Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Na raty i z obniżkami

Data publikacji: 13 kwietnia 2017 r. 18:24
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:38
Na raty i z obniżkami
Fot. Mirosław Winconek  

Rośnie liczba najemców, którzy starają się uzyskać obniżkę czynszu komunalnego i jednocześnie spłacają długi w opłatach za mieszkanie zajmowane z gminnej puli w Szczecinie. Zarządcy komunalnych mieszkań w imieniu gminy (ZBiLK, Szczecińskie TBS, TBS „Prawobrzeże”) od 1 listopada 2016 roku, tj. od momentu obowiązywania nowych przepisów zawarli dotąd z 315 najemcami porozumienia w sprawie ratalnych spłat zaległości. Nie zmienia to jednak faktu, że łączne zadłużenie mieszkańców lokali komunalnych wobec ZBiLK wynosi już około 172 mln zł. 

Jak zaznacza Marcin Nieradka, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, z początkiem listopada 2016 r. wzrosła również wartość udzielanych obniżek czynszowych według zmienionych reguł ich przyznawania na podstawie uchwały radnych. Nowe przepisy zwiększyły stawki upustu czynszu: z 15 na 25%, z 30 na 40% i z 40 na 50%. Od tego czasu wnioski o udzielenie obniżki złożyło 1290 lokatorów. Obecnie z obniżek czynszu korzysta około 1700 najemców lokali komunalnych.

Z końcem marca skończył się okres ochronny dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. Oznacza to, że do 31 października komornik ma możliwość eksmitowania dłużników do pomieszczeń tymczasowych. Do lokali socjalnych eksmitować można bowiem przez cały rok (mimo to i tak zimą działania te są rzadsze). Obecnie, w samym ZBiLK kilkadziesiąt wyroków oczekuje w kancelarii komorniczej na realizację – w tych przypadkach wskazane są już lokale socjalne, pomieszczenia tymczasowe lub miejsca w schroniskach.

- Obecnie około 2,5 tysiąca szczecińskich rodzin czeka na realizację wyroku o eksmisji. Jest to grupa lokatorów posiadających prawo do lokalu socjalnego. Około 1,5 tys. to mieszkańcy lokali ZBiLK-owskich. Natomiast reszta to lokatorzy m.in. spółdzielni, PKP, AMW, TBS-ów, właścicieli prywatnych - informuje M. Nieradka.

Ponad 1300 najemców nie posiada prawa do lokalu socjalnego, co oznacza, że rola gminy jest zabezpieczenie jedynie pomieszczenie tymczasowe. Umowa na jego najem podpisywana jest co miesiąc. Pomieszczenia tymczasowe przysługują dłużnikom maksymalnie przez sześć miesięcy. Po tym okresie tacy najemcy muszą szukać dla siebie innego lokum we własnym zakresie.

W 2016 r. miejscy zarządcy mieszkań komunalnych odzyskali 111 lokali w wyniku przeprowadzonych eksmisji komorniczych. W pierwszej kolejności zawsze realizowane są eksmisje osób uciążliwych oraz takich, które dopuszczają się przemocy fizycznej w rodzinach.

(MIR)

Fot.: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA