środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Walka o dodatki dla wychowawców

Walka o dodatki dla wychowawców

Walka o dodatki dla wychowawców
Data publikacji: 2018-12-13 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-27 08:45
Wywietleń: 2311 366683

Czy szczecińskim nauczycielom w przedszkolach zostaną przywrócone dodatki za wychowawstwo? Wychowawcy przedszkolni czują się pokrzywdzeni. Oświatowa "Solidarność" i ZNP postanowiły działać w ich sprawie.

Nauczyciele zerówek przedszkolnych w Szczecinie od 1 września otrzymują zmniejszone pensje, gdyż zostali pozbawieni dodatków za wychowawstwo w wysokości 150-180 zł brutto miesięcznie. Powodem jest przyjęcie  przez Radę Miasta Szczecina 5 lipca 2018 r. uchwały w sprawie nowego regulaminu zasad przyznawania nauczycielom różnych dodatków. „Kurier” dwukrotnie pisał już o tej sprawie. Teraz dowiedzieliśmy się, że o przywrócenie dodatków zabiega oświatowa Solidarność i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" na nasz wniosek wysłał w ubiegłym tygodniu pismo do nowej Rady Miasta Szczecina, aby wezwała ona pana prezydenta do wykonania tej uchwały - powiedziała Mirosława Mazurczak, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Szczecinie.

Solidarność powołuje się na dwie opinie: wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca i radcy prawnego NSZZ „Solidarność” mec. Bogumiła Soczyńskiego, znawcy prawa oświatowego. Zdaniem wojewody z treści przyjętej w lipcu uchwały nie wynika, iż przyznane dotąd dodatki nie powinny być wypłacane. Według niego uchwała Rady Miasta nie jest więc realizowana. Opinia mec. Soczyńskiego opublikowana w „Przeglądzie Oświatowym” potwierdza, że zgodnie z prawem nauczycielom przedszkolnym należą się dodatki za wychowawstwo.

Szczeciński magistrat w osobie wiceprezydenta Krzysztofa Soski dotychczas tłumaczył, że dodatki te nie mogą być wypłacane, gdyż zmieniły się interpretacje przepisów. Jednak ponad 90 proc. polskich samorządów przyznaje nauczycielom przedszkoli dodatek za wychowawstwo. W Szczecinie do września dostawali je jedynie nauczyciele przedszkolnych zerówek. Od września zabrano je nawet im.

Rozmowy w sprawie nowego regulaminu prowadzono pomiędzy miastem i czterema związkami zawodowymi w ubiegłym roku szkolnym. Wiceprezydent podkreślał, że do projektu regulaminu strona związkowa nie zgłaszała zastrzeżeń, a uchwały nie kwestionował wojewoda. Szefowe oświatowej "Solidarności" i ZNP powiedziały nam jednak, że podczas negocjacji z miastem nowego regulaminu, związki zostały wprowadzone w błąd przez stronę prezydenta Szczecina. Gdy się w tym zorientowały i ZNP, i NSZZ „Solidarność” (Sekcja Oświaty) wystąpiły do prezydenta Szczecina z wnioskiem o renegocjowanie regulaminu, lecz otrzymały odpowiedź odmowną.

W najbliższych dniach ZNP zamierza zaskarżyć uchwałę z lipca 2018  r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP: "Przygotowaliśmy już skargę na uchwałę nr X/LIII/12/26/18 Rady Miasta Szczecina z dnia 5 lipca 2018 r. Skarżącym jest Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział Szczecin. Lada dzień złożymy ją w sądzie". ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Nauczyciel
Najbardziej denerwuje mnie to że zadania są do realizacji w każdej placówce bardzo podobne jak nie takie same a w jednych placówkach można dać dla wszystkich nauczycieli bez względu na to czy jest to nauczyciel wspomagający czy wychowawca po 300 a dla innych nie ma żadnego dodatku a jeszcze inni dostają po 90 złotych co to jest powinna być to kwota odgórnie ustalona zaczyna się nowy rok a ja mam już dość tej obłudy zaklamania...
2019-08-27 06:21:04
Piti
Dodatki mają nauczyciele przedszkoli w całej Polsce , tylko Szczecin ma inne zdanie.Moim zdaniem te dodatki należą się wszystkim nauczycielom pracującym w przedszkolach od najmłodszej grupy do najstarszej.
2019-01-30 17:37:45
Nauczycielka
Ja też mam taką nadzieję, ale jak widać nikomu się n8e spieszy. Skoro uchwała powstała w lipcu 2018 to minęło już sporo czasu żeby złożyć pozew do sadu.
2019-01-21 17:02:50
Ja
Mam nadzieję, że dodatki zostaną przywrócone. I to nie tylko dla nauczycieli kl. "0", ale również przyznane i dla nauczycieli młodszych grup
2019-01-14 22:23:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie