piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ułani na ścianie szkoły

Ułani na ścianie szkoły

Ułani na ścianie szkoły
Data publikacji: 2018-10-26 16:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 2001 358291

Mural nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz postaci ułanów podolskich został odsłonięty w piątek na ścianie budynku Zespołu Szkół nr 5 w Szczecinie. W uroczystościach m.in. wziął udział wiceprezydent Krzysztof Soska.

- Bardzo dziękuję dyrekcji szkoły za to przedsięwzięcie i wszystkim za wkład pracy, który został włożony - mówił wiceprezydent. - To widoczny znak tego, że pojęcie patriotyzmu jest dla was bardzo bliskie. Polska ma długą, ale też trudną historię. Był czas kiedy straciliśmy niepodległość i byliśmy pod zaborami. Tylko dzięki patriotyzmowi i naszym poprzednikom Polska przetrwała i mogła niepodległość odzyskać.

Okazały mural przedstawia postaci ułanów podolskich oczami artystów street artu.

- Patrząc na mural, można powiedzieć, że jest też niepodległość ułańska - powiedział Mirosław Żylik dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Szczecinie. - Mamy różne oblicza niepodległości, ale najważniejsze jest to, żeby była ona w sercach wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów politycznych, od wyznania, statusu materialnego czy wykształcenia. Chciałbym, abyśmy pamiętali, że niepodległość jest ważnym elementem tożsamości każdego narodu. Nie ma kraju, nie ma ojczyzny bez niepodległości. Cieszę się, że od stu lat kolejne pokolenia Polaków korzystają z niej i czerpią to, co jest dobre. My obecnie nie musimy walczyć i przelewać krwi za niepodległość. Powinniśmy tylko o nią dbać i pielęgnować. Życzę nam wszystkim kolejnych stu lat niepodległej wolnej demokratycznej Polski.

- Jest to jeden z dziesięciu w Polsce, a jedyny taki na Pomorzu Zachodnim - dodała Edyta Czajkowska wicedyrektor placówki, odnosząc się do dzieła.

Przypomnijmy, że rodowód 12 pułku Ułanów Podolskich wywodzi się z epoki Księstwa Warszawskiego. 8 czerwca 1809 r. powstał 5 pułk Jazdy Francusko-Galicyjskiej, dowodzonej przez pułkownika Gabriela Rzyszczewskiego. Po włączeniu wojsk francusko-galicyjskich do Armii Polskiej, 5 Pułk został przemianowany na 12 pułk ułanów używając na pamiątkę barw czerwono-biało-niebieskich.©℗

(KK)

Fot. Dariusz GORAJSKI 

 

 

Ułani na ścianie szkoły Ułani na ścianie szkoły

Komentarze

@Dlugo
Jesli wykleci byli dla ciebie ladni, to znaczy ze teczowy piatek jednak juz zbiera zniwo...
2018-10-27 07:51:50
Dluuugo... PiS
A wlasnie ze i Wykleci byli Ladni - tylko Nie ty...!
2018-10-26 22:39:55
A, A...
A Nowoczesnie za-KOD-owani i Ci co na nich glosowali... byc moze "Noca to zalatwia" ? Znaczy sie, PO-stapia PO-dobnie jak to juz zrobili na ul. Mickiewicza przy Siedzibie PiS-u !!
2018-10-26 22:35:52
Krótko
O ten jest ładny, a nie ci wyklęci
2018-10-26 18:13:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie