niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > W Policach uchwalili

W Policach uchwalili

W Policach uchwalili
Data publikacji: 2018-02-27 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:35
Wywietleń: 926 316008

Samorząd policki w tym roku po raz ostatni zrealizuje program szczepień przeciwko pneumokokom dla swoich najmniejszych mieszkańców. Wciąż jednak będzie oferował uodpornienia seniorom. Rodzice zapłacą więcej za wyżywienie swoich pociech w gminnym żłobku i przedszkolach. A Tanowo zyskało plan rozwoju miejscowości, z którym może ruszać po dotacje unijne. W Policach obradowali radni gminni.

Radni zdecydowali o kontynuacji dwóch programów zdrowotnych. Dotyczą szczepień przeciwko grypie dla seniorów oraz przeciwko pneumokokom dla najmniejszych mieszkańców gminy. Po raz pierwszy działania te wesprze finansowo Narodowy Fundusz Zdrowia. Gmina w końcu sięgnęła po środki, które były dostępne już w poprzednim roku.

- Na program szczepień przeciwko grypie dla osób po 65. roku życia przeznaczyliśmy w tym roku 30 tys. złotych - mówi Maciej Usewicz, zastępca naczelnika Wydziału Organizacyjno-Prawnego Urzędu Miejskiego w Policach. - Wystąpiliśmy do NFZ o dofinansowanie. Decyzja jest pozytywna. Zostanie dofinansowany w 40 procentach.

Jeszcze w tym roku gmina będzie kontynuowała program profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Ale już po raz ostatni.
- Ten program będzie realizowany po raz ostatni, bo od zeszłego roku wszystkie noworodki w kraju szczepione są przeciw pneumokokom zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień - tłumaczył Maciej Usewicz . - Do zaszczepienia został nam ostatni rocznik, czyli dzieci urodzone w roku 2016 (bo wtedy te szczepienia nie były jeszcze obowiązkowe). Przeznaczyliśmy na ten cel 60 tys. złotych. I tutaj również będzie dofinansowanie w 40 procentach. Konkurs chcielibyśmy ogłosić już w marcu, żeby od kwietnia dzieci mogły być szczepione.

Radni przyjęli też uchwałę w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez żłobek gminny. A w wraz z nią istotną podwyżke stawki żywieniowej.
- To propozycja podwyższenia opłat za tzw. wsad do kotła - z 5 do 6 złotych - relacjonował Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach. - To wzrost istotny, bo o 20 procent. Wynika on z wniosku dyrektorki żłobka, która na podstawie doświadczenia w prowadzeniu placówki, uznała, że stawka obowiązująca od 2011 r. jest za niska. Burmistrz się do tego wniosku przychylił. Z punktu widzenia gminy, to rzecz neutralna, bo tę zwiększoną opłatę wnoszą rodzice i ona w całości jest wykorzystywana na wyżywienie dzieci.

Radni w poparciu dla tej uchwały nie byli zgodni.
- Miesięcznie rodzic poniesie konsekwencje w kwocie 22 złotych, średnio - zwracał uwagę radny PiS Mariusz Różycki. - Pan naczelnik argumentuje, że nie było podwyżki od 2011 r. Ale ja spojrzałem na podobną uchwałę w Szczecinie. Tam stawki od 2015 r. wynoszą 4,5 zł za wkład do kotła. Wiem, że można wydać i 7, i 8 złotych, bo na dzieciach się nie oszczędza. Ale uważam, że 20 procent to duża podwyżka. Zwłaszcza dla rodziców z dwójką i więcej dzieci. Zastanawiam się, czy gmina w jakiś sposób nie mogłaby pomóc niektórym rodzicom w tym temacie.
Ostatecznie podwyżka została przegłosowana. Naczelnik jeszcze uzupełnił, że podobny wzrost stawki żywieniowej dotyczy także gminnych przedszkoli. W nich jednak nie była potrzebna uchwała radnych. Dyrektorzy placówek uzgodnili to z burmistrzem Polic.

Radni przyjęli także "Program Rozwoju Miejscowości Tanowo do roku 2022".
- Jest on z jednej strony dokumentem planistycznym, wyznaczającym cele i kierunki działań dla miejscowości Tanowo, z drugiej - ma charakter dokumentu technicznego, który jest niezbędny do poszukiwania i pozyskiwania dotacji unijnych - tłumaczyła Aneta Soprych-Kuśnierz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocowych UM. - Na jeden z takich projektów składamy wniosek o dofinansowanie już jutro, wszystko jest przygotowane. Plan rozwoju miejscowości ma posłużyć poszukiwaniu dofinansowania na przebudowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej na świetlicę wiejską w Tanowie. Strażacy będą wykorzystywać obiekt razem z mieszkańcami. Porozumieli się dwa lata temu.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy