Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

W szpitalu zabrakło na płace. Dalszy ciąg kłopotów barlineckiej lecznicy

Data publikacji: 2022-07-09 20:38
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-11 15:14
W szpitalu zabrakło na płace. Dalszy ciąg kłopotów barlineckiej lecznicy
Na płace brakuje, pediatrii nie będzie... To niektóre kłopoty barlineckiego szpitala.  

Tradycyjnie już co kilka tygodni miejscy radni w Barlinku przekazują pieniądze dla Szpitala Barlinek sp. z o.o. Tym razem dali 350 tys. zł. Pieniądze te przeznaczono na płace dla pracowników lecznicy.

Miejscowy szpital od dawna nie radzi sobie z finansami. Same należności wymagalne na już to kwota około 4 mln zł. Za pierwszy kwartał bieżącego roku placówka zanotowała straty w wysokości około 2,5 mln zł. Stąd ciągłe prośby do władz gminy o pieniądze. Radni pieniądze dają, bo w budżecie na 2022 rok zapisali kwotę 2,5 mln zł na wsparcie placówki. Z puli tej pozostał około 1 mln zł.

Zanim w trakcie sesji Rady Miejskiej pieniądze przekazano, jak zawsze radni mieli pytania do władz szpitala i gminy. Radny Michał Antosiewicz chciał wiedzieć, czy istnieje szansa na przywrócenie działalności oddziału pediatrycznego, który zamknięto kilka lat temu z powodu braku lekarzy. Czy prezes szpitala ma pomysł na zagospodarowanie pomieszczeń po tym oddziale?

Radny Cezary Krzyżanowski pytał, na co konkretnie pieniądze zostaną przeznaczone. – W trakcie posiedzenia komisji otrzymałem zdawkową odwiedź, że na bieżącą działalność. Uważam, że mamy prawo i obowiązek pytać i otrzymać odpowiedź szczegółową, na co będą przeznaczone te środki – podkreślał radny. Pytał burmistrza, jakie ten podejmuje działania, aby minimalizować straty finansowe szpitala. Zaznaczył, że dobrze funkcjonujący szpital w Barlinku jest potrzebny. Wspomniał o dawnych umowach gminy i powiatu w sprawie szpitala. O wspólnym finansowaniu. Mówił o programie naprawczym, który nie został zrealizowany.

Na pytania postawione przez radnych odpowiadał m.in. prezes szpitala Marek Stankiewicz. Mówił o procedurach medycznych i ich wycenie, która jest za niska. Mówił o inflacji i wzroście kosztów o średnio 30 procent, stąd pogarszająca się jeszcze bardziej sytuacja finansowa szpitala. Wspomniał o rehabilitacji w szpitalu. Jest pomysł, aby w miejscu oddziału pediatrycznego powstał oddział rehabilitacji. Rozpoczęto już poszukiwania lekarza, który taki oddział by poprowadził. – Pieniądze, o które tym razem poprosiłem, będą przeznaczone na płace – podkreślał prezes szpitala.

Przewodniczący RM Mariusz Maciejewski wspomniał o oddziale pediatrii w barlineckim szpitalu. – Temat ten wraca co pewien czas – mówił m.in. – Mówił pan o oddziale rehabilitacji w pomieszczeniach, gdzie kiedyś funkcjonował oddział pediatryczny. Rozumiem, że w tej chwili możemy powiedzieć, że w szpitalu w Barlinku nie będzie pediatrii? – pytał Maciejewski. Prezes Stankiewicz potwierdził, że takiego oddziału nie będzie. ©℗

Tekst i fot. J. SŁOMKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kubuś
2022-09-13 21:36:35
Lekarze dostali wszystko ,szara eminencja musi poczekać,po byłym dziecięcym.to jest tylko kupa syfu.tam nikt niczego nie kontroluje,brak porządnego zarządzającego.Prezesowi kończy się niebawem kadencja wiadomo,że już mu nie zależy, zresztą nigdy nie zależało na szpitalu.
Kubuś
2022-09-13 21:30:18
Prezes pieniądze wypłacił lekarzom ,oni mają mniej niż niższy personel,reszta choloty musi poczekać.Rechabilitacja po dziecięcym bzdura ,tam jest kupa syfu .Nikt niczego nie kontroluje.Tak na marginesie skoro Oriokid przynosi straty ,to dlaczego jest utrzymywany .
n
2022-07-11 15:07:11
wazne ze jest kasa na socjal, pincety 13,14 i inne rozdawnictwo ktore napedza inflacje , przeciez tego nikt nie sprawdza ze jest to wydawane na alkohol,papieroski,małpki,harnasie ,tipsy,nowego yorka itd. podatnicy pracujacy to sponsoruja !
Piotr
2022-07-11 12:35:56
@Koperta Obecnie kitle medyczne pracują w państwowym szpitalu i leczą na państwowym sprzęcie w państwowym gabinecie. Do tego otrzymują pensje lub wypłaty z państwowych składek. Zapamiętać jedno bez podatków nie ma kasy, bez budowlańców nie ma szpitala, bez techników nie ma prądu i wody w szpitalu, bez serwisantów nie działa usg, tomograf itd, bez inżynierów nie ma sprzętu. Przestańcie brednie opowiadać, straszyć uczciwych.
@Koperta
2022-07-11 11:22:07
Jeżeli ma Pan/Pani informacje , że jakikolwiek lekarz/urzędnik/ktokolwiek uzależnia wykonanie usługi/pracy od łapówki MUSI to Pan/Pani natychmiast zgłosić/Policja ,CBA/ . W innym przypadku grozi Pani/Panu grzywna ,ograniczenie wolności a nawet kara więzienia
Ewa
2022-07-10 23:06:33
Przecież marszałek profesor Tomasz Grodzki mówił że w Polsce jest za dużo szpitali, marszałek jest prominentnym członkiem PO z samego świecznika. A poza tym po co tak potrzebne było przez władze samorządowe przejęcie ogrodu w Przelewicach zamiast zająć się szpitalem w Barlinku? Wie ktoś może o co tu chodziło?
O.K. 2010
2022-07-10 11:32:09
Tak PIS dba o zdrowie nas POLAKÓW. Na ochronę wielkiego szefa PIS ( co prawda małego wzrostu ) to pieniądze są i będą - kiedy wreszcie to zrozumiemy.
Stanisława
2022-07-10 10:58:21
Smutne to. Z pieniędzy publucznych tzn z naszych podatków władze powinny przeznaczać o wiele więcej środków na służbę zdrowia. Pracownicy ochrony zdrowia już od dawna apelują, że za mało środków z PKB przekazywane jest na ten cel. A zdrowie i życie powinno być priorytetem.
Koperta
2022-07-09 21:13:35
KOpertowicz każdego kto da KOertę zbada przez telefon i POwie że należy się POnowna KOperta

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA