Środa, 29 listopada 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

W niedzielę wyciągną kolejne bomby. Będzie ewakuacja!

Data publikacji: 13 września 2019 r. 11:45
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2019 r. 14:53
W niedzielę wyciągną kolejne bomby. Będzie ewakuacja!
 

Po raz kolejny, podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Świnoujście - Szczecin, znaleziono bombę. Wydobycie i neutralizację niebezpiecznych ładunków zaplanowano na niedzielę (15 września). Akcję przeprowadzą marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Już po raz trzeci specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu przeprowadzą neutralizację pozostałości po II wojnie światowej. Znalezione pod koniec sierpnia, podczas prac prowadzonych na torze wodnym Świnoujście - Szczecin, obiekty zostały sklasyfikowane jako: brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają blisko 500 kg materiału wybuchowego.

– Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP „Gopło” z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się w niedzielę we wczesnych godzinach porannych – podaje sekcja prasowa 8. FOW.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Świnoujście - Szczecin i Zatoce Pomorskiej. Dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godz. 4.30-12.00. Dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską ruch zostanie wstrzymany w godz. 6.30-11.30. Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10.30-12.00, z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10.30.

Z utrudnieniami muszą się liczyć  także mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej. Ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (Karsibory) odpłyną o godzinie 9.30. Ostatnie promy z obu stron przeprawy promowej „Warszów” (Bieliki) odpłyną o godzinie 10.40.

W związku z zaistniałym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, spowodowanym transportem przez okręt Marynarki Wojennej RP po torze wodnym (Kanał Piastowski, Kanał Mieliński, Cieśnina Świny) niewybuchów z okresu II wojny światowej, w niedzielę (15 września) w godz. 9.30-11.30, prezydent Świnoujścia zarządził ewakuację dla osób przebywających w strefie bezwzględnej. Strefa bezwzględna to 200 metrów od środka toru wodnego. Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona w godzinach 8.30-9.30. Mieszkańcy będą mogli wrócić do domów po opuszczeniu toru wodnego przez okręt.

Strefa otwartej przestrzeni to kolejne 550 metrów, licząc od granicy strefy bezwzględnej (200 metrów). W tej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni. Mieszkańcy znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania/przebywania, nie zbliżania się do okien, niewychodzenia na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynku. Dotyczy to również osób korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie. Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zobowiązane są do opuszczenia jachtów i udania się na czas transportu niewybuchów do hali nr 10 na terenie portu jachtowego.

Tekst i fot. BaT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Świnoujścianka
2019-09-13 14:31:54
Należy mieć nadzieję, że tak jak poprzednie akcje, i ta akcja przeprowadzona zostanie profesjonalnie i bezbłędnie. Na marginesie, jestem pełna uznania dla odwagi saperów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA