Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

W KURIERZE: Mucha, region, PiS i Chiny

Data publikacji: 01 lipca 2016 r. 11:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
W KURIERZE: Mucha, region, PiS i Chiny
 
Rozmowa z Pawłem Muchą, doradcą prezydenta RP, przewodniczącym klubu radnych PiS w sejmiku zachodniopomorskim

– Opozycja uważa, że wejście Centralnego Biura Antykorupcyjnego do wszystkich 16 urzędów marszałkowskich w tym samym dniu to nic innego jak polityczna nagonka i próba zastraszenia samorządowców. Mają rację?

– CBA sprawdza, czy nie było nieprawidłowości przy wydawaniu pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych na projekty, które realizowały urzędy marszałkowskie. W sytuacji, kiedy urzędnicy sami przyznają sobie dotacje, a następnie realizują projekty, trzeba bacznie patrzeć im na ręce. W działaniu CBA nie ma więc nic nadzwyczajnego. Poza tym prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Jeśli wszystko jest w porządku, to marszałkowie mogą spać spokojnie. Nie przyjmuję też narracji, że oto CBA specjalnie wchodzi do urzędów marszałkowskich, żeby wykryć nieprawidłowości.

 – Czy dopuszcza pan scenariusz, że po kontrolach CBA w jakimś regionie Polski może dojść do rozwiązania sejmiku lub do wprowadzenia zarządu komisarycznego? 


– Ustawa o samorządzie województwa przewiduje i takie scenariusze, ale dotyczą one skrajnych przypadków, sytuacji trwałej niezdolności do wykonywania zadań. W tej kwestii trudno spodziewać się takich wniosków.

– Ale to przecież pan bardzo często wyraża opinie, że władze województwa zachodniopomorskiego na czele z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem nie radzą sobie z wykonywaniem swoich obowiązków. Mówi pan, że zarząd województwa nie sprawuje należytego nadzoru nad podległymi mu jednostkami…

– To prawda. Mówię, że są nieprawidłowości, bo chcę, żeby mieszkańcy Pomorza Zachodniego mieli tego świadomość. Gdybym jednak miał przesłanki ku temu, że należy powołać zarząd komisaryczny, sformułowałbym takie wnioski. Nigdy jednak z takim pomysłem nie wystąpiłem, co nie zmienia faktu, że fatalnie oceniam pracę zarządu PO-PSL. Pod okiem marszałka Geblewicza doszło do afery melioracyjnej na 150 mln zł.

 – To może nie upadł jeszcze pomysł przejęcia przez PiS władzy w województwach do spółki z PSL? U ludowców po wakacjach mają być wybory. Niektórzy mówią, że do walki o regionalne przywództwo stanie radny Cezary Szeliga.

– Na pewno nie będziemy postępować jak PO, która przeciągnęła na swoją stronę dwóch radnych, którzy do sejmiku zachodniopomorskiego weszli z listy SLD. Nie będziemy prowadzić indywidualnych negocjacji. Zależy nam na regionie, a nie na tworzeniu koalicji pojedynczych interesów. Co innego, jeśli zbierze się rozsądna grupa osób, które będą chciały z nami współpracować. Natomiast, jeśli chodzi o opinie części radnych PO i PSL, które do mnie docierają, to nie są one pochlebne dla ekipy marszałka Geblewicza. Radni mają wątpliwości, choć przy głosowaniu absolutoryjnym zarząd uzyskał potrzebne poparcie. Nie wyobrażam sobie jednak współpracy z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą z PSL, który ponosi polityczną odpowiedzialność za aferę melioracyjną i jest fatalnym członkiem zarządu województwa. To nie jest dla nas partner do rozmów na szczeblu województwa. Wśród kolegów z PSL – zwłaszcza na poziomie gmin i powiatów – widzę jednak wielu rozsądnych, ideowych ludzi.

– Prezydent Andrzej Duda stara się rozwijać współpracę polsko-chińską. Czy Pomorze Zachodnie może liczyć na chińskie inwestycje?

– Myślę, że jest bardzo realna szansa, by takie inwestycje pojawiły się w naszym regionie. Wielką zasługą prezydenta Andrzeja Dudy jest to, że otwiera współpracę gospodarczą, która przecież między naszymi przedsiębiorcami istnieje, w wymiarze politycznym. Dla chińskich inwestorów ważna jest informacja, z kim współpracuje ich rząd. ©℗

Rozmawia 

Magdalena SZCZEPKOWSKA

Fot. Robert STACHNIK

Cała rozmowa w piątkowym Magazynie Kuriera Szczecińskiego i w e-wydaniu z 1.07.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dobra zmiana
2016-07-01 14:24:47
rozsądna grupa? dobre sobie, takie bajki to pan mucha może swoim dzieciom na dobranoc wciskać albo widzom i słuchaczom jedynie słusznych mediów, wiadomo że Pis pracuje nad tym aby rozwalić koalicję PO-PSL. To jest ich zbójeckie prawo.
Kontrola CBA we wszystkich urzedach marszałkowskich na raz
2016-07-01 14:19:51
wygląda to na próbę zastraszenia marszałków
Jarun
2016-07-01 13:26:44
Nie po to wszedł na salony, żeby z hołotą wypoczywać. Trzeba korzystać pełną gębą i jak mówi prezes Kozłowski z Kiepskich: z przytupem z przypierdem, kurka wódka.
miki
2016-07-01 13:02:50
Zgadzam się z Mucha w wielu kwestiach, ale mam pytanie: wczoraj pan Mucha wrzucił na fb swoje zdjęcie z Wisły, z pałacu prezydenckiego, gdzie odpoczywa. Czy jako doradca prezydenta ds społecznych nie widzi pan Mucha niczego zdrożnego w tym, że wypoczywa za friko podczas gdy wiele rodzin nie stać na żaden wyjazd? Gdzie empatia? Jak na prezydenckiego doradcę ds społecznych to dość kontrowersyjna sytuacja. Pana Muchę stać na wypoczynek w normalnych hotelach. To przykre, że wszyscy żerują na naszych pieniądzach.
Knt
2016-07-01 12:44:06
Skoro przez 8 lat nie było takich kontroli CBA, to chyba czas najwyższy, prawda? Jeśli wszystko jest ok, to czego się obawiać?
Jarun
2016-07-01 12:22:01
Gadanie urzędasa o wszystkim czyli o niczym. Mowa-trawa.
Brednie, brednie, brednie
2016-07-01 12:20:18
Ten Mucha to typowy reżimowy aparatczyk

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA