Piątek 16 kwietnia 2021r. 

W leśnictwie Łosośnica marcują rysie [FILM]

Data publikacji: 2021-03-06 12:38
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-06 13:42
W leśnictwie Łosośnica marcują rysie
Fot. Medard Bajlak (Nadleśnictwo Resko)  

Na terenie Nadleśnictwa Resko (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) dzięki czujności jednego z kierowców, leśniczemu leśnictwa Łosośnica udało się sfilmować nocą parę rysi, które odnalazły się po długich samotnych wędrówkach w lasach.

- Jeden z nich leżąc na drodze nie za bardzo chciał ustąpić miejsca jadącemu pojazdowi. Na nagraniu rysie pokazały się z tej łagodnej, wręcz leniwej strony, nie bardzo bojąc się obiektywu i człowieka. Pomimo takich bliskich spotkań nie należy zapominać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta! Zachowajmy więc rozsądek podczas ich fotografowania. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie Resko – Łosośnica oraz na drodze brukowej prowadzącej przez las do Mołdawina – mówi Ewa Simonowicz-Woźniewicz z Nadleśnictwa Resko.

Zobacz film z rysiem z Nadleśnictwa Resko

Obecnie mamy czas, w którym rysie marcują. Poza okresem godowym rysie prowadzą samotniczy tryb życia. Polują przede wszystkim w nocy, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce. W trakcie poszukiwania jedzenia przemierzają wiele kilometrów w czasie jednej nocy. Rysie zajmują bardzo rozległe terytoria, o które konkurują zarówno samice, jak i samce.

Podczas ostatnich śniegów miejscowy leśniczy napotykał na liczne tropy rysi. Potwierdza to fakt, że rysie zagościły w tutejszych lasach na dłużej.

Skąd się u nas wzięły te piękne dzikie koty? Od 2019 roku rozpoczęto reintrodukcję rysiów w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Stąd obroże na ich szyjach, które wyposażone są w nadajniki GPS, aby można było śledzić trasy migracji poszczególnych osobników.

Oprac. (k)

Komentarze

Ryszard
2021-03-07 13:53:16
Musimy dbać o przyrodę i zwierzęta w lasach.
observator
2021-03-06 20:28:51
Dbajcie o tą małą populację. Mam nadzieję, że będzie dobrze!
Jacek
2021-03-06 13:39:15
Kocham Rysię od 6 klasy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ