Od 1 listopada w Szczecinie jak co roku funkcjonować będzie pogotowie dla osób bezdomnych. Wciąż obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa. Zmieniono nieco procedury przyjęcia do placówek. Łatwiej skorzystać z nich osobom zaszczepionym lub posiadającym negatywny wynik testu na koronawirusa – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Przed sezonem zimowym w mieście przygotowano 315 miejsc w schroniskach, 50 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni. W tym tygodniu w tych pierwszych wolnych było jeszcze niemal sto miejsc i prawie połowa w noclegowniach. Do przytulisk kieruje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
– Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa we wszystkich placówkach dalej obowiązują zaostrzone zasady sanitarne – przypomina Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. – Zmienia się nieco wprowadzony w ubiegłym roku system przyjęć do wszystkich schronisk i noclegowni.
Mogą do nich trafić osoby, które mają zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 albo posiadają negatywny wynik testu wykonany w okresie 72 godzin przed zgłoszeniem do placówki lub były poddane izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy od dnia przyjęcia do placówki udzielającej tymczasowego schronienia.
– Jeśli osoba bezdomna nie jest zaszczepiona, nie ma zrobionego testu i nie chorowała, musi odbyć 10-dniowy pobyt w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach: placówkach przy ul. Kolskiej lub ul. Racibora, w których w sumie jest 12 miejsc – mówi Maciej Homis. – Jeśli w trakcie 10-dniowego okresu w placówce nie będzie nowych przyjęć oraz osoby przebywające w tych miejscach nie będą wykazywały objawów chorobowych, będzie można skierować je do schroniska czy noclegowni.
Nie dotyczy to miejskiej ogrzewalni przy ul. Dąbrowskiego, która jest czynna całodobowo. Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy decyzji MOPR.
– Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała osoby bezdomnej i mogą odmówić wpuszczenia jej do środka z uwagi na stan zdrowia – zaznacza Maciej Homis. – Na miejscu można wypić gorący napój, skorzystać z łazienki czy wymienić odzież.
W Szczecinie jest pięć całodobowych schronisk dofinansowanych przez gminę. To placówka przy ul. Zamkniętej 5 prowadzona przez Stowarzyszenie Feniks, trzy takie domy Caritas – dwa schroniska dla mężczyzn przy ul. Nehringa 14 i ul. Strzałowskiej 24 oraz schronisko dla kobiet przy ul. Piasecznej 4, a także schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi przy ul. Hryniewieckiego 9 prowadzone przez Stowarzyszenie „Złoty Wiek”. Osoby bezdomne mają tam zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań.
Na terenie miasta funkcjonują dwie noclegownie – Stowarzyszenie „Feniks” przy ul. Zamkniętej 5 oraz Caritas, ul. Nehringa 14. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa placówki mogą oferować schronienie także w pozostałych godzinach. W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.
Ogrzewalnia mieści się przy ul. Dąbrowskiego i jest czynna przez całą dobę. Jest tam 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. Można wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz przebrać się. Miejsce to prowadzi Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
(gan)