poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Warunkowa abolicja czynszowa

Warunkowa abolicja czynszowa [FILM]

Warunkowa abolicja czynszowa
Data publikacji: 2017-06-10 19:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:23
Wywietleń: 1031 268507

Warunkowa abolicja czynszowa. Małgorzata Jacyna-Witt, radna Szczecina, wraca do tematu darowania długów najemców mieszkań komunalnych, które przekraczają już w Szczecinie ponad 190 mln zł. I rosną one lawinowo. Wzywa prezydenta Piotra Krzystka i urzędników magistratu do przedstawienia realnych rozwiązań problemu.

Na koniec kwietnia 2017 r. łączne zadłużenie najemców mieszkań, które są własnością gminy w Szczecinie, wynosiło 190 541 755 zł. Na tę kwotę składają się zaległe opłaty z tytułu comiesięcznego czynszu za lokale i regularnie doliczane do nich odsetki. W porównaniu z końcem grudnia 2016 r. tylko przez 4 miesiące tego roku długi czynszowe najemców lokali gminnych (dysponują nim jednostka budżetowa Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych oraz dwie miejskie spółki Szczecińskie TBS i TBS Prawobrzeże) powiększyły się o prawie 5 mln 760 tys. zł. W budynkach z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, jakimi dysponują spółki STBS i TBS Prawobrzeże, zadłużenie od 3 miesięcy do 3 lat dotyczyło w sumie 612 najemców, a powyżej 3 lat miało je też 59 najemców w STBS. W przypadku puli mieszkań, jakimi włada ZBiLK, zaległości w opłacaniu czynszu od 3 miesięcy do roku wystąpiły u 1035 najemców, a powyżej roku dotyczyły aż 10 912 z nich. 

 - Oznacza to, że ponad połowa mieszkań komunalnych jest obecnie zadłużona. Przy założeniu 3-4 osób na gospodarstwo domowe to pokazuje, że 10 proc. mieszkańców Szczecina ma zadłużenie w opłatach czynszowych za zajmowane mieszkanie ponad 12-miesięczne. Zadłużenie tak dużej grupy mieszkańców powoduje wykluczenie społeczne całych rodzin. Ponosimy także dodatkowe koszty z budżetu miasta: opłacane kancelarie prawne prowadzące postępowania przeciwko dłużnikom, koszty komornicze, opłacanie czynszów do wspólnot za dłużników oraz rzesza urzędników zajmująca się nieefektywnie egzekucją należności - wylicza Małgorzata Jacyna-Witt. 

Przyczyną tak wielkiego wzrostu zadłużenia - zdaniem radnej - jest brak nadzoru nad zasobem mieszkaniowym i lekceważenie narastającego problemu przez prezydenta Szczecina. Jak przypomina, Piotr Krzystek był już zastępcą prezydenta w kadencji Mariana Jurczyka i odpowiadał za politykę mieszkaniową władz miasta. I dotąd nadal ten problem nie jest rozwiązany. Od poziomu 50 mln zł długów czynszowych wtedy do ponad 190 mln zł obecnie. A jako lekarstwo zastosowano - co podkreśla - podwyżkę czynszów, najpierw o 50 proc., a w marcu tego roku o następne 10 proc., z perspektywą podwyżki w każdym kolejnym roku po 10 procent.

- To gaszenie pożaru benzyną. Jedynym rozwiązaniem jest powszechna abolicja - powtarza Małgorzata Jacyna-Witt. - Odbiór społeczny takiej decyzji może być negatywny, jest wątpliwa etycznie, ale jedyna. Proponuję jednorazową abolicję warunkową: spłata zadłużenia zostaje zawieszona na rok. Jeżeli najemca w ciągu roku systematycznie opłaca czynsz, to następuje umorzenie całości zaległości z odsetkami. Natomiast w przypadku ponownego zalegania w ciągu roku, następowałoby odwieszenie całej kwoty - tłumaczy.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt skierowała jednocześnie apel do parlamentarzystów PiS o takie zmiany w stosownych ustawach, które będą oznaczały zwolnienie z podatku PIT osób objętych umorzeniem należności czynszowych, jak również o zmianę zapisu Kodeksu cywilnego: art. 688 1 § 1 i § 2 zgodnie z którym: „§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. § 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.” ©℗

Mirosław Winconek

Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Jacyna-Witt, Arkadiusz Bona, Joanna Gibczyńska i Marek Zakrzewski.

Fot. i film: Mirosław Winconek

Komentarze

kolin
Ekonomia głębokiego socjalizmu. Anulujmy długi i "umówmy się" że ich nie ma :) A co pani radna powie ludziom którzy płacą kredyty mieszkaniowe? Może też będzie Pani wnioskować o abolicję?
2017-06-12 15:18:06
;====
W mieszkaniu komulanym mozna na wlasny koszt wymienic okna?
2017-06-12 13:32:17
Rodowicz
Małgośka, głupia ty, oj głupia ty
2017-06-12 09:24:23
;////
Trafia w swoj elektorat buahhahah ,szkoda czasu na komentowanie tych wystepow, szkoda Szczecina.
2017-06-11 21:38:07
Ico
od dzisiaj przestaje płacić czynsz !! i czekam na następną abolicje
2017-06-11 08:16:54
Nowe okna na kaszt Pani Jacyny!
Wydaje mim się, że żeby być wiarygodnym, trzeba samemu dać przykład. Łatwe jest wydawanie pieniędzy z cudzej kieszeni. Zachęcam zatem Panią Jacynę do darmowego wstawienia nowych okien wszystkim, których na to nie stać. Zapewniam, że jest sporo takich osób, wystarczy się przejść po Szczecinie i popatrzeć. Do dzieła! Proszę pokazać, że jest Pani gotowa służyć mieszkańcom własną firmą i własną pracą. A na swoje dobrze płatne miejsce w jakiś tam radach nadzorczych, proszę wsadzić biedaka. Nic nie trzeba tam robić, a pieniądze przydadzą mu się na czynsz.
2017-06-11 08:01:48
To nie jest uczciwe
I bardzo niebezpieczny pomysł - bo ci co teraz płacą przestaną to robić bo przecież i tak im to kiedyś anulują i spowoduje to lawinowy wzrost zadłużenia. Trzeba każdy przypadek rozpatrzyć indywidualnie. Nie można inaczej.
2017-06-10 23:19:09
JA
Jak jest tak dobrze, to czemu jest tak źle. Przecie PiS u władzy i Polska to kraina mlekiem i miodem płynąca. A radna to niech rozdaje swoje prywatne jak ma za dużo a nie robi prezenty za czyjeś.
2017-06-10 21:43:08
oburzenie!
Nie rozumiem, dlaczego jeden ma płacić czynsz regularnie, nie zalegać z opłatami, a inny nie, bo i tak mu zaległości podarują. To w takim razie, po co JA płacę?! Może też się zadłużę, żeby potem mi dług darowano, tak z litości nade mną! Zawsze najlepiej się miały nieroby!!!
2017-06-10 21:22:19
xxx
To chyba jakieś jaja. Przecież niektórzy nie płacą czynszu z zasady i jeszcze mają mieć umorzone zaleglosci. Niech sprzątają ulice, koszą trawę, malują pasy. W pierwszej kolejności powinni zająć się tą patologią w Śródmieściu. Jeżeli codziennie ma na wódkę to na czynsz musi znaleźć kasę inaczej do widzenia. Super argument na kampanię wyborczą - sukces murowany
2017-06-10 21:07:42
AHA
Wyższe emerytury, podwyższona płaca minimalna, spadek bezrobocia, nowe miejsca pracy, 500+. I jeszcze ma pani czelność mówić o abolicji czynszowej, chyba słonko przygrzało. A tak na marginesie, okna tez pani rozdaje i dzieli się kasa za zasiadanie na stołku z przydziału pis?
2017-06-10 20:30:36
Karol
Pani Jacyna chetnei rozdaje nieswoje... Zupełnie jak bliska jej ostatnio partia.
2017-06-10 20:29:10
Malina ze Szczecina
To jest bardzo dobry pomysł. Dzisiaj zatem przestaję płacić. Do wyborów się trochę długu uzbiera. Potem rok popłacę i mi darują. Zawsze to trochę gotówki więcej zostanie w kieszeni.
2017-06-10 20:27:51
Szczecinianin
Jeżeli dłużnikom dług zostanie anulowany to co powinni zrobić najemcy którzy regularnie płacili czynsze? Rozumiem ze tez nie powinni płacić bo w przyszłości Jacyna im też umorzy.Zanim jednak tak się stanie to dzisiaj prezydent powinien im podarować np po 10 tyś zł. Babie chyba się w głowie poprzewracało. I takie coś chce być prezydentem tego miasta? Liczy na głosy dłużników??? Szkoda czasu te brednie. Ciekawe co na to jej profesorowie. Podobno jakieś studia skończyła, Kiedyś też można było zdawać egzaminy w czerwonej mini??? Ha ha ha.
2017-06-10 20:21:01
Sławek
I to ma chyba sens. Może ewentualnie przedłużyć okres po jakim długi byłyby umażane do 3 lat. Pozdrawiam
2017-06-10 20:01:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy