Dziś uczniowie wrócą, po wakacyjnej labie, do szkół. Wielu z nich czeka tu sporo zmian związanych z wprowadzoną reformą oświaty. Największa to ta, iż znów mamy ośmioletnie podstawówki. Zresztą, kolejne lata również przyniosą dużo nowości. Ot, choćby za dwa lata gimnazja przejdą do historii. W tym samym czasie do szkół średnich trafią dwa roczniki młodzieży.
Co czeka uczniów, nauczycieli i rodziców w nowym, właśnie rozpoczynającym się roku szkolnym?
Teraz uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej staną się uczniami ośmioletniej szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu będą mogli kontynuować naukę w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, pięcioletnim technikum lub trzyletniej branżowej szkole I stopnia. Od dzisiaj nowa podstawa programowa obowiązuje w klasach I, IV i VII podstawówki, w I klasie branżowej szkoły I stopnia oraz w I semestrze szkoły policealnej. Pozostali uczniowie realizują dotychczasową podstawę programową.
W tym roku roku szkolnym piąto- i szóstoklasiści ze szkoły podstawowej będą nadal się uczyli przyrody, natomiast siódmoklasiści - biologii, chemii, fizyki i geografii, a także obowiązkowo drugiego języka. Obecnych uczniów klas VII w przyszłym roku szkolnym (w kwietniu 2019 r.) czekać będzie trzydniowy obowiązkowy egzamin końcowy.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 września 2017 r.
Monika Gapińska
Na zdjęciu: Reforma oświaty spowodowała ogromne zmianie w sieci szkół w Szczecinie. Wiele gimnazjów zostało przekształconych w podstawówki, a inne będą stopniowo wygaszane. W niektórych podstawówkach nie pomieściły się z kolei klasy siódme. Tak jest w SP 7 na Warszewie (na zdjęciu - uczniowie tej placówki). Dlatego siódmoklasistów przeniesiono do budynku Gimnazjum nr 34 przy ul. Wojciechowskiego. Tych uczniów na lekcje codziennie będzie woził autobus - ma odjeżdżać o godz. 7.30 i 8.20 z parkingu szkolnego SP 7 przy ul. Złotowskiej na przystanek „Osiedle Arkońskie”, po drodze stając na ul. Duńskiej.
Fot. Dariusz Gorajski