Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Walka o dodatki dla wychowawców

Data publikacji: 2018-12-13 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-27 08:45
Walka o dodatki dla wychowawców
 

Czy szczecińskim nauczycielom w przedszkolach zostaną przywrócone dodatki za wychowawstwo? Wychowawcy przedszkolni czują się pokrzywdzeni. Oświatowa "Solidarność" i ZNP postanowiły działać w ich sprawie.

Nauczyciele zerówek przedszkolnych w Szczecinie od 1 września otrzymują zmniejszone pensje, gdyż zostali pozbawieni dodatków za wychowawstwo w wysokości 150-180 zł brutto miesięcznie. Powodem jest przyjęcie  przez Radę Miasta Szczecina 5 lipca 2018 r. uchwały w sprawie nowego regulaminu zasad przyznawania nauczycielom różnych dodatków. „Kurier” dwukrotnie pisał już o tej sprawie. Teraz dowiedzieliśmy się, że o przywrócenie dodatków zabiega oświatowa Solidarność i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" na nasz wniosek wysłał w ubiegłym tygodniu pismo do nowej Rady Miasta Szczecina, aby wezwała ona pana prezydenta do wykonania tej uchwały - powiedziała Mirosława Mazurczak, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Szczecinie.

Solidarność powołuje się na dwie opinie: wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca i radcy prawnego NSZZ „Solidarność” mec. Bogumiła Soczyńskiego, znawcy prawa oświatowego. Zdaniem wojewody z treści przyjętej w lipcu uchwały nie wynika, iż przyznane dotąd dodatki nie powinny być wypłacane. Według niego uchwała Rady Miasta nie jest więc realizowana. Opinia mec. Soczyńskiego opublikowana w „Przeglądzie Oświatowym” potwierdza, że zgodnie z prawem nauczycielom przedszkolnym należą się dodatki za wychowawstwo.

Szczeciński magistrat w osobie wiceprezydenta Krzysztofa Soski dotychczas tłumaczył, że dodatki te nie mogą być wypłacane, gdyż zmieniły się interpretacje przepisów. Jednak ponad 90 proc. polskich samorządów przyznaje nauczycielom przedszkoli dodatek za wychowawstwo. W Szczecinie do września dostawali je jedynie nauczyciele przedszkolnych zerówek. Od września zabrano je nawet im.

Rozmowy w sprawie nowego regulaminu prowadzono pomiędzy miastem i czterema związkami zawodowymi w ubiegłym roku szkolnym. Wiceprezydent podkreślał, że do projektu regulaminu strona związkowa nie zgłaszała zastrzeżeń, a uchwały nie kwestionował wojewoda. Szefowe oświatowej "Solidarności" i ZNP powiedziały nam jednak, że podczas negocjacji z miastem nowego regulaminu, związki zostały wprowadzone w błąd przez stronę prezydenta Szczecina. Gdy się w tym zorientowały i ZNP, i NSZZ „Solidarność” (Sekcja Oświaty) wystąpiły do prezydenta Szczecina z wnioskiem o renegocjowanie regulaminu, lecz otrzymały odpowiedź odmowną.

W najbliższych dniach ZNP zamierza zaskarżyć uchwałę z lipca 2018  r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP: "Przygotowaliśmy już skargę na uchwałę nr X/LIII/12/26/18 Rady Miasta Szczecina z dnia 5 lipca 2018 r. Skarżącym jest Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział Szczecin. Lada dzień złożymy ją w sądzie". ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nauczyciel
2019-08-27 06:21:04
Najbardziej denerwuje mnie to że zadania są do realizacji w każdej placówce bardzo podobne jak nie takie same a w jednych placówkach można dać dla wszystkich nauczycieli bez względu na to czy jest to nauczyciel wspomagający czy wychowawca po 300 a dla innych nie ma żadnego dodatku a jeszcze inni dostają po 90 złotych co to jest powinna być to kwota odgórnie ustalona zaczyna się nowy rok a ja mam już dość tej obłudy zaklamania...
Piti
2019-01-30 17:37:45
Dodatki mają nauczyciele przedszkoli w całej Polsce , tylko Szczecin ma inne zdanie.Moim zdaniem te dodatki należą się wszystkim nauczycielom pracującym w przedszkolach od najmłodszej grupy do najstarszej.
Nauczycielka
2019-01-21 17:02:50
Ja też mam taką nadzieję, ale jak widać nikomu się n8e spieszy. Skoro uchwała powstała w lipcu 2018 to minęło już sporo czasu żeby złożyć pozew do sadu.
Ja
2019-01-14 22:23:43
Mam nadzieję, że dodatki zostaną przywrócone. I to nie tylko dla nauczycieli kl. "0", ale również przyznane i dla nauczycieli młodszych grup

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA