Czwartek, 03 października 2024 r. 
REKLAMA

Wątpliwości wokół nazwy ronda. Co to jest Brygada Wsparcia Dowodzenia WKPN?

Data publikacji: 02 października 2024 r. 09:16
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2024 r. 17:05
Wątpliwości wokół nazwy ronda. Co to jest Brygada Wsparcia Dowodzenia WKPN?
To rondo niebawem zyska tabliczkę z nazwą Brygady Wsparcia Dowodzenia WKPN.  

Rondo łączące ulice Powstańców Warszawy i Broniewskiego w Stargardzie będzie nosić imię Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Z takim wnioskiem wystąpił do włodarzy miasta dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia WKPW.

Jak uzasadniał, skrzyżowanie jest miejscem stanowiącym symboliczny punkt, który poprzez drogę ekspresową S10, łączy wszystkie jednostki brygady w Stargardzie, Wałczu, Bielkowie, Szczecinie i Prenzlau w Niemczech.

– Brygada aktywnie działa na rzecz mieszkańców, m.in. organizuje pikniki dla mieszkańców, uroczystości wojskowe, wspiera honorowe krwiodawstwo – wylicza Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu.

Propozycja nazwy ronda wywołała wśród radnych dyskusję.

– Kto będzie komu tłumaczył, co się pod tą nazwą w ogóle kryje, bo podejrzewam, że na tablicy będzie skrót – pytał radny z KR PiS Krzysztof Sosin. – Moim zdaniem, nie jest to fortunne.

– Ja nawet nie umiem tej nazwy bezbłędnie powtórzyć – dodał Wojciech Seredyński z KR KWW Rafała Zająca. – Czemu nie idziemy w kierunku nazw krótkich, prostych i łatwych do zapisania na mapach czy atlasach?

Przedstawiciele miasta tłumaczą, że nazwy ulic czy rond mają prowokować do pytań, do poznawania i być elementem budującym lokalną tożsamość.

– Są to elementy tożsamościowe, które jednak nie są związane z adresami mieszkańców – wyjaśnia Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Tak jak nazwa ronda NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność niedaleko cukrowni czy Jeńców Stalagu II D, które jest u zbiegu alei Żołnierza i ulicy 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty. Czy każdy wie, co to był Stalag II D? Ale nazwa zmusza do refleksji i do poznania.

– Nie musimy na wszystkich elementach w naszym mieście czy kraju wypisywać encyklopedycznej wiedzy – uważa radny Grzegorz Rybaczuk z KR KWW RZ. – Nazwa ma zainspirować mieszkańców do zapoznania się z historią danego miejsca.

– Przemawia do mnie to, że te nazwy trudne, wieloczłonowe są jednak w miejscach nieadresowych – mówi jego koleżanka klubowa Monika Szotowicz.

Uchwała w sprawie nazwy dla ronda u zbiegu ulic Broniewskiego i Powstańców Warszawy przeszła. Wejdzie w życie 14 dni po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym WZ. ©℗

Tekst i fot. Wioletta MORDASIEWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Błękitni
2024-10-02 16:14:47
Rozumiem zołnierza (oni zyją w swoim świecie),ale Mync i s-ka całkiem ale to całkiem odlecieli!!! Pora na emeryturę urzędasy!!!
Stargard
2024-10-02 15:39:48
odkąd przestał być szczeciński wyraźnie zgłupiał. No cóż...chcącemu nie dzieje sië krzywda.
Pomorze
2024-10-02 15:33:12
Po odcięciu w nazwie Stargardu określenia Szczeciński to jak widać wyrażnie się tam pogorszyło. A radni nie powinni się zająć zanieczyszczaniem Iny po deszczach zamiast pierdołami
Edmund
2024-10-02 14:49:20
Jak tu żyć,jak tu żyć?To straszne! Nie wiem co to był jakiś stalag.Jak tu żyć? A taki jeden wie,a ja nie.Ogarnia mnie rozpacz i beznadzieja.
filemon
2024-10-02 14:39:28
Czy ktoś się w końcu zastanowi jaką nazwę zaproponować? Czy w Stargardzie nie ma mądrych ludzi? Dlaczego brniecie w takie idiotyczne nazwy (z całym szacunkiem dla Brygady Wsparcia). Nazwa powinna być łatwa, prosta i kojarząca się z miastem Stargard. Moje propozycje: osoby urodzone w Stargardzie: Peter Groning (burmistrz Stargardu z XVII wieku), Przemysław Gintrowski, prof. Marek Jasiński- wybitna postać-kompozytor.
KuR.a KWW RZ ?
2024-10-02 12:42:36
"Czy każdy wie, co to był Stalag II D?" Od-PO_wiadam; - stanowczo nie!!! Ci, którzy jeszcze wiedzą "co to był Stalag II D" niedługo wymrą, a byli właściciele i twórcy Stalagu II D piszą już wspólnie z Donaldem nowe PO-dręczniki Historii. Za dwadzieścia lat "pies z kulawą nogą" nie będzie wiedział "co to był Stalag II D". Dla ws-PO-minających o Stalagu II D będzie "Stalag walczący".
krótko
2024-10-02 12:36:20
Kiedyś najdłuższą nazwę ronda w Polsce, miało rondo w Jaworznie. Nazwa, na szczęście, zniknęła po przebudowie całego skrzyżowania. Można nazwać: rondo uśmiechu.
Marcin
2024-10-02 11:53:48
I tak nikt nie zapamięta tej nazwy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA