piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują

Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują [GALERIA]

Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują
Data publikacji: 2020-06-29 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-29 19:04
Wywietleń: 1009 460846

Urządzenie na nowo skrzyżowania ulic Północnej, Wapiennej i Fińskiej w Szczecinie oraz budowa w tamtym rejonie zbiornika retencyjnego na strumieniu Warszewiec to zakres prac, jakie właśnie się rozpoczynają. Umowy z wykonawcami zleceń podpisane zostały w minionym tygodniu, a w tym przekazano im place budów.

Te prace są ledwie pierwszym etapem, właściwym wstępem do będącej wciąż w planach inwestycji drogowej w tej części Warszewa – przebudowy także łączącej się dalej z ul. Północną i biegnącej aż do Osowa ul. Andersena. Wykonawców będzie dwóch, bo do zrealizowania są dwa odrębne zadania, choć magistrat zlecił je niejako w pakiecie, w trybie tego samego zamówienia. Za nadzór nad realizacją odpowiada Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin.

Wąskie gardło z niebezpiecznym zakrętem

Ulica Wapienna, od skrzyżowania z ulicami Duńską i Szczecińską, jest wąska z bardzo wąskim pasem chodnika tylko po jednej stronie. I biegnie wielkim łukiem między zabudową mieszkaniową. W obniżeniu na wysokości, gdzie przez okoliczne tereny przepływa strumień Warszewiec, łączy się z ulicami Północną (ta ma w tym miejscu dwie odnogi w kierunku ul. Andersena w jako takim stanie z asfaltem, a w przeciwnym kierunku pod górkę do ul. Norweskiej w rejon zabudowy willowej jest jednym wielkim wyboistym duktem, wyłożonym miejscowo rozpadającymi się płytami betonowymi i przesypanych prowizorycznie budowlanym gruzem) oraz ul. Fińską, która z kolei przypomina śródleśną przecinkę z pasem ubitej ziemi. To jednocześnie od lat wąskie gardło drogowe z niebezpiecznym zakrętem pod kątem 90 stopni. To powoduje, że przy jego pokonywaniu samochodem widoczność ograniczona jest praktycznie do zera. Nadjeżdżający z przeciwnych kierunków kierowcy nie widzą swoich pojazdów. Na samym łuku jezdni nad strumieniem pas asfaltu z jezdnią jest tak wąski, że nawet dwa auta osobowe jednocześnie nie są w stanie się wyminąć. Trzeba nie tylko zwolnić, a nierzadko się zatrzymać, by móc następnie przejechać. To jednocześnie rewir niebezpieczny dla pieszych, bo nie ma tam chodników, a pobocza po obu stronach jezdni, którymi można tam przemknąć, jeszcze węższe.

Co obejmie przebudowa na Warszewie?

W ramach I części inwestycji przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Północnej i Wapiennej z odcinkiem dochodzącej do nich ul. Fińskiej. Prace obejmą budowę nowych jezdni, chodników, przebudowę infrastruktury podziemnej i naziemnej (sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej), budowę oświetlenia ulicznego. Na zrealizowanie tych prac wykonawca będzie miał do 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Do tego zadania wybrana została MUSING BUD sp. z o.o. sp.k., która złożyła ofertę z kwotą 4 570 788 zł brutto.

Natomiast II część tej inwestycji obejmie budowę zbiornika retencyjnego na cieku Warszewiec oraz remont w obszarze samego strumienia. Na te prace wybrany wykonawca, a jest nim firma Usługi Transportowo-Budowlane Bernard Baranowski, dostała 16 miesięcy. Zgodnie ze złożoną ofertą ich koszt wyniesie 3 540 560 zł brutto. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują Wąskie gardło na Warszewie teraz przebudują

Komentarze

zdjęcia nie do tych projektów !!!
zamieszczone fotografie nie odnoszą się do zał. projektów - to inne miejsca! a tak w ogóle to obudzili się po 10 latach jak już zabudowane są wszystkie pola.
2020-06-29 18:26:34
Warszewiak
Koniec z tymi smutami ,ja tam mieszkam i bardzo jestem zadowolony z decyzji dotyczącej przebudowy, a progi zwalniające dla oszołomów pędzących z niedozwolonymi prędkościami powinny być co 10 metrów.
2020-06-29 13:10:28
ala66
Czy autor zna polską składnię?
2020-06-29 11:13:29
@polski
Artykuł pisał Yoda (ten z Gwiezdnych Wojen).
2020-06-29 11:07:12
polski
Po jakiemu ten tytuł?
2020-06-29 10:22:39
tam i tak.................
.....wzdłuż tej całej ulicy będzie wąsko z uwagi na istniejącą zabudowę , budynki stoją tuż przy obecnym asfalcie???? , do tego trwa budowa nowego domu na samym zakręcie więc jak facet postawi ekran dźwiękochłonny dalej będzie kicha. W dalszej części nowe domy na styku z Chłodną blisko , na górce też z obu stron ciasno , jak tam poprowadzić ulicę ? Współczuję mieszkańcom.. A i słyszę że będą zrobione progi zwalniające. Wg. mnie kierowcy powinnić zaskarżyć ze względu na niszczenie zawieszenia samochodu , my i tak mamy cały czas progi zwalniające , takie mamy ulice. Dla przykładu ----nowy odcinek Miodowej , też zrobiono 4 uskoki poprzeczne tak mocne że ulica jest porysowana i są ślady oleju czyli uderzenią są mocne.
2020-06-29 08:54:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie