czwartek, 12 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany

W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany

W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany
Data publikacji: 2019-11-16 23:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17 16:33
Wywietleń: 723 427615

Wspólny wegański stół, przy muzyce i herbacie, ale przede wszystkim będzie spotkanie w ważnej sprawie: ochrony ptaków, zabijanych przez myśliwych. Bowiem w ogniu strzałów padają nie tylko te pospolite, ale również przedstawiciele gatunków rzadkich i zagrożonych.

Raz w miesiącu w gościnnej szczecińskiej Piwnicy Kany odbywają się spotkania, podczas których tyleż ważne jest ciało, ileż duch. Mowa o cyklu pn. „Czili Vege w Piwnicy", w jakich programie jest wspólny wegański stół oraz rozmowy o zdrowym stylu życia, ochronie i prawach zwierząt. Na niedzielę (17 listopada) zaplanowano kolejne z nich. Tym razem tematem głównym spotkania będzie ochrona ptaków oraz ogólnopolska kampania społeczna ph. „Niech żyją!"

- Polowania na ptaki nie mają racjonalnego uzasadnienia. Natomiast są poważnym problemem dla przyrody i ludzi. Polowania zakłócają życie wrażliwych ekosystemów wodno-błotnych, płosząc wszystkie ptaki przebywające w obszarze polowań. Również te zagrożone wyginięciem i chronione. One też są zabijane. Ponieważ polowania najczęściej odbywają się o zmierzchu, świcie, a nawet w nocy, kiedy nie sposób rozróżnić gatunków - mówi Łukasz Musiał z BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt. - Są zaburzane lęgi, zabijane matki wodzące młode, a masa ptaków jest raniona odłamkami amunicji. Polowania na ptaki to także tony ołowiu zatruwające wodę i glebę. Mimo to od wielu lat nie zmienia się nic, nawet nie są tworzone enklawy wyłączone z polowań. Co możemy zrobić, aby to zmienić i przerwać trwającą miesiącami, z roku w rok, rzeź ptaków?

Odpowiedzi na to pytanie dostarczy Tomasz Zdrojewski - gość specjalny niedzielnego spotkania z cyklu Czili Wege - miłośnik ptaków i przyrody, aktywista i członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, który ostatnich latach brał udział w sejmowych pracach zmieniających prawo łowieckie, a też koordynator koalicji Niech Żyją! Jego prelekcja rozpocznie się o godz. 14. Natomiast samo spotkanie w gościnnej Piwnicy Kany - o godz. 13. Jego organizatorami są: Vege Club Amar, BASTA! oraz Ośrodek Teatralny Kana. Natomiast wstępem - wegańska potrawa na wspólny stół lub 15 złotych do puszki.

- Wspólny wegański stół nawiązuje do idei Kuchni Społecznej. Zapraszamy wszystkich, którzy podczas wspólnego posiłku chcą dowiedzieć się czegoś nowego, wymienić się doświadczeniami kulinarnymi i nie tylko, lepiej poznać i miło spędzić czas. Stół tworzą uczestnicy spotkania. Dlatego to od nich będzie zależało, co zjemy i jak spędzimy ten czas - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, jednocześnie zwracając uwagę, aby były to wyłącznie posiłki nie zawierające mięsa, w tym ryb, ani żadnych składników odzwierzęcych, tj. mleka i jego przetworów, niektórych margaryn zawierających tłuszcze zwierzęce, jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy. - Inspiracji dla potraw można szukać na setkach wegańskich stron i blogów.

Tak zwany czill przy stole i herbacie zaplanowano na godz. 15.30. Będzie ostatnim formalnym punktem niedzielnego (17 listopada) spotkania przy pl. św. Piotra i Pawła 4/5. ©℗

(an)

Fot. Robert Wojciechowski

W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany W niedzielę Czili Vege w Piwnicy Kany

Komentarze

sekta...z ziołami
- "hipysy"?
2019-11-17 15:17:59
sekta...
.
2019-11-17 14:50:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie