Środa, 04 października 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

W KURIERZE. Śmierdzące techno w Rogowie

Data publikacji: 27 sierpnia 2016 r. 14:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
W KURIERZE. Śmierdzące techno w Rogowie
 
Tony fekaliów pozostały po imprezie techno „Nagle nad morzem”, jaka odbyła się w miniony weekend w Rogowie koło Mrzeżyna. Na polach i na terenie Fortu Rogowo stoją setki plastikowych beczek z ludzkimi odchodami, z którymi niemiecki organizator Matias Marzec nie wie co zrobić! Do Niemiec wywieźć ich nie może, bo trzeba mieć na to zgodę środowiskową, a tej nie ma.

We wtorek, dwa dni po imprezie, Marzec obudził się z przysłowiową ręką w nocniku i wysłał e-mail do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Trzebiatowie z zapytaniem w sprawie ich odbioru, ale problem jest w tym, że odchody zasypane są trocinami, których oczyszczalnia nie przerabia. Sprawa zaczyna coraz bardziej śmierdzieć! Przed rokiem, po imprezie, organizatorzy imprezy chcieli wylać fekalia do jeziora, ale zostali na tym przyłapani. Nie wyciągnęli z tego wniosków i teraz tony odchodów w beczkach stoją w Rogowie. Na jak długo?

- Mamy dość tej imprezy – mówią mieszkańcy Rogowa, władze gminy, leśnicy i obrońcy przyrody. Władze niemieckiego landu, po jednej takiej imprezie na wyspie Uznam, podziękowały jej organizatorom, ale ci znaleźli uznanie w oczach byłego burmistrza Trzebiatowa Zdzisława Matusewicza, który rok temu stwierdził, że impreza „Nagle” miała „pozytywny wpływ na rozwój Rogowa, co potwierdzają rozmowy z przewodniczącym Rady Osiedla i mieszkańcami”. To burmistrz, wbrew negatywnej opinii policji, podpisał w ub. roku umowę z niemiecką spółką.

26 lutego br. Matusewicz – dwa dni przed referendum, w którym mieszkańcy gminy go odwołali – podpisał z niemiecką firmą trzecią umowę na organizację imprezy w Rogowie. Ta zakończyła się w niedzielę, a sprzątanie po niej potrwa przynajmniej jeszcze kilkanaście dni, jak nie dłużej.

Impreza zafundowana została mieszkańcom Rogowa przez poprzedniego burmistrza. Nowe władze gminy są sceptycznie do niej nastawione, gdyż zysk z niej żaden, a problemów wiele. Co będzie dalej? Może radni Trzebiatowa, idąc w ślady swoich koleów z wyspy Uznam, powiedzą przyszłorocznej imprezie nie?

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Cały artykuł w Magazynie Kuriera Szczecińskiego i w e-wydaniu z 26 sierpnia 2016 roku

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do mieszkańca
2016-08-29 09:20:24
A widział pan kasę fiskalną na tych kramach? Ci co wynajmowali zapłacili podatki? Faktycznie, zarobili przez te trzy dni więcej niż przez cały sezon. To się właśnie nazywa szara strefa
rogowianin
2016-08-28 21:20:11
Kto wziął w łapę wiedzą wszyscy. Wszyscy zarobili nie płacąc podatków i innych opłat - począwszy od sklepikarzy do właścicieli domków, ale w tekście o tym jest - czego nadmuchana sprawa nie przeczytał. Widocznie gówna stojące w Rogowie mu nie śmierdzą.
Teresa
2016-08-28 14:17:54
Jeśli są wszyscy zadowoleni, to po co odwoływaliście poprzedniego burmistrza, który tę imprezę dla gminy załatwił? Po to, żeby obecny "pełowiec" spijał śmietankę? Czemu ten nowy się nie wypowie? Zadowolony, że gmina zarobiła?
Mieszkaniec
2016-08-28 11:28:41
Tak właśnie ciekawe który mieszkaniec rogowa nie zadowolony. .. Nie znam takiego. Każdy zarobił na imprezie po 600 - 700 a nawet 1000 zł za bilety które mieli zadarmo. Napewno nie narzekają pomiajac noclegi. Szkoda ze nikt nie pomyślał o mieszkańcach karciana i robów gdzie hałas i udręką związana z impreza była o wiele większą niż w rogo wie gdzie po za fortrm muzyki prawie nie było słychać. A co do ścieków. Dziwne ze nikt nie pomyślał o tym wcześniej ze po 20 tys ludzi będą tony odchodów chyba normalne że jak ludzie jedza i piją to muszą załatwić swoją potrzebę. Gratki dla organizatorów i ludzi którzy na to pozwolili. Pewnie organizatorzy jak i radni i inni odpowiedzialni za imprezę mieli mali czasu na przemyślenie jak to rozwiązać bo szykował się już na impreze i rozakładali biznesy na czas festiwalu. Pozdrawiam a swoją drogą super impreza oby więcej takich
rogowiak
2016-08-28 11:06:31
Niektórzy zarobili krocie, nie zapłacili podatków, opłat klimatycznych, nie było kas fiskalnych - szera strefa na całego. Inni stracili gości, którzy jadą nad morze po to by odpocząć, a nie słuchać techno. A kto dostał w łapę? - wszyscy o tym głośno mówią, ale nikt nikogo nie złapał za rękę.
zysk
2016-08-28 08:57:01
Jak nikt nie zyska te kilka tysięcy ludzi musi gdzieś jeść ,pić ,spać. Zobaczcie ceny kwater podczas festiwalu, w dodatku w okolicy nie ma szans na znalezienie pokoju.
Myślenie
2016-08-28 08:46:51
Swojego czasu Niemcy mieli aż za dobrą logistykę, a teraz facet nie umiał przewidzieć odbioru odchodów? Wlepić mu karę kilkadziesiąt tysięcy euro, to może się nauczy szanować polskie środowisko.
Olek
2016-08-27 18:32:05
Pan Matusewicz mógł by przez całe lata nawozić swój przydomowy ogródek darmowym nawozem. Ekologicznym!
nadmuchana sprawa
2016-08-27 17:16:16
Cala sprawa jest nadmuchanym balonem. Dmucha go ktos kto nie nie zarobil, nie dostal w lape i boli go dupa. Mieszkancy Rogowa nie zadowoleni? Prosze zapytac po ile wynajem pokoju na czas festiwalu... 1000zł! To dobra cena. Kazdy zaprasza do swojego domu\pokoju\czegokolwiek za gruby hajs! Lokalny sklep nie nadaza z dowozeniem towaru. Na straganach w "centrum" Rogowa ceny z kosmosu. Prosze nie robie z igly widel, bo szukacie sensacji nie tam gdzie trzeba. Troche kupy w haszczach? W Przyszlym roku lepiej wyrosnie.
żenada
2016-08-27 14:56:39
A fani techno mówią, że na Woodstock przyjeżdża bydło i brudasy. Tak to jest jak mierzy się innych względem siebie ;-)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA