sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Na raty i z obniżkami

Na raty i z obniżkami

Na raty i z obniżkami
Data publikacji: 2017-04-13 18:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:21
Wywietleń: 751 233591

Rośnie liczba najemców, którzy starają się uzyskać obniżkę czynszu komunalnego i jednocześnie spłacają długi w opłatach za mieszkanie zajmowane z gminnej puli w Szczecinie. Zarządcy komunalnych mieszkań w imieniu gminy (ZBiLK, Szczecińskie TBS, TBS „Prawobrzeże”) od 1 listopada 2016 roku, tj. od momentu obowiązywania nowych przepisów zawarli dotąd z 315 najemcami porozumienia w sprawie ratalnych spłat zaległości. Nie zmienia to jednak faktu, że łączne zadłużenie mieszkańców lokali komunalnych wobec ZBiLK wynosi już około 172 mln zł. 

Jak zaznacza Marcin Nieradka, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, z początkiem listopada 2016 r. wzrosła również wartość udzielanych obniżek czynszowych według zmienionych reguł ich przyznawania na podstawie uchwały radnych. Nowe przepisy zwiększyły stawki upustu czynszu: z 15 na 25%, z 30 na 40% i z 40 na 50%. Od tego czasu wnioski o udzielenie obniżki złożyło 1290 lokatorów. Obecnie z obniżek czynszu korzysta około 1700 najemców lokali komunalnych.

Z końcem marca skończył się okres ochronny dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. Oznacza to, że do 31 października komornik ma możliwość eksmitowania dłużników do pomieszczeń tymczasowych. Do lokali socjalnych eksmitować można bowiem przez cały rok (mimo to i tak zimą działania te są rzadsze). Obecnie, w samym ZBiLK kilkadziesiąt wyroków oczekuje w kancelarii komorniczej na realizację – w tych przypadkach wskazane są już lokale socjalne, pomieszczenia tymczasowe lub miejsca w schroniskach.

- Obecnie około 2,5 tysiąca szczecińskich rodzin czeka na realizację wyroku o eksmisji. Jest to grupa lokatorów posiadających prawo do lokalu socjalnego. Około 1,5 tys. to mieszkańcy lokali ZBiLK-owskich. Natomiast reszta to lokatorzy m.in. spółdzielni, PKP, AMW, TBS-ów, właścicieli prywatnych - informuje M. Nieradka.

Ponad 1300 najemców nie posiada prawa do lokalu socjalnego, co oznacza, że rola gminy jest zabezpieczenie jedynie pomieszczenie tymczasowe. Umowa na jego najem podpisywana jest co miesiąc. Pomieszczenia tymczasowe przysługują dłużnikom maksymalnie przez sześć miesięcy. Po tym okresie tacy najemcy muszą szukać dla siebie innego lokum we własnym zakresie.

W 2016 r. miejscy zarządcy mieszkań komunalnych odzyskali 111 lokali w wyniku przeprowadzonych eksmisji komorniczych. W pierwszej kolejności zawsze realizowane są eksmisje osób uciążliwych oraz takich, które dopuszczają się przemocy fizycznej w rodzinach.

(MIR)

Fot.: Mirosław WINCONEK

Na raty i z obniżkami Na raty i z obniżkami Na raty i z obniżkami Na raty i z obniżkami

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy