Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

W lasach zagrożenie pożarowe. Leśnicy apelują o ostrożność

Data publikacji: 17 czerwca 2020 r. 07:20
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2020 r. 20:13
W lasach zagrożenie pożarowe. Leśnicy apelują o ostrożność
 

Wysoki stopień zagrożenia pożarowego występuje w lasach naszego regionu. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w czerwcu wybuchło już 31 pożarów. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 31 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Od początku roku odnotowano 171 pożarów na łącznej powierzchni 22,93 ha.

Bez ogniska, grilla i papierosa

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie swoim obszarem obejmuje część zachodnią województwa zachodniopomorskiego, północną lubuskiego i zachodni fragment wielkopolskiego.

Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że ani w samym lesie, ani na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grillów oraz palić papierosów.

- To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie - zwracają uwagę leśnicy. - Tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów oraz nasze.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasów można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej.

Wciąż obserwują

Jednym z najistotniejszych elementów systemu zabezpieczenia lasu są stałe punkty obserwacyjne. W tym sezonie pracuje 56 obiektów o wysokości 32-60 m - 40 z nich jest wyposażonych w kamery, a 16 jest tradycyjnych, czyli z obserwatorem. 

Najwyższa dostrzegalnia w Polsce znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. 60-metrowy punkt obserwacyjny działa w Nadleśnictwie Ośno Lubuskie. To najwyższa tego typu konstrukcja wybudowana w unijnym projekcie ochrony przeciwpożarowej. Wysokość tego masztu pozwala na monitorowanie obszaru w promieniu co najmniej 10 – 15 km.

(sag)

Fot. RDLP w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

niestety
2020-06-17 09:17:25
Efekt cieplarniany widoczny jest w Polsce aż nadto.
Aż się prosi o
2020-06-17 08:51:01
projekt w którym uczelnia techniczna stworzyłaby system autono0micznych dronów obserwacyjnych - od początku do końca, do tego kamery ultra wysokiej rozdzielczości pozwalające na obserwacje rozległych obszarów u system automatycznej klasyfikacji zagrożeń bazujący na AI - jeszcze 10 lat temu każda z takich rzeczy to byłaby mrzonka, dziś to są koszty poniżej 5 tyś $ . Z takiego projektu pewnie powstałoby kilka start-up-ów, docelowo pewnie jedna albo dwie firmy - kiedy zerwiemy z imposybilizmem IIIRP?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA