sobota, 08 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec

W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec (akt. 1)

W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec
Data publikacji: 2019-08-24 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-26 09:54
Wywietleń: 4701 410050

Ponadstuletni grobowiec z dwiema dobrze zachowanymi trumnami odkryto na terenie skweru w szczecińskim Dąbiu, gdzie przed wojną znajdował się cmentarz. Powiadomiono miejskiego konserwatora zabytków, wartość znaleziska oceni na początku tygodnia historyk sztuki. Wtedy też - dalsze decyzje.

Przez powstały otwór widoczne są murowane ściany komory grobowej o wymiarach ok. 2 na 2 m i wysokości ok. 1,5 m, a także dwie dobrze zachowane – najprawdopodobniej cynowe – trumny ze zdobieniami.

Jacek Leśniowski z Rady Osiedla Dąbie powiedział, że grobowiec odkryto w piątek.

- Z tego, co nam wiadomo, w piątek podczas zabawy dzieci jednemu z chłopców zapadła się noga – powiedział. - Mieszkam tu od dziecka, dawniej zwiedzaliśmy tutaj grobowce - nie były one zabezpieczone. Prędzej czy później może się okazać, że znów coś takiego się pojawi.

Skwer im. ks. Kazimierza Świetlińskiego przed II wojną światową funkcjonował od ok. 1816 r. jako nekropolia miasta Dąbie (Altdamm) - obecnie osiedla w granicach Szczecina.

- Działał do otwarcia nowego cmentarza komunalnego przy ul. Goleniowskiej (niem. Gollnower Str. – PAP), czyli mniej więcej do lat 30. XX wieku - powiedział koordynator wojewódzki ds. przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu KWP Marek Łuczak. Dodał, że jeszcze po wojnie były tam nagrobki. - W latach 60. i 70. Polacy urządzili tam park, niwelując górną warstwę (…) - prawdopodobnie ekshumacje przeprowadzono w części.

Wskazał, że podobnych krypt może być tam dużo więcej. Jak wstępnie ocenił na podstawie zdjęć Łuczak, znalezione sarkofagi są w bardzo dobrym stanie. Możliwe, że pochowani zostali tam bogaci mieszczanie, członkowie rodziny kupieckiej, być może któryś z rajców miejskich lub burmistrzów Dąbia.

Miejsce zabezpieczają strażnicy miejscy. O sprawie powiadomiony został miejski konserwator zabytków, wartość znaleziska prawdopodobnie oceni na początku tygodnia historyk sztuki. Wtedy też mają zostać podjęte dalsze decyzje.

* * *

Cmentarz między obecną ul. Pucką a Goleniowską założono po tym, jak gubernator francuski na Pomorze zarządził likwidację cmentarzy przy świątyniach. W 1876 r. teren cmentarza poszerzono. Posiadał osobne kwatery dla zmarłych wyznania ewangelickiego, katolickiego i mojżeszowego. Pochowano tam także jeńców francuskich z wojny 1870-1871. Po wojnie teren cmentarza zamieniono w park. Nazwę "skwer im. ks. Kazimierza Świetlińskiego" nadano mu w 2010 r. Nadal można tam zobaczyć podstawy pod płyty nagrobne i fundamenty grobowców. Kilka znalezionych tam płyt nagrobnych z czytelnymi inskrypcjami zostało umieszczonych w lapidarium szczecińskiego Cmentarza Centralnego. W Szczecinie nadal można odnaleźć pozostałości kilkudziesięciu przedwojennych nekropolii. Większość terenów po dawnych cmentarzach to obecnie miejskie zieleńce.

(pap)

 

***

Wcześniejsza informacja:

W parku przy ul. Puckiej w Dąbiu zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec – pozostałość po XIX-wiecznym cmentarzu.

Grobowiec jest komorą o wymiarach: 2/1,5/1,5 metra – mógł więc pomieścić kilka trumien. Mieścił się na cmentarzu, w którym chowano zmarłych do lat 20. XX wieku. Obecnie jest na tym terenie park. Sam grobowiec znajduje się na placu zabaw.

Zapadlisko z odkrytym grobowcem jest już zabezpieczone. Szczątki najprawdopodobniej zostaną przeniesione na Cmentarz Centralny. O sprawie napisała na Facebooku Rada Osiedla Dąbie.

(lw)

Fot. Facebook/Rada Osiedla Dąbie

W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec W parku zapadła się ziemia. Odsłoniła grobowiec

Komentarze

edg
Większość parków w Szczecinie to byłe cmentarze...
2019-08-26 08:55:37
Jan
tak to było kiedyś: maps.mapywig.org/m/WIG_maps/series/100K/P35_S19_187_STETTIN_(SZCZECIN)_1935-1939.jpg
2019-08-25 16:13:44
Nic dziwnego
W wielu, obecnie polskich, miastach na Ziemiach Odzyskanych są takie miejsca. Po II WŚ niszczyliśmy co się dało, by ukryć niemiecką tu obecność. Osobiście znam 3 miasta w których powstały parki na terenach cmentarzy niemieckich.
2019-08-25 10:44:05
Pogodno
Widac porzadna Architektur hahah
2019-08-25 09:51:53
Dąbski Lans
Jakie to trwałe i dobre warunki są w Dąbiu,jeszcze się okaże że odkryją zamurowanego motocyklistę z wojny któremu reflektor będzie się jeszcze świecił. Prezydent nie wspomoże rewitalizacji Dąbia bo woli tych od szpargałów na Orła Białego i innych progresistów. W Dąbiu nikt ważny nie mieszka.Jednak popieram ARO w tych postulatach pod adresem rady osiedla i prezydenta.Więcej energii i odwagi w działaniu na rzecz lokalnej społeczności.
2019-08-24 22:03:44
Michał Szpak
Aro, Pie...rd...olisz jakby cię po trzydziestu latach w środku nocy wybudzili ze śpiączki. Ścigasz się z Matołeckim czy co?
2019-08-24 18:46:03
dąbski
W latach 70-tych opowiadał mi przedstawiciel nowej tu cywilizacji nadwislanskiej jak z kumpami penetrowali okoliczne cmentarze i wyrzucali z trumien zwłoki do grobu a szczególnie cenne cynowe trumny szły na złom. Oj było za co popic. było.
2019-08-24 18:19:34
Aro
Mieszkam w Dąbiu od 20 lat. Rada osiedla mało robi dla tej dzielnicy. Ostatnio,, koledzy,, deweloperzy i TBS budują dużo budynków. Brzydkie centrum w postaci brudnego i zaniedbane rynevzku. Budynki Społem i Centrum Handlowe Netto nie dodają uroku. Fatalny przejazd kolejowy i ul. Pomorska zaniedbana brak ścieżek rowerowych i dobrych chodników. W Dąbiu jest dużo firm które doprowadzają podatki. Nie widzę aby cześć tych środków wracała do Dąbia. W parkach brak oświetlenia. Dzielnica może być ładniejsza. PANIE PREZYDENCIE MIASTA SZCZECINA proszę nie zapominać że Dąbie jest częścią Szczecina. Mnie piękne i puste obietnice nie interesują. Proszę przygotować realne propozycje Pisemnie z terminami realizacji i spotykać się z mieszkańcami tej dzielnicy. A Rada Dzielnicy weźcie się do pracy bo Państwa nie widać.
2019-08-24 17:42:45
Lwów
-Hans! -Was los? -herzlich willkommen in Poland!
2019-08-24 16:40:52
edek
Trwała trumna dobre cegły.
2019-08-24 16:21:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie