wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Walka z amoniakiem na remontowanym statku(akt.)

Walka z amoniakiem na remontowanym statku(akt.)

Walka z amoniakiem na remontowanym statku(akt.)
Data publikacji: 2015-11-02 12:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:27
Wywietleń: 1591 34963

O godz. 14.10 strażacy zakończyli akcję w stoczni. Trwała niespełna trzy godziny.

– Łącznie na miejscu było dziewięć zastępów strażackich – podsumowuje st. kpt. Piotr Tuzimek, rzecznik KM PSP w Szczecinie. – Na złe samopoczucie uskarżały się trzy osoby, które pracowały na statku, na którym doszło do zdarzenia.

Poszkodowani zostali przebadani przez ratowników z pogotowia, ale nie wymagali opieki ambulatoryjnej czy hospitalizacji. Ze statku „Atlantic Star” trzeba było ewakuować 15 osób, a z sąsiedniego – 46.

Z uszkodzonej instalacji wydobyło się ok. 50 kg amoniaku.

– Na szczęście, pracownicy zachowali się bardzo przytomnie i natychmiast zamknęli zawór umożliwiający doprowadzanie amoniaku ze zbiornika, w którym było go prawie pięć ton – dodaje rzecznik.

***

Wcześniejsza informacja

Osiem zastępów straży pożarnej, w tym samochód ratownictwa chemicznego, bierze udział w akcji na terenie stoczni Makrum Pomerania przy ul. Gdańskiej w Szczecinie. Na jednym z remontowanych tam statków doszło do rozszczelnienia instalacji z amoniakiem.

– O godzinie 11.30 otrzymaliśmy informację o awarii na remontowanym statku – informuje kpt. Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. – Na trawlerze „Atlantic Star” nastąpiło uszkodzenie rurociągu – przewiercona została instalacja z amoniakiem. To silnie trujący gaz, dlatego natychmiast ewakuowano około 40 osób, znajdujących się m.in. na sąsiednim statku.

Jak się dowiedzieliśmy, pracujący na statku „Atlatntic Star”, jeszcze przed przybyciem strażaków, samodzielnie zaczęli przepompowywać amoniak do zbiorników. Dwie osoby źle się poczuły i obecnie udziela im pomocy ekipa pogotowia ratunkowego.

– Zastosowaliśmy kurtyny wodne, bo woda łącząc się z amoniakiem neutralizuje jego działanie – dodaje kpt. Tuzimek. – Obecnie strażacy, w specjalnej odzieży, przeszukują pokłady statku, na którym doszło do awarii. Sprawdzają, czy nikogo tam nie ma.

Przy dużym stężeniu amoniaku może dojść do porażenia nerwowego i uduszenia. ©℗ (ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

 

Komentarze

jjll
wiadomość tę polecam głupcom bez wyobraźni, którzy blokują budowę obwodnicy zachodniej i przeprawy na północ od miasta.
2015-11-02 13:09:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”