Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

W Pilchowie zablokowali drogę. W obronie szkoły [GALERIA, FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 2019-10-04 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-04 21:48
W Pilchowie zablokowali drogę. W obronie szkoły
 

„Nie lekceważcie nas", „Kochamy naszą szkołę", „Urzędnicy nie niszczcie nam szkoły", „Szkoła samodzielna tradycji wierna" - to tylko niektóre z licznych haseł, pod jakimi w piątek (4 października) od świtu przed dwie dwie godziny manifestowali w Pilchowie (gmina Police) mieszkańcy, żądając od władz samorządowych Polic decyzji o przywróceniu działającej w ich wsi szkole statusu pełnoprawnej samodzielnej 8-klasowej szkoły podstawowej. Kolejną manifestację w tej sprawie zapowiadają na następny piątek, 11 października, przed Urzędem Miejskim w Policach.

Dwugodzinna blokada polegała na przechodzeniu mieszkańców przez znajdujące się na jezdni przejście dla pieszych przy rozwidleniu dróg w kierunkach na Szczecin, Tanowo, Siedlice, Leśno Górne i dalej do Polic. Protestujący jednak co kilkanaście minut przepuszczali autobusy i samochody. W tym czasie miejsce zabezpieczali funkcjonariusze policji. Kierowali również ruchem, informując kierowców o objazdach.

W liczbie ponad stu osób, w tym wielu już dorosłych absolwentów ze swoimi dziećmi, obecni i byli nauczyciele, wyszli na ulice z transparentami, bo kolejny raz na przestrzeni ostatnich dwóch dekad obawiają się o przyszłość dotąd funkcjonującej w ich wsi szkoły podstawowej. Domagają się od samorządowców gminy Police działań, które doprowadzą do przywrócenia jej statusu jako w pełni samodzielnej 8-klasowej placówki. Teraz pilchowska podstawówka jest filią SP w Tanowie z klasami 1-6 i ulokowanymi w niej od tego roku, od września, oddziałami przedszkolnymi dla 3- i 4-latków. Mieszkańcy pilchowskiego sołectwa jednocześnie oczekują decyzji dotyczących rozwoju bazy i zaplecza dydaktycznego oraz zabezpieczenia przez gminę odpowiednich środków na ich rozbudowę.

- Filia nie, osiem klas! Walczymy o następne pokolenia! Kochamy naszą szkołę! Naczelniku usłysz nas: chcemy osiem klas! - skandowali demonstrujący, kierując ostatnie z zawołań personalnie do Witolda Stefańskiego, naczelnika wydziału oświaty i kultury w Urzędzie Miejskim w Policach.

Jeśli tak się nie stanie - jak obawiają się zdeterminowani mieszkańcy - placówkę czeka powolne wygaszanie aż do jej ostatecznej likwidacji. Wobec braku stabilizacji i pewności kontynuowania nauki przez dzieci - jak dodają - rodzice zaczną szukać innych szkół dla nich, co będzie oznaczać spadek liczby uczniów. Placówka zacznie się wyludniać. Zaczną odchodzić z niej nauczyciele. Co zresztą już i tak się dzieje. Ci, z wypracowanymi minimum latami w zawodzie uprawniającym do przejścia na emeryturę odchodzą. Inni biorą urlopy bezpłatne albo rezygnują i szukają zatrudnienia w innych szkołach. W ich ocenie, do tego zmierzają wszelkie dotychczas podejmowane kroki przez władze samorządowe Polic. Władze gminy utrzymują, że odpowiednich warunków lokalowych w pilchowskiej szkole na to, by stworzyć w niej klasy 7-8 nie było i i nie ma.

- Chcemy ośmioklasowej szkoły w Pilchowie. - Szkoła ma potencjał i się rozwija. - Poziom w szkole zawsze był wysoki. To miejsce integracji mieszkańców. - Jeżeli taka sytuacja będzie trwała dłużej, to jest zagrożenie, że szkoła umrze. Rodzice nie chcą oddawać dzieci do klas 1-6, a później, na okres dwóch lat szukać nowej placówki - mówili mieszkańcy podczas protestu, trzymając w dłoniach rękach rysunki autorstwa uczniów pilchowskiej szkoły opatrzone napisami: - To moja szkoła. - Murem za szkołą. - Kocham moją szkołę. - Nikt nam nie zniszczy naszej szkoły!!! Nasza szkoła jest fajowa, niech się inna przy niej chowa. ©℗

Tekst, fot. i  film:Mirosław WINCONEK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ewelina
2019-10-04 21:27:14
Pani Alicjo! Jak Pani nie czyta ze zrozumieniem i dokładnie to współczuję 😪 Za tydzień będzie kolejny protest pod Urzędem Miejskim gminy police. I były informacje dla kierowców że będą utrudnienia. Jakoś ze strony Polic nie było korku. Ale jak nie jest się świadomym... To nie powinno się komentować 😂
ruchliwe Pilchowo
2019-10-04 14:37:01
Faktycznie, a co mają do tego kierowcy? Czy aby ten protest nie powinien odbywać się przed instytucjami od których zależy jaka to będzie szkoła. Myślałam, że to protest przeciw ograniczeniu ruchu aut w Pilchowie, a to chodzi o szkołę.
Troche wiecej info...
2019-10-04 11:15:20
Co tam jest rzekomo zaniedbane... a co Nie... ?/!
Alicja
2019-10-04 09:51:57
A co mają kierowcy do szkoły? Tych ludzi chyba pogięło, że karają kierowców za coś czemu nie są winni. Chyba się ci ludzie pozamieniali z kimś na rozum, chyba powinni swoje żale skierować do kuratorium a nie utrudniać życie kierowcom. Ci z kuratorium nic nie zrobią ponieważ im ten protest w niczym nie przeszkadza a kierowcy, przynajmniej ja, są wściekli na tych ludzi i tym bardziej mają (ja mam) w nosie co będzie z tą szkołą. Poza tym z tergo co czytam to władza samorządowe Polic zaniedbały sprawę, więc chyba tam ci ludzie powinni pojechać i tam sobie protestować.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ