czwartek, 20 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > W niedzielę wielka ewakuacja mieszkańców Polic

W niedzielę wielka ewakuacja mieszkańców Polic

W niedzielę wielka ewakuacja mieszkańców Polic
Data publikacji: 2018-12-08 21:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:02
Wywietleń: 1191 365816

W niedzielę (9 grudnia) o godz. 6.00 zacznie się ewakuacja mieszkańców Polic, którzy przebywają w promieniu 1,5 kilometra od znalezionego niewybuchu z czasów II wojny światowej. Najpóźniej do godziny 9.00 powinni dotrzeć do miejsc bezpiecznych - wyznaczono trzy takie lokalizacje.

Ewakuacja dotyczy większej części Polic. Wyłączono z niej tylko ulice: Piaskową, Bursztynową, 26 Kwietnia, 1 Maja, Okulickiego, Roweckiego, Kresową, Korczaka oraz osiedla Mścięcino i Jasienicę.

Do mieszkańców szczegółowe informacje dostarczane są już od piątku - to komunikaty w formie ulotek, przekazy medialne. W sobotę od rana do godz. 16 jeździł samochód z megafonem. Do tego działa infolinia. Można dzwonić jeszcze dziś (sobota) do godz. 22 i w niedzielę od godz. 6 do zakończenia akcji - nr infolinii to: 91 317 62 72 lub 986. Wiemy, że mieszkańcy z niej korzystają.

Akcja podnoszenia bomby i przygotowania jej do transportu zaplanowana jest od godz. 9.00 do godz. 11.30. Sztab kryzysowy podaje, że powrót mieszkańców nastąpi po godz. 12 - na sygnał służb zarządzania kryzysowego.

Miejsca bezpieczne, do których mogą się udać mieszkańcy Polic i przeczekać czas całej operacji, to: Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Piaskowa 99, Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Tanowska 14 (byłe gimnazjum nr 1), Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Cisowa 2 (Mścięcino).

Szpital w Policach ewakuowany jest już od piątku. Wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów. Ale cały czas pracuje izba przyjęć szpitala, a w niej lekarze dyżurni - zostaną tam do czasu ewakuacji w niedzielę. Pacjenci, wymagający bezwzględnej hospitalizacji, są przewożeni do szczecińskich placówek. Głównie do szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, ale też na Arkońską i na Pomorzany. Kilkoro pacjentów, których stan na to pozwala, zostanie w niedzielę rano przewiezionych do jednej ze szkół w Policach, która znajduje się poza strefą zagrożenia - tam pozostaną do czasu odwołania ewakuacji, a po niej powrócą do szpitala.

- Nikt nie może pozostać w strefie wyznaczonej do ewakuacji - podkreśla Joanna Woźnicka, rzeczniczka szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie (to jednostka, do której należy też policki szpital). - Staramy się ją przeprowadzić w sposób najbardziej bezpieczny dla pacjentów. Jest prowadzona już od piątku.

W niedzielę wprowadzone będą też zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w Policach. Od godziny 9.00 skrócone mają zostać trasy linii 101, 102, 103, 106 i 107. Linie 101 i 107 bez zmian kursować będą na trasie Plac Rodła - Police Mścięcino Krzyżówka.

- Zakończenie akcji, a co za tym idzie przywrócenie funkcjonowania komunikacji miejskiej, planowane jest na godzinę 12.00. Jednocześnie informujemy, że w zależności od wydawanych przez służby zabezpieczające działania dyspozycji, trasy autobusów i godzina zakończenia utrudnień mogą ulec korektom - zapowiada Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

 Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: miejsce, w którym znajduje się niewybuch, jest dozorowane na zmianę przez policję i polickich strażaków.


Zmiany na liniach autobusowych:

  • 103 – kursy na odcinku Głębokie – Tanowska Szkoła.
  • 106 – kursy na odcinku Głębokie – Police Wyszyńskiego Polana.
  • 107, 101 – kursy na odcinku Plac Rodła – Orłowska Skolwin ( będą
  • 102 - kursy na odcinku Gocław - Boisko.

Nawrót autobusów będzie odbywać się na dawnej pętli linii 63, w sąsiedztwie przystanku "Boisko".

Komentarze

Nie dam sie wysiedlic
Ja zostaje w domu i nigdzie się nie ruszam. Przecież to nie bomba atomowa 😄
2018-12-08 23:47:19
policzaninnn
A dlaczego nikt nie napisze którędy saperzy będą się przemieszczać z tym ładunkiem-? Otóż będą jechać trasą na której rozlokowani będą mieszkańcy.Czy to nie jest absurdalne-? i tak nieprofesjonalne by nie użyć dosadniejszych stwierdzeń w stosunku do tych ze sztabu kryzysowego.
2018-12-08 23:40:01
Lufthanza-Luftwaffe, Apap-cyklon B
Nie rozumiem dla czego podczas każdej wizyty w urzędzie pobiera się od nas telefony,e-maile,adresy.A jak przychodzi co do czego to gmina nie potrafi wysłać jednego SMS ,że trzeba uciekać bo bomba może wysadzić pół miasta.Dla czego nie działa alert SMS dla przyległej gminy nowe Warpno?💣
2018-12-08 23:34:29
roger
lecz sie kodziarzu!!!!!!!!
2018-12-08 23:03:17
No i...
Na Plebaniach oraz w Kosciolach - chyba ze Proboszcze za pozno sie "przebudza"...??
2018-12-08 22:14:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie