poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > W niedzielę wyciągną kolejne bomby. Będzie ewakuacja!

W niedzielę wyciągną kolejne bomby. Będzie ewakuacja!

W niedzielę wyciągną kolejne bomby. Będzie ewakuacja!
Data publikacji: 2019-09-13 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 14:53
Wywietleń: 1072 414501

Po raz kolejny, podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Świnoujście - Szczecin, znaleziono bombę. Wydobycie i neutralizację niebezpiecznych ładunków zaplanowano na niedzielę (15 września). Akcję przeprowadzą marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Już po raz trzeci specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu przeprowadzą neutralizację pozostałości po II wojnie światowej. Znalezione pod koniec sierpnia, podczas prac prowadzonych na torze wodnym Świnoujście - Szczecin, obiekty zostały sklasyfikowane jako: brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają blisko 500 kg materiału wybuchowego.

– Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP „Gopło” z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się w niedzielę we wczesnych godzinach porannych – podaje sekcja prasowa 8. FOW.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Świnoujście - Szczecin i Zatoce Pomorskiej. Dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godz. 4.30-12.00. Dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską ruch zostanie wstrzymany w godz. 6.30-11.30. Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10.30-12.00, z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10.30.

Z utrudnieniami muszą się liczyć  także mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej. Ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (Karsibory) odpłyną o godzinie 9.30. Ostatnie promy z obu stron przeprawy promowej „Warszów” (Bieliki) odpłyną o godzinie 10.40.

W związku z zaistniałym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, spowodowanym transportem przez okręt Marynarki Wojennej RP po torze wodnym (Kanał Piastowski, Kanał Mieliński, Cieśnina Świny) niewybuchów z okresu II wojny światowej, w niedzielę (15 września) w godz. 9.30-11.30, prezydent Świnoujścia zarządził ewakuację dla osób przebywających w strefie bezwzględnej. Strefa bezwzględna to 200 metrów od środka toru wodnego. Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona w godzinach 8.30-9.30. Mieszkańcy będą mogli wrócić do domów po opuszczeniu toru wodnego przez okręt.

Strefa otwartej przestrzeni to kolejne 550 metrów, licząc od granicy strefy bezwzględnej (200 metrów). W tej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni. Mieszkańcy znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania/przebywania, nie zbliżania się do okien, niewychodzenia na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynku. Dotyczy to również osób korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie. Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zobowiązane są do opuszczenia jachtów i udania się na czas transportu niewybuchów do hali nr 10 na terenie portu jachtowego.

Tekst i fot. BaT

Komentarze

Świnoujścianka
Należy mieć nadzieję, że tak jak poprzednie akcje, i ta akcja przeprowadzona zostanie profesjonalnie i bezbłędnie. Na marginesie, jestem pełna uznania dla odwagi saperów.
2019-09-13 14:31:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie