Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wagi zamontują na rogatkach

Data publikacji: 05 października 2016 r. 13:24
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Wagi zamontują na rogatkach
 

W najbliższy czwartek po godzinie 19-ej rozpocznie się wymiana nawierzchni w okolicy szczecińskiego Basenu Górniczego. Tym razem to przygotowania do montażu sensorów do wag preselekcyjnych, które pojawią się w tym roku w kilku miejscach na rogatkach miasta, a dokładniej na najbardziej oblężonych przez samochody ciężarowe trasach wjazdowych i wyjazdowych. Cel instalacji systemu? Ograniczenie ruchu pojazdów przeciążonych na szczecińskich drogach.

Prace na ul. Gdańskiej potrwają od czwartkowego wieczora do soboty włącznie, 8 października. Prowadzone będą przy sprzyjających warunkach atmosferycznych każdego dnia po godz. 19-ej, aby nie powodować zbyt dużych utrudnień w ruchu. Nawierzchnie jezdni ulicy Gdańskiej wymienione zostaną na odcinkach ok. 100 metrów na wysokości Basenu Górniczego w obu kierunkach.

- Głównym celem instalacji wag preselekcyjnych jest ograniczenie ruchu pojazdów przeciążonych na wybranych drogach w Szczecinie. System WIM-P (Weight in Motion Preselection) to komputerowy system do automatycznego wykrywania i identyfikacji pojazdów ponadgabarytowych bez ich zatrzymywania - wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM.  

Specjalne czujniki mają rejestrować przejazd pojazdów, mierzyć nacisk koła na nawierzchnię drogi i za pośrednictwem sterowników przeliczać dane z pomiarów na ciężar nacisku na koła, osi i wskazywać łączny ciężar pojazdu. Pętle indukcyjne będą służyć do pomiarów prędkości i łącznej długości pojazdów. Natomiast kamery i systemy identyfikacji mają rejestrować takie informacje, jak markę i model danego pojazdu, jego numer rejestracyjny oraz datę i godzinę przejazdu.

- System charakteryzuje się dużymi zakresami pomiarowymi: nacisk na oś: 500 – 20.000 kg, brak wrażliwości wyników ważenia w zakresie prędkości przejazdu od 15 – 170 km/h, zakres temperatur pracy od -40 stopni do 80 stopni Celsjusza - dodaje H. Pieczyńska. 

Przedstawiciele szczecińskiego ZDiTM podpisali umowę z konsorcjum firm DUORS sp. z o.o. i SAFE Co. Ltd sp. z o.o. na wykonanie w formule „zaprojektuj i zbuduj” miejsc do ważenia pojazdów (wag preselekcyjnych) w wybranych lokalizacjach na nitkach wjazdowych dróg do miasta i ich pasach wyjazdowych latem tego roku. Spółki zaoferowały montaż ich za najniższą cenę. Koszt to 2 801 001,50 zł. Wykonawca na realizację zadania ma 125 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy. Taki termin realizacji zlecenia podał sam w swojej ofercie.

Wagi z oprzyrządowaniem zainstalowane zostaną także na ul. Cukrowej, będącej fragmentem drogi krajowej nr 13 w granicach administracyjnych miasta, na odcinku przed zjazdem w Warzymicach do Rajkowa, na ul. Emila Zegadłowicza za skrzyżowaniem z ul. Jaworową i na ul. Floriana Krygiera (rejon drogi przy Odrze Wschodniej). ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach:

Ulica Emila Zegadłowicza, prowadząca z Głębokiego do Pilchowa. Rejon skrzyżowania z ul. Jaworową. I odcinki ul. Gdańskiej w rejonie Basenu Górniczego to dwie z czterech lokalizacji w Szczecinie, gdzie wkrótce pojawią się specjalne wagi.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2016-10-05 22:58:00
No wlasnie czemu tylko przy gorniczym a nie w innych miejscach na rogatkach szczecina tak aby ograniczyc niszczenie drog Dabia Zdroji Podjuch?
bezsensu
2016-10-05 20:42:18
Ciekawe, czemu nie na rogatkach, tylko przy wjeździe do centrum. A Dąbie to co - psy dupami szczekają?
KIKI
2016-10-05 17:28:46
jEST DOCHÓD WŁASNY GMINY DLACZEGO NIE ZROBIONO TEGO 10 LAT TEMU
Batalionów Chłopskich
2016-10-05 17:26:59
NIECH PREZYDENT MIASTA ZAPRZESTANIE WYDAWANIA ZEZWOLEŃ NA PRZEJAZD PRZEZ BATALIONÓW CHŁOPSKICH SAMOCHODAMI O MASIE POW 1O TON .JEST TOEWIDENTNE SKRACANIE DROGI DO GRYFINA PRZEZ NP.SILO TRANS I INNYCH .MAJA DROGĘ PO STRUGA I KAWAŁEK A 6.NISZCZA JUZ ZNISZCZONĄ NAWIERZCHNIĘ , HAŁASUJĄ I DYMIĄ Z RUR WYDECHOWYCH
111
2016-10-05 14:27:40
przy basenie to trzeba by zamontowac fotoradar bo co pare dni jakis debil w bmw sie tam rozwala
kierowca
2016-10-05 14:01:16
Nareszcie coś sensownego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA