sobota, 29 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE: Mucha, region, PiS i Chiny

W KURIERZE: Mucha, region, PiS i Chiny

W KURIERZE: Mucha, region, PiS i Chiny
Data publikacji: 2016-07-01 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1627 141546
Rozmowa z Pawłem Muchą, doradcą prezydenta RP, przewodniczącym klubu radnych PiS w sejmiku zachodniopomorskim

– Opozycja uważa, że wejście Centralnego Biura Antykorupcyjnego do wszystkich 16 urzędów marszałkowskich w tym samym dniu to nic innego jak polityczna nagonka i próba zastraszenia samorządowców. Mają rację?

– CBA sprawdza, czy nie było nieprawidłowości przy wydawaniu pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych na projekty, które realizowały urzędy marszałkowskie. W sytuacji, kiedy urzędnicy sami przyznają sobie dotacje, a następnie realizują projekty, trzeba bacznie patrzeć im na ręce. W działaniu CBA nie ma więc nic nadzwyczajnego. Poza tym prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Jeśli wszystko jest w porządku, to marszałkowie mogą spać spokojnie. Nie przyjmuję też narracji, że oto CBA specjalnie wchodzi do urzędów marszałkowskich, żeby wykryć nieprawidłowości.

 – Czy dopuszcza pan scenariusz, że po kontrolach CBA w jakimś regionie Polski może dojść do rozwiązania sejmiku lub do wprowadzenia zarządu komisarycznego? 


– Ustawa o samorządzie województwa przewiduje i takie scenariusze, ale dotyczą one skrajnych przypadków, sytuacji trwałej niezdolności do wykonywania zadań. W tej kwestii trudno spodziewać się takich wniosków.

– Ale to przecież pan bardzo często wyraża opinie, że władze województwa zachodniopomorskiego na czele z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem nie radzą sobie z wykonywaniem swoich obowiązków. Mówi pan, że zarząd województwa nie sprawuje należytego nadzoru nad podległymi mu jednostkami…

– To prawda. Mówię, że są nieprawidłowości, bo chcę, żeby mieszkańcy Pomorza Zachodniego mieli tego świadomość. Gdybym jednak miał przesłanki ku temu, że należy powołać zarząd komisaryczny, sformułowałbym takie wnioski. Nigdy jednak z takim pomysłem nie wystąpiłem, co nie zmienia faktu, że fatalnie oceniam pracę zarządu PO-PSL. Pod okiem marszałka Geblewicza doszło do afery melioracyjnej na 150 mln zł.

 – To może nie upadł jeszcze pomysł przejęcia przez PiS władzy w województwach do spółki z PSL? U ludowców po wakacjach mają być wybory. Niektórzy mówią, że do walki o regionalne przywództwo stanie radny Cezary Szeliga.

– Na pewno nie będziemy postępować jak PO, która przeciągnęła na swoją stronę dwóch radnych, którzy do sejmiku zachodniopomorskiego weszli z listy SLD. Nie będziemy prowadzić indywidualnych negocjacji. Zależy nam na regionie, a nie na tworzeniu koalicji pojedynczych interesów. Co innego, jeśli zbierze się rozsądna grupa osób, które będą chciały z nami współpracować. Natomiast, jeśli chodzi o opinie części radnych PO i PSL, które do mnie docierają, to nie są one pochlebne dla ekipy marszałka Geblewicza. Radni mają wątpliwości, choć przy głosowaniu absolutoryjnym zarząd uzyskał potrzebne poparcie. Nie wyobrażam sobie jednak współpracy z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą z PSL, który ponosi polityczną odpowiedzialność za aferę melioracyjną i jest fatalnym członkiem zarządu województwa. To nie jest dla nas partner do rozmów na szczeblu województwa. Wśród kolegów z PSL – zwłaszcza na poziomie gmin i powiatów – widzę jednak wielu rozsądnych, ideowych ludzi.

– Prezydent Andrzej Duda stara się rozwijać współpracę polsko-chińską. Czy Pomorze Zachodnie może liczyć na chińskie inwestycje?

– Myślę, że jest bardzo realna szansa, by takie inwestycje pojawiły się w naszym regionie. Wielką zasługą prezydenta Andrzeja Dudy jest to, że otwiera współpracę gospodarczą, która przecież między naszymi przedsiębiorcami istnieje, w wymiarze politycznym. Dla chińskich inwestorów ważna jest informacja, z kim współpracuje ich rząd. ©℗

Rozmawia 

Magdalena SZCZEPKOWSKA

Fot. Robert STACHNIK

Cała rozmowa w piątkowym Magazynie Kuriera Szczecińskiego i w e-wydaniu z 1.07.2016 r.

Komentarze

dobra zmiana
rozsądna grupa? dobre sobie, takie bajki to pan mucha może swoim dzieciom na dobranoc wciskać albo widzom i słuchaczom jedynie słusznych mediów, wiadomo że Pis pracuje nad tym aby rozwalić koalicję PO-PSL. To jest ich zbójeckie prawo.
2016-07-01 14:24:47
Kontrola CBA we wszystkich urzedach marszałkowskich na raz
wygląda to na próbę zastraszenia marszałków
2016-07-01 14:19:51
Jarun
Nie po to wszedł na salony, żeby z hołotą wypoczywać. Trzeba korzystać pełną gębą i jak mówi prezes Kozłowski z Kiepskich: z przytupem z przypierdem, kurka wódka.
2016-07-01 13:26:44
miki
Zgadzam się z Mucha w wielu kwestiach, ale mam pytanie: wczoraj pan Mucha wrzucił na fb swoje zdjęcie z Wisły, z pałacu prezydenckiego, gdzie odpoczywa. Czy jako doradca prezydenta ds społecznych nie widzi pan Mucha niczego zdrożnego w tym, że wypoczywa za friko podczas gdy wiele rodzin nie stać na żaden wyjazd? Gdzie empatia? Jak na prezydenckiego doradcę ds społecznych to dość kontrowersyjna sytuacja. Pana Muchę stać na wypoczynek w normalnych hotelach. To przykre, że wszyscy żerują na naszych pieniądzach.
2016-07-01 13:02:50
Knt
Skoro przez 8 lat nie było takich kontroli CBA, to chyba czas najwyższy, prawda? Jeśli wszystko jest ok, to czego się obawiać?
2016-07-01 12:44:06
Jarun
Gadanie urzędasa o wszystkim czyli o niczym. Mowa-trawa.
2016-07-01 12:22:01
Brednie, brednie, brednie
Ten Mucha to typowy reżimowy aparatczyk
2016-07-01 12:20:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie