czwartek, 04 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wandalizm czy sztuka?

Wandalizm czy sztuka?

Wandalizm czy sztuka?
Data publikacji: 2019-03-07 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Wywietleń: 1714 379162

Opuszczona, przeznaczona do rozbiórki kamienica przy ulicy Krasińskiego 85 zaczęła „krwawić” – spod jej okien wylewa się czerwona farba. Według magistratu to akt wandalizmu, jednak niektórzy mają odmienne zdanie.

W budynku nikt już nie mieszka. Przedwojenna kamienica ma zostać wyburzona z powodu złego stanu technicznego. Tymczasem parę dni temu nieznany sprawca pomalował elewację budynku w dość ekstrawagancki sposób – z jego okien spływają „krwawe łzy”.

Szczecinianie gorąco komentują zdjęcia przedstawiające obecny wygląd kamienicy. Niektórzy uważają to za formę street artu (sztuka tworzona w miejscu publicznym – red.) i protest przeciwko planowanej rozbiórce budynku, a inni – podobnie jak magistrat – uważają to za akt wandalizmu, a samą pracę jako „obrzydliwą”. Duże kontrowersje wzbudza też fakt, że budynek – który i tak będzie wyburzony – ma być przemalowany, aby ukryć anonimowe „dzieło”.

Zdanie pierwszej grupy podzielają radni: Edyta Łongiewska-Wijas i Przemysław Słowik. Według nich „dzieło” nieznanego autora to spontaniczne stworzenie muralu, wypowiedź artystyczna i forma street artu.

„W naszej ocenie, nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku mamy do czynienia z ciekawą, spontaniczną i co najważniejsze niewandalizującą czy dewastującą wypowiedzią artystyczną. Praca, która powstała na fasadzie tego konkretnego budynku, zachęca do dyskusji i refleksji na temat procesu dezurbanizacji” – czytamy w interpelacji radnych skierowanej do prezydenta Szczecina.

Radni uważają, że artysta nadał zdewastowanej i doprowadzonej do ruiny przestrzeni całkiem nowe znaczenia. Według nich budynek zamienił się w interesujący obiekt, który skłania do zastanowienia się nad losem pozostałych kamienic w podobnym stanie.

„Szczecin z jednej strony zapatrzony jest w Berlin i dąży do uzyskania podobnej atmosfery, z drugiej – gdy w przestrzeni publicznej pojawia się autentyczny street art, pędzi się z lękiem, aby ją zamalować lub zdemontować” – uważają autorzy listu.

Radni sprzeciwiają się planom zamalowania muralu przez ZBiLK. Apelują, aby nie bać się spontaniczności w przestrzeni publicznej. „Co więcej, wydawanie pieniędzy na malowanie budynku, który ma zostać rozebrany, wydaje się zdecydowanym brakiem gospodarności i poszanowania publicznych pieniędzy” – ripostują w interpelacji.

Edyta Łongiewska-Wijas i P. Słowik uważają też, że powstanie takiego muralu to dobry impuls dla szerszego wykorzystania budynków przeznaczonych do wyburzenia. „Ich powierzchnia, historia i lokalizacja (kontekst okolicy) z pewnością stanowić będą inspirację dla innych street-artowych dzieł. Takie działania nie tylko pozwalają artystom na realizowanie swoich wizji, ale mają również działanie miastotwórcze” – argumentują.

Mural powstał bez zgody zarządcy budynku, jednak czy to powód, aby uważać go za obrzydliwy akt wandalizmu? Może autor chciał w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec wyburzania kamienic, które są żywą historią architektury naszego miasta?

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

Wandalizm czy sztuka? Wandalizm czy sztuka?

Komentarze

szczecinianka
Tak nasze miasto krwawi i każdy zakątek płacze .To jest prawdziwy wizerunek naszego miasta .Szacun autorom,
2019-03-08 10:02:59
Do-Cent
Któż to w magistracie taki delikatny? Nie ma ani wulgaryzmów ani obscenicznych obrazków. Kamienica spisana na straty...
2019-03-07 22:32:48
Nazwa
Po malowaniu jeszcze okna wymieńmy żeby przed burzeniem ładnie się prezentowało. Kto wygra przetarg na malowanie i za ile ? koszt robocizny i rysztowania farba na budynek do wyburzenia. Jaja sobie robicie !
2019-03-07 16:01:40
To jest sztuka miejska
I piszę to bez cienia ironii - budynek zyskał na estetyce, która choć lekko prowokująca to jednak dodaje a nie odejmuje wartości. Tyle ode mnie. Szacunek i podziękowania dla autorów za trud i kreatywność. By było jasne często krytykuję tzw "sztukę nowoczesną" w której nagminnie "kreatywność" sprowadza się do splagiatowania cudzych pomysłów i dorobieniu do tego prymitywnego hype'a zazwyczaj polegającego niewybrednym obrażaniu zazwyczaj katolików co pozwala wywołać skandal i napędza medialna bańkę. Tak myślę ze gdyby autorzy poszli na łatwiznę i zrobili coś w stylu proaborcyjnogenderowym to już byli okrzyknięci odkryciem szczecińskiej nowej sztuki a tak dostanie im się "jak kozie za obierki"
2019-03-07 13:15:55
dno
Zdecydowanie wandalizm. Nie ma co owijać w bawełnę, ktoś nielegalnie dostał się do budynku i go oszpecił, myśląc, że zostanie nazwany artystą. Nie, tak nie jest. Nie pozwalajmy na takie akty w przestrzeni miejskiej, bo róbta, co chceta nigdy dobrze się nie kończy.
2019-03-07 12:39:31
lordvader
Do fan. A później wyburzyć :)
2019-03-07 12:22:18
fan
Koniecznie zamalować cały budynek - złotolem i obsypać brokatem. Nareszcie będzie pięknie.
2019-03-07 11:56:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie