Czwartek 19 maja 2022r. 
REKLAMA

Wagi na drogi

Data publikacji: 2016-08-01 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:11
Wagi na drogi
 

W miniony piątek przedstawiciele szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego podpisali umowę z konsorcjum firm DUORS Sp. z o.o. i SAFE Co. Ltd Sp. z o.o. na wykonanie w formule „zaprojektuj i zbuduj” miejsc do ważenia pojazdów (wag preselekcyjnych) w wybranych lokalizacjach na nitkach wjazdowych dróg do miasta i ich pasach wyjazdowych.

W budżecie miasta na 2016 r. na budowę miejsc do ważenia ciężarówek radni zapisali do dyspozycji Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM kwotę 3 mln zł. Gdzie pojawić się mają wagi? Na ul. Cukrowej, będącej fragmentem drogi krajowej nr 13 w granicach administracyjnych miasta, na odcinku przed zjazdem w Warzymicach do Rajkowa, na ul. Emila Zegadłowicza za skrzyżowaniem z ul. Jaworową, na ul. Gdańskiej w rejonie dojazdowym do pętli na Basenie Górniczym i na ul. Floriana Krygiera (rejon drogi przy Odrze Wschodniej).

Każda waga wyposażona zostanie w system WIM-P (Weight in Motion Preselection). System WIM – P jest to komputerowy system do automatycznego wykrywania i identyfikacji pojazdów ponadgabarytowych bez ich zatrzymywania. System WIM-P składa się z czujników instalowanych w nawierzchni, pętli indukcyjnych, kamer do identyfikacji pojazdów oraz odpowiednich sterowników.

- Czujniki będą rejestrować przejazd pojazdów, mierzyć nacisk koła na nawierzchnię drogi i za pośrednictwem sterowników przekształcą je na ciężar nacisku na koła, osi/oś i łączny ciężar pojazdu. Pętle indukcyjne będą służyć do pomiarów prędkości i łącznej długości pojazdów. Kamery i systemy identyfikacji pozwolą natomiast na m.in. pozyskanie wiedzy o marce pojazdu, numerze rejestracyjnym, modelu, dacie i godzinie przejazdu - wyjaśnia Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM.

Celem instalacji systemu jest ograniczenie ruchu pojazdów przeciążonych na drogach w Szczecinie.

Wykonawca na realizację zadania ma 125 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy. Taki termin realizacji zlecenia podał sam w swojej ofercie. Koszt montażu wag z oprzyrządowaniem na rogatkach miasta to 2 801 001, 50 zł. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: odcinki ul. Emila Zegadłowicza na osiedlu Głębokie i ul. Gdańskiej na Międzyodrzu na wysokości pętli Basen Górniczy. To dwie z czterech lokalizacji, gdzie najpóźniej w grudniu br. powinny pojawić się wagi preselekcyjne.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mariusz
2016-08-01 21:14:04
Prezydent powinien zwrócić pieniądze za system ekranów nad droga wjazdowa do Szczecina, za te pieniądze zamontować wagi z monitoringiem na wszystkich wjazdowych do miasta. Z lubieszyna na głównej drodze jest taka zamontowana ale tiry skręcają w drogę do dobrej i w ten sposób omijają przejazd z wagą. Moze ktoś się zainteresuje tym tematem rownież. Po drugie, kto zacznie zwracać uwagę na czystość pojazdów ciężarowych, wywrotki bezkarnie jeżdżą po mieście, rozrzucając glinę i ziemie z budów sprawiając ze nasze miasto i okoliczne drogi zmieniają się w ukraińska rzeczywistość. Brud i dziury to norma jak widac dla osób odpowiedzialnych za drogi!
Mieszkancy przy Ku Słońcu
2016-08-01 19:53:23
Naszym dążeniem będzie żeby wagi były zamontowane na naszej ulicy ze względu na największy ruch tirów jadących do jak z zachodu Europy kilka tysięcy w ciągu doby i w dodatku przeładowanych ładunkami jest znaczna ilość. Dlatego jest to jak najbardziej właściwe miejsce.
Masz rację !!
2016-08-01 15:39:10
Tu nie chodzi o wage. Tu chodzi o zabłąkanego tira i o kasę jaką miasto i radni mogą wydoić z kierującego. Brak właściwego oznakowania i wystarczy. Kierowca pobłądzi. Brak obwodnicy. No i brak fotoradarów. Efekt !! A więc brak kasy w kasie. Zainwestujemy 3 banki i zaczniemy łoić. Nieroby będą miały kolejne zajęcie. Przestaną grzebać palcem w nosie
Tir
2016-08-01 15:03:50
Tu nie chodzi o wagę, tylko o to, aby w Szczecinie nie ujrzano żadnego "TIRa". Nie może być tak, że jakiś zabłąkany kolos kluczy po osiedlowych uliczkach lub zawraca w centrum

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA