wtorek, 07 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany

W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany

W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany
Data publikacji: 2019-11-16 23:47
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-05 17:13
Wywietleń: 862 427615

Wspólny wegański stół, przy muzyce i herbacie, ale przede wszystkim będzie spotkanie w ważnej sprawie: ochrony ptaków, zabijanych przez myśliwych. Bowiem w ogniu strzałów padają nie tylko te pospolite, ale również przedstawiciele gatunków rzadkich i zagrożonych.

Raz w miesiącu w gościnnej szczecińskiej Piwnicy Kany odbywają się spotkania, podczas których tyleż ważne jest ciało, ileż duch. Mowa o cyklu pn. „Czili Vege w Piwnicy", w jakich programie jest wspólny wegański stół oraz rozmowy o zdrowym stylu życia, ochronie i prawach zwierząt. Na niedzielę (17 listopada) zaplanowano kolejne z nich. Tym razem tematem głównym spotkania będzie ochrona ptaków oraz ogólnopolska kampania społeczna ph. „Niech żyją!"

- Polowania na ptaki nie mają racjonalnego uzasadnienia. Natomiast są poważnym problemem dla przyrody i ludzi. Polowania zakłócają życie wrażliwych ekosystemów wodno-błotnych, płosząc wszystkie ptaki przebywające w obszarze polowań. Również te zagrożone wyginięciem i chronione. One też są zabijane. Ponieważ polowania najczęściej odbywają się o zmierzchu, świcie, a nawet w nocy, kiedy nie sposób rozróżnić gatunków - mówi Łukasz Musiał z BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt. - Są zaburzane lęgi, zabijane matki wodzące młode, a masa ptaków jest raniona odłamkami amunicji. Polowania na ptaki to także tony ołowiu zatruwające wodę i glebę. Mimo to od wielu lat nie zmienia się nic, nawet nie są tworzone enklawy wyłączone z polowań. Co możemy zrobić, aby to zmienić i przerwać trwającą miesiącami, z roku w rok, rzeź ptaków?

Odpowiedzi na to pytanie dostarczy Tomasz Zdrojewski - gość specjalny niedzielnego spotkania z cyklu Czili Wege - miłośnik ptaków i przyrody, aktywista i członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, który ostatnich latach brał udział w sejmowych pracach zmieniających prawo łowieckie, a też koordynator koalicji Niech Żyją! Jego prelekcja rozpocznie się o godz. 14. Natomiast samo spotkanie w gościnnej Piwnicy Kany - o godz. 13. Jego organizatorami są: Vege Club Amar, BASTA! oraz Ośrodek Teatralny Kana. Natomiast wstępem - wegańska potrawa na wspólny stół lub 15 złotych do puszki.

- Wspólny wegański stół nawiązuje do idei Kuchni Społecznej. Zapraszamy wszystkich, którzy podczas wspólnego posiłku chcą dowiedzieć się czegoś nowego, wymienić się doświadczeniami kulinarnymi i nie tylko, lepiej poznać i miło spędzić czas. Stół tworzą uczestnicy spotkania. Dlatego to od nich będzie zależało, co zjemy i jak spędzimy ten czas - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, jednocześnie zwracając uwagę, aby były to wyłącznie posiłki nie zawierające mięsa, w tym ryb, ani żadnych składników odzwierzęcych, tj. mleka i jego przetworów, niektórych margaryn zawierających tłuszcze zwierzęce, jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy. - Inspiracji dla potraw można szukać na setkach wegańskich stron i blogów.

Tak zwany czill przy stole i herbacie zaplanowano na godz. 15.30. Będzie ostatnim formalnym punktem niedzielnego (17 listopada) spotkania przy pl. św. Piotra i Pawła 4/5. ©℗

(an)

Fot. Robert Wojciechowski

W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany

Komentarze

sekta...z ziołami
- "hipysy"?
2019-11-17 15:17:59
sekta...
.
2019-11-17 14:50:32

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie