W Zachodniopomorskiem odrę podejrzewa się już u 30 osób. Tak wynika z najnowszego, poniedziałkowego (21 stycznia), raportu Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Większość, bo 28 przypadków tego rodzaju podejrzeń, wystąpiło na terenie Szczecina, 1 przypadek - na terenie Świnoujścia i 1 na terenie powiatu kamieńskiego.
- 20 przypadków (w tym 1 przypadek potwierdzony badaniem laboratoryjnym) to zachorowania, które wystąpiły jako ognisko w szpitalu MSWiA w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej. Wszystkie zachorowania dotyczą osób dorosłych. 5 osób jest lub było hospitalizowanych - raportuje WSSE w Szczecinie. - 8 pojedynczych przypadków u osób dorosłych to podejrzenia zachorowań niepowiązane z powyższym ogniskiem, w tym jeden ze szpitala SPSZOZ „Zdroje” w Szczecinie.
Dochodzenie epidemiologiczne oraz ustalanie osób z kontaktu, które ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby prowadzi Państwowy Powiatowy Inspektor w Szczecinie.
Na terenie Świnoujścia zarejestrowano 1 przypadek podejrzenia zachorowania na odrę u osoby dorosłej. Chora jest hospitalizowana.
Na terenie powiatu kamieńskiego zarejestrowano 1 przypadek podejrzenia zachorowania na odrę u osoby dorosłej. Chory nie wymaga hospitalizacji.
Szczecińskie szpitale już w poprzednim tygodniu, z powodu rozprzestrzeniania się odry, zakazały odwiedzin hospitalizowanych lub je bardzo ograniczyły. Tego rodzaju zarządzenia dyrektorów szpitali mają obowiązywać do odwołania. Szpital MSWiA poinformował na swojej stronie internetowej, że w poniedziałek (21 stycznia) uruchomiona została ponownie rejestracja.
Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie apeluje do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących. Zgodnie z art. 226 pkt 1 Kodeksu pracy, pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Jednym ze sposobów ograniczenia ryzyka dla czynników biologicznych są szczepienia ochronne przeprowadzane przez pracodawcę i na koszt pracodawcy (rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności). Z kolei program szczepień ochronnych na rok 2019 ogłoszony został w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia z 2018 r., pozycja 104.
Szczegółowe informacje w sprawie zachorowań na odrę i szczepień ochronnych ogłaszane przez Państwową Inspekcję Sanitarną dostępne są w pod adresem http://wsse.szczecin.pl
(sag)
Fot. Robert Stachnik (arch.)