Od 14 kwietnia mieszkańcy Stargardu mogą składać wnioski obywatelskie w ramach kolejnego SBO. Jest na to czas do końca maja.
Mieszkańcy Stargardu ponownie mogą zdecydować, na co przeznaczyć część miejskiego budżetu. Rozpoczął się nabór projektów, każdy ma więc szansę poprawę jakość życia w swojej okolicy.
Budżet obywatelski od lat cieszy się dużym zainteresowaniem stargardzian. Zgłaszane projekty przekładają się na konkretne zmiany w postaci m.in. nowych placów zabaw, terenów rekreacyjnych czy ścieżek rowerowych. Ostatnio w ramach SBO powstał napis STARGARD w parku Jagiellońskim czy Ninja Par przy ul. Ceglanej.
Od 14 kwietnia można składać wnioski do tegorocznej, 12. już edycji SBO. Pomysły mogą mieć charakter inwestycyjny (np. budowa, remonty, zagospodarowanie przestrzeni publicznej) lub społeczny (np. warsztaty, wydarzenia integracyjne, działania edukacyjne).
Wnioski można składać elektronicznie przez specjalną platformę dostępną na stronie miasta lub papierowo w Urzędzie Miejskim lub w wyznaczonych punktach konsultacyjnych do 30 maja.
– Po raz kolejny będziemy mogli zrealizować projekty na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – informuje zespół ds. budżetu obywatelskiego, któremu przewodzi Zdzisław Rygiel, sekretarz miasta.
W Stargardzkim Budżecie Obywatelskim są do wydania 3 miliony złotych. Każdy z 6 obszarów ma do dyspozycji 500 tys. zł. Wartość jednego projektu w danym obszarze może wynosić maksymalnie 450 tys. zł.
Zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem formalnym i merytorycznym. Te, które przejdą pozytywną weryfikację, trafią na listę do głosowania. Mieszkańcy wybiorą zwycięskie propozycje w głosowaniu, które potrwa od 14 lipca do 14 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone do 30 września.
Realizacja zwycięskich projektów rozpocznie się w roku przyszłym. Więcej informacji, harmonogram oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej www.stargard.eu.
– Każda kolejna edycja Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego pokazuje, że mieszkańcy chcą brać sprawy w swoje ręce i mieć bezpośredni wpływ na to, jak wygląda nasze miasto – dodają miejscy urzędnicy.
W formularzu należy wskazać nazwę i lokalizację projektu i szacowane koszty inwestycji. Trzeba też dołączyć listę z podpisami 30 osób popierających pomysł. Propozycje są przyjmowane niezależnie od obszaru, w którym mieszka zgłaszający, każdy może wskazać projekt do realizacji w dowolnym miejscu.
Zgłaszając pomysł do wykonania na terenie wspólnoty lub spółdzielni, do karty trzeba dołączyć oświadczenie właściciela o woli użyczenia nieruchomości.
Pomysły mogą zgłaszać mieszkańcy w różnym wieku, przy czym osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć zgodę od rodzica lub opiekuna. ©℗
(w)