wtorek, 01 grudnia 2020r.

W Policach ruszają konsultacje społeczne. W sprawie opłat za śmieci

Data publikacji: 2020-09-11 15:11
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-06 18:30
W Policach ruszają konsultacje społeczne. W sprawie opłat za śmieci
 

Dotychczasowa metoda naliczania opłat za gospodarowanie odpadami się nie sprawdziła – uważają władze gminy Police. I ogłaszają konsultacje społeczne w sprawie wyboru nowego sposobu obliczania tych należności. Ale tylko dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. W zabudowie jednorodzinnej metoda ma się nie zmienić.

Bo w systemie ubywa ludzi

W Policach obecnie za odbiór odpadów płaci się „od osoby”. Być może to się zmieni. Bo, jak mówi wiceburmistrz Maciej Greinert, to „metoda, która umożliwia powstanie największych nieprawidłowości”.

- W przypadku naszego systemu, od roku 2013 do dzisiaj, u trzech największych zarządców nieruchomości w naszej gminie (dwie spółdzielnie mieszkaniowe i Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – red.) ubyło jakieś 3,5 tysiąca osób. Gmina ma niewielkie możliwości weryfikacji osób w zabudowie wielorodzinnej i bardzo trudno jest też udowodnić właścicielowi mieszkania, że zaniżył liczbę osób mieszkających pod tym samym adresem. W efekcie osoby zadeklarowane tak naprawdę płacą za tych, którzy z różnych powodów pozostają niewidoczni dla systemu.

Wybrać mają mieszkańcy

Wiceburmistrz zwraca też uwagę, że wybór metod jest niewielki, bo prawo przewiduje tylko cztery: od zadeklarowanych mieszkańców (czyli obowiązująca w Policach teraz), od ilości zużytej wody, od metra kwadratowego danej nieruchomości i ryczałt od gospodarstwa domowego. Konsultacjom zostają poddane tylko trzy ostatnie.

Zmiana metody ma dotyczyć tylko zabudowy wielorodzinnej. Konsultacje odbędą się więc tylko wśród mieszkańców, których ten temat dotyczy. W zabudowie jednorodzinnej gmina planuje pozostać przy dotychczasowej metodzie – „od osoby”

- Każda z tych metod ma swoje wady i zalety – mówi wiceburmistrz. - My będziemy namawiać naszych mieszkańców do wyboru metody od wody, bo naszym zdaniem oraz zdaniem wielu ekspertów zajmujących się gospodarką odpadami, jest to najbardziej sprawiedliwa ze wszystkich tych niesprawiedliwych metod, które umożliwia nam nasze prawo.

Konsultacje już startują

Konsultacje społeczne rozpoczynają się w piątek (11 września) i potrwają trzy tygodnie, czyli do 2 października tego roku. Głosować można elektronicznie – na stronie internetowej gminy w zakładce „gospodarka odpadami” jest dostępna ankieta. Można też wysłać wypełniony formularz ankietowy na adres Urzędu Miejskiego w Policach.

-Formularz ten jest do pobrania na naszej stronie internetowej, ale można go też pobrać w siedzibach największych zarządców zabudowy wielorodzinnej, a więc SM „Chemik”, SM „Odra” oraz w ZGKiM – mówi Paweł Nagadowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami UM w Policach.

Wiceburmistrz zapowiada, że konkretne stawki opłat za odpady komunalne mogą zostać przedstawione na sesji październikowej.

Obecnie gmina nie przedstawiła nawet prognozowanych stawek (zasad przeliczania opłat) dla poddanych konsultacjom (do wyboru mieszkańców) metod. Być może w kolejnych dniach pojawią się na gminnych stronach jakieś szacunkowe (oparte na obecnych danych) wyliczenia.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: O konsultacjach społecznych poinformowali w piątek (11 września) w Urzędzie Miejskim w Policach (na zdjęciu od lewej): wiceburmistrz Maciej Greinert, burmistrz Władysław Diakun i Paweł Nagadowski - naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami UM.

Komentarze

Emeryt
2020-10-06 18:12:37
Wybór sposobu naliczania opłat został ograniczony do trzech zależności: 1/ od zużytej wody; 2/ od powierzchni użytkowej mieszkania; 3/od gospodarstwa domowego. Pominięto najsprawiedliwszy system "od osoby", pozostawiając ten system "od osoby" jedynie dla domków jednorodzinnych. Wybór "od osoby" w zabudowie wielorodzinnej gwarantuje ustawa określająca metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz sposoby ustalenia stawki tej opłaty.(Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 art.6. To mieszkańcy Gminy, zarówno z zabudowy wielorodzinnej jak i z osiedli domków wytwarzają śmieci, a nie zużycie wody lub powierzchnia domku lub mieszkania. Rada Gminy wybrana przez mieszkańców powinna jednakowo traktować mieszkańców domków i zabudowy wielorodzinnej, a nie różnicować ich odrębnymi opłatami. A ustalenie czy zadeklarowana ilość osób do opłat jest zgodna z rzeczywistością należy do urzędników gminnych i administracji spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości. Nie jest trudniejsza, aniżeli ustalenie ilości osób w domkach jednorodzinnych, a nawet łatwiejsza.Tłumaczenie zmiany opłat trudnościami w weryfikacji faktycznej ilości osób w danej nieruchomości, dowodzi jedynie nieudolności, nieumiejętności i niechęci w wykorzystaniu dostępnych metod weryfikacji złożonych oświadczeń będących podstawą do naliczania opłat. Ankieta w aktualnej postaci tylko dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej jest nie do przyjęcia. Ponadto w konsultacjach ma być wybrana metoda bez możliwości obliczenia ile wyniosą opłaty przy zastosowaniu proponowanych metod.
A kto to jest ten pan w żałobnej maseczce?
2020-09-11 20:29:34
.
Ignorancja szkodzi
2020-09-11 18:57:10
Nieinteresujące się polityką społeczeństwa, zdradzone przez w teorii je reprezentujących polityków oddały sprawę wywozu śmieci ekoświrom, a ci zrobili z tego "gospodarkę" odpadami. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Podwyżki, podwyżki, więc w obronie na ten niekończący się drenaż uciekanie od płatności i robienie z ludzi przestępców z paragrafów dotyczących domowych sortowni śmieci, które większość w imię ekologizmu musi mieć we własnej kuchni. Śmieszne i straszne!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ