chwytany nawet w pułapki żywołowne. Trwa bowiem jego okres ochronny.
(an)
„Król gumienieckich bagrowisk powrócił" - napisał Czytelnik przekazując „Kurierowi" to zdjęcie.

Wędrownik Castor Wędrownik Castor

Komentarze

gh
Czekam z niecierpliwością na moment kiedy gumienieccy radni zaczną wysuwać żądania zmniejszenia populacji bobra - a stanie się to niechybnie jak bobry zaczną dewastować roślinność na posesjach na Gumieńcach. Ten wędrowiec to pewnie zwiadowca szukający źródeł pożywienia.
2016-04-28 11:27:49
Dziubol
Kto był taki mądry w tym RDOS, aby napisać, że chodzi o jednego bobra
2016-04-26 17:11:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie