sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W obronie praw ojców

W obronie praw ojców

W obronie praw ojców
Data publikacji: 2017-08-15 09:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:47
Wywietleń: 2588 288316

Złożeniem w sekretariacie prezesa Sądu Rejonowego w Koszalinie petycji, m.in. w sprawie respektowania praw ojcowskich, szkoleń dla pracowników sądu w zakresie naprzemiennej opieki nad dzieckiem i opisem negatywnych skutków jej braku, zakończyła się manifestacja ph. „Stop dyskryminacji ojców w sądach”.

W piątek (11 bm.) 20-osobowa grupa zebrała się na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Demonstrujących wsparł Stefan Romecki, poseł Kukiz’15. To część akcji ogólnopolskiej, która ma zapewnić obojgu rodzicom równe prawa wobec dzieci po rozwodzie. Obecnie 95 procent rozstrzygnięć w sądach rodzinnych orzeka się na rzecz matki. Uczestnicy manifestacji twierdzą, że w ten sposób Temida dyskryminuje i ignoruje prawa dziecka. Doświadczył tego np. Arkadiusz Lawrenc, członek Centralnego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca i Dziecka oraz stowarzyszenia Dzielny Tata.pl.

– Wychowywałem córkę przez trzy i pół roku, gdy żona z dzieckiem wyprowadziła się do Koszalina – powiedział mieszkaniec Mielenka. – Zaproponowała, abym przez 30 godzin w miesiącu zajmował się naszym dzieckiem. Na rozprawie zasądzono mi nieco więcej godzin, lecz nie na tyle dużo, żebym utrzymał dotychczasową silną więź z 5-letnią teraz córką.

Manifestanci, wśród których nie zabrakło kilku kobiet, przywoływali słowa Marka Michalaka, że ograniczenie praw jednemu z rodziców jest przemocą emocjonalną w stosunku do dziecka. Tymczasem w orzecznictwie sądowym dominują ustalane kontakty z drugim rodzicem raz na dwa tygodnie, w weekendy lub jeden dzień w tygodniu bez możliwości nocowania w drugim domu. Apelują o potrzebę częstego kontaktu dzieci zarówno z mamą, jak i z tatą. ©℗

Tekst i fot. (m)

Komentarze

Ociec
Baby babami ale sędziowie też mają to w dupie. Lecą schematami co drugi weekend + ewentualnie jedno popołudnie w tygodniu. Mój wniosek o inne dni sedzia skwitował ale to będzie trudno zapisać w wyroku. No i mam jak kazdy...
2017-08-17 13:18:24
Do...bywa
Szkoda, ze takich czy innych "Lafirynd" przybywa z roku na rok CO RAZ WIECEJ ! A z 2-ej strony "dlaczego nie" jak maja WSZEDZIE... co raz wieksze wsparcie ! Reasumujac: ryba psuje sie od lba !!
2017-08-16 10:36:32
Adam_Szczecin
Ojcowie są o wiele gorzej traktowani, odbierane są im przecież również i ich dzieci. Matki stosują przemoc zarówno wobec ojców jak i dzieci i pozostają bezkarne - tragedia!!! Nie ma równouprawnienia. Nie ma sprawiedliwości - dlaczego kobiety mogą pomawiać i oczerniać bezkarnie??? Dzieciom jest wyrządzana regularna krzywda. Dzieciom odbierani są rodzice (z reguły ojciec) - na życzenie matki! Matki znęcają się nad własnymi dziećmi stosując alienację rodzicielską. KARAĆ! KARAĆ! SUROWO KARAĆ!!!
2017-08-16 09:59:16
bywa
Widocznie trafili na jakieś lafiryndy, a nie odpowiedzialne kobiety.
2017-08-16 07:13:53
Pytanie do Lupusa...
Jeszcze zaden Facet dobrze na tym nie wyszedl... jak powierzyl "prawie wszystko" wlacznie z wychowywaniem dzieci - tylko Kobiecie ! A Kto i co... jest tego powodem, ze najwiecej przestepcow itp-dobnych.... wychowywalo sie bez Ojca ??
2017-08-15 23:01:27
Lupus
Do "statystyka". Czy wiesz, ilu ojców ubiega się o przejecie opieki nad swoimi dziećmi i jaki ich procent uzyskuje ją? Albo, w jaki sposób chcą sprawować opiekę nad dziećmi ? Czy nie jest tak, że de facto najchętniej oddaliby dzieci pod opiekę swojej matce? Czy opieka naprzemienna, w postaci, w jakiej jest realizowana od pewnego czasu w Polsce to nie jest aby czynienie z dzieci, dla wygody ich rodziców i zaspokojenia ich ambicji, nomadów z plecakiem przyrośniętym do pleców ? Czy to one powinny znosić przez długie lata niedogodności związane z rozwodem rodziców, którzy przecież dość często sobie "poprawiają życie" z nowymi partnerami? Gdyby, wzorem Francji, opieka naprzemienna polegała na tym, że to rodzice zmieniają się w opiece nad dziećmi, które zamieszkują np. w tym samym mieszkaniu, co przed rozwodem, nie zmieniają środowiska, nie są zmuszane do zmiany szkoły, czy przedszkola, czy wielu byłoby jej wielbicieli ? Odpowiedź na te pytania to jest dopiero podstawa do podjęcia rzetelnej dyskusji, a nie biadanie na złe "sfeminizowane" sądy i przerzucanie na innych odpowiedzialności za swojej błędy życiowe (dorosłych przecież ludzi).
2017-08-15 16:21:48
statystyk
"95 procent rozstrzygnięć w sądach rodzinnych orzeka się na rzecz matki" - to prawie taki sam ułamek jak w przypadku kobiet na stanowiskach sędziów w wydziałach rodzinnych
2017-08-15 14:28:56
W rzekomym "rowno-uprawnieniu"... ? ?
Dobra rada dla Facetow NA PRZYSZLOSC... zakladac az 3 sztuki prezerwatyw, bo jak te 2-ie pierwsze "pekna"... to ta 3-cia uratuje Was od wysokich Alimentow i mozliwosci nie spotykania wlasnego dziecka - nawet co 2 tygodnie !!
2017-08-15 11:06:42