Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

W Kurierze: Koncepcja pełna wątpliwości

Data publikacji: 05 lutego 2016 r. 08:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:43
W Kurierze: Koncepcja pełna wątpliwości
 

Jak zmieni się plac przed gmachem szczecińskiego magistratu i ile jego przemiana miałby kosztować? Plany jego modernizacji, a w zasadzie informację o zamierzeniach urzędników w tym względzie w czwartek poznali radni komisji gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska rady miasta. I na wstępnej koncepcji, jaką ujrzeli, nie pozostawili suchej nitki.

Temat to nienowy - pierszwe sugestie, że czas by przeprowadzić remont otoczenia gmachu magistratu, który etepami od 2012 roku przechodzi renowację, pojawiły się jeszcze w poprzedniej kadencji lokalnego samorządu, co najmniej dwa lata temu. W tegoroczny budżet miasta radni na wniosek urzędników wpisali kwotę 2 mln zł na moderniazcję placu Armii Krajowej. To połowa z całej puli środków orzewidzianych do wydania na konserwację i renowację obiektów zabytkowych.

Pieniądze miałyby być wydane na wymianę nawierzchni jezdni, chodników i parkingów, budowę dróg rowerowych, renowację obu fontann , remont instalacji kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wykonanie nowego oświetlenia, montaż nowych urządzeń małej architektury (ławki, stojaki na eowery, tablice wystawiennicze, wykonanie nowego oznakowania drogowego poziomego i pionowego, nowe nasadzenia roślin przy zachowaniu obecnych krzewów i drzew.

Jak inforrmała radnych w czwartek Agnieszka Jerzykowska, dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Gospodarczej, prace projektowe trwają, zastrzegając przy tym, że to dopiero wstępna koncepcja. Uwzgędnia ona m.in. wymianę obecnych pochylni dla osób niepełsosparwnych na nowe, bo te dobudowane w latach 90. minionego wieku nie spełniają już standardów. Po wymianie uzbrojenia podziemnego ma być odtworzona i uzupełniona obecnie sfatygowana już nawierzchnia z drobnej kostki marmurowej. Nakładka jezdni przewidziana jest z jasnego betonu barwionego i kolorystycznie nawiązywać do nawierzchni tej historycznej sprzed wojny, kiedy wysypana była jasnym drobnym szutrem, podobnym do tego, jakim wysypane są alejki spacerowe na przyległych do budynku Jasnych Błoniach.©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Jak urządzić na nowo plac przed szczecińskim magistratem? Radni oczekują od urzędników prezydenta Piotra Krzystka spójnego i kompleksowego projektu, a nie wyrywkowych, chaotycznych pomysłów i wizji służb mu podległych przy braku w dodatku jakiejkowiek koordynacji - jak dotąd - ich poczynań.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mieszkam
2016-02-09 11:26:29
co na to architekt miasta i pan prezydent architekt i pani konserwator i ci od planów zagospodarowania, wydawania pozwoleń i cale to towarzystwo wzajemnej adoracji....zachwytu.....i mądrości
Czy decyzję będą POdejmować POłgłówki od FRYGI, usytuowania Filharmonii i Alei Kwiatowej ??
2016-02-07 09:39:22
.
Bogate miasto
2016-02-05 11:04:37
Należy rozumieć, że koncepcja zakłada zwiększenie liczby miejsc parkingowych dla klientów UM? Obecna liczba miejsc woła o pomstę do nieba.
tylko pytam...
2016-02-05 10:55:15
A kiedy przebudowa XVI-wiecznej ul. WIOSENNEJ na Prawobrzeżu? Obiecanki magistrackie trwały przez cały 2015 roookkk...... Więc tylko pytam...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA