niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Kwiaty dla ulic

W KURIERZE. Kwiaty dla ulic

W KURIERZE. Kwiaty dla ulic
Data publikacji: 2016-06-27 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1985 141165

Jeszcze kilka lat temu wzdłuż „Złotego Szlaku" aż po Zamek Książąt Pomorskich, na Starym Mieście i w innych reprezentacyjnych punktach miasta - wszędzie tam na przyulicznych lampach wisiały donice z kwiatami. Nad głowami przechodniów uwagę zwracały krwiste pelargonie z komarzycami, zachwycały. Czemu zniknęły?

Ponad dekadę temu (czerwiec 2005 r.) Zakład Usług Komunalnych wprowadził kwiaty na na przyuliczne latarnie. Wzorem Europy oraz innych miast w naszym kraju dbających o estetykę i jakość przestrzeni publicznej. Także Szczecin miał swoje namiastki ogrodów pod chmurami: wzdłuż al. Papieża Jana Pawła II (wówczas jeszcze al. Jedności Narodowej), aż po pl. Żołnierza Polskiego i Zamek Książąt Pomorskich, a dalej ulicami: Staromłyńską i Grodzką, aż po ul. Wyszyńskiego.

- Najefektowniej prezentowały się owe kwitnące ample na tle stylizowanych lamp retro, jakie spotkać można choćby na pl. Orła Białego, wzdłuż ul. Grodzkiej, przy katedrze i zamku - wspomina pan Marek, nasz Czytelnik. - Pamiętam, jak zachwycaliśmy się nimi rodzinnie, gdy bliscy przyjeżdziali z Lublina. Widziałem, jak obfotografowują je turyści. Bo kwiaty w donicach, na lampach w starym stylu, a w tle katedry, zamku czy fontanny orła wyglądały pocztówkowo. Pamiętam, jak wtedy serce rosło: duma Szczecina się budziła we mnie. A teraz... ©℗

Więcej we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 28 czerwca 2016r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

Na zdj.: Kwiaty w amplach zdobią ulice wielu europejskich i polskich miast. Przed dekadą także Szczecina. Teraz po nich pozostały tylko wspomnienia i... stalowe mocowania - przez niektórych zwane szubienicami - na przyulicznych lampach reprezentacyjnych miejskich szlaków.

W KURIERZE. Kwiaty dla ulic

Komentarze

zielony
Zwykle zieleń to zbyt mała rzecz.Zawsze jest coś ważniejszego.Ale pamiętajmy ,że wielkie sprawy składają się z tych małych.Jeśli o tym zapomnimy nasz świat nie przetrwa.Jeśli zamiast kwiatów poustawiamy betonowe skrzynie(jak na al.kwiatowej) ,które są przecież praktyczne - nie trzeba ich podlewać , nasze miasto nie będzie miastem pływających ogrodów a betonowych skrzynek.
2016-06-28 23:30:28
Kwiaty
Teraz Prezydent ma inne rzeczy na głowie, a nie jakieś kwiaty. Owszem, kwiaty powinny zostać przywrócone tzw. alei kwiatowej, tak jak powinien zostać przywrócony ruch obustronny na Jagiellońskiej, czy miejsca parkingowe na Niepodległości i budowa spalarni. Kwiaty to zbyt mała rzecz.
2016-06-28 08:07:30
zielony
Drogi Mieszkańcu I wtedy i dzisiaj zielenią zarządzał Zuk (czytaj dbał). Organizuje przetargi,określa ich zakres,wybiera wykonawców , nadzoruje ich pracę i ją rozlicza.Firmy wybierane w przetargach przez ZUK świadczą takie usługi jakie zostaną im zlecone .Co do jakości tych usług ,jest ona taka jakie wymagania stawia odbierający je ZUK. Nie ma kwiatów na latarniach - nie ma problemu.Tylko dziennikarze szukają dziury w całym.Co do stanu estetycznego latarni i ich estetyki to już zupełnie inna para kaloszy i inny adresat.
2016-06-27 23:37:50
Mieszkaniec
Wszystko się zgadza.Tylko wówczas o to dbał ZUK. Dzisiaj jakieś firmy krzak które niby wygrały przetargi i miały dbać o naszą zieleń.Niestety efekty ich pracy widać na co dzień na naszych skwerach.Nie skoszona trawa a nawet pożółkła bo nikt nie podlewa.Więdnące kwiaty i tym podobne.Fakt tych ozdobnych ampli brak ale kto odpowiada za te ładne lampy skoro one nie pamiętają czy ktoś je mył i czy ktoś na bieżąco wymienia spalone żarówki??Pora chyba panie prezydencie po otrzymaniu absolutorium przewietrzyć magistrat.
2016-06-27 19:07:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie