Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

W KURIERZE. Ile nas kosztuje straż miejska?

Data publikacji: 31 maja 2016 r. 09:57
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
W KURIERZE. Ile nas kosztuje straż miejska?
 

Ponad trzy tysiące trzysta zameldowanych w Szczecinie osób przypada na jednego strażnika miejskiego. Tak  wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W gorszej sytuacji są tylko koledzy po fachu z Zielonej Góry, przy czym po lupę wzięto szesnaście wojewódzkich miast. Jaką ocenę urzędnicy wystawili szczecińskim strażnikom? Pozytywną.

O pracy straży miejskiej, ale także opracowaniu NIK rozmawiali w poniedziałek radni Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.  Kontrola NIK obejmowała lata 2012-2014. Sprawdzano, jak wygląda rozpatrywanie postępowań ze skargami, wykorzystanie środków finansowych, podział zadań. Okazało się, że NIK przyjął metodologię, która wzbudziła sporo zastrzeżeń, zresztą nie tylko u bezpośrednio zainteresowanych.

- Ten dokument jest obarczony szeregiem wad - stwierdził Szczepan Stempiński, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. - Powiedziałbym raczej, że jest to próba diagnozy, już we wstępie mówi się o bezpieczeństwie, a przecież straż miejska jest od tego, by przestrzegano porządku. 

Najistotniejsze jednak wydaje się dla szczecinian to, ile każdy z podatników „wykłada" na tę służbę. Rocznie jest to 21,59 zł. Dla porównania warszawiaka straż miejska kosztuje 75,24 zł, mieszkańca Krakowa - 39,14 zł, Łodzi - 39,62 zł, a Zielonej Góry - 14,12 zł. Jak natomiast czytamy w raporcie:

- Uwzględniając „jakościowe” aspekty potencjalnego bezpieczeństwa, relatywnie najtańszą straż posiadały Łódź, Białystok i Poznań, najdroższą zaś Opole, Szczecin i Gdańsk. ©℗

Więcej we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 31 maja 2016r.

(kol)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2016-06-01 03:32:21
Jak juz to wiele razy pisalem rozwiazac darmozjadow a jesli trzeba wiecej funkcjonariuszy to dotowac Policje w Szczecinie i stworzyc w miejsce sm dotatkowe wakaty osob ktore beda mialy uprawnienia i przyjada na wezwanie!!!!! A co do parkujacych to i tak sm interweniuje tam gdzie chce a nie tam gdzie powinna! Mamy 2 auta odcholowujace a i tak wynajmuje sie obce firmy!!! Niegospodarnosc i kolesiostwo to co mi sie kojarzy z sm!!!
Podatnik
2016-05-31 18:25:53
Oj tam oj tam, musi kosztować. W końcu 3 komediancików ma nie byle jakie pensyjki, z czego jeden to już powinien na emeryturce być, kupa dziwnych ludzi szwendających się w tak zwanej komendzie sm o zgrozo w cywilnych ubraniach, co z tego że o interwencje się nie można doprosić bo to nie ma auta a to patrolu a to oni nie są od tego a to do tego nie mają uprawnień itp. Interesują ich tylko szybkie mandaciki za wykroczenia drogowe, śmieci leżących obok to już nie widzą, ale wiadomo kaska z mandacików ma być bo Leoś kazał dla poprawy statystyki. Ich rola w tak zwanej poprawie bezpieczeństwa, nie oszukujmy się, jest żadna. Jest to (za nasze pieniądze) przechowalnia dla znajomków, pociotków i innych nieudaczników. Ale co tam, dycha milionów w tą czy tamtą z budżetu miasta - czyt. naszych pieniędzy - to grosze dla naszych włodarzy. Z życzeniami szybkiej likwidacji nie pozdrawiam...
kibic
2016-05-31 15:51:51
czas zrobic referendum i zlikwidowac ten sztuczny twór.
DZIESIĘĆ MILIONÓW ROCZNIE
2016-05-31 15:08:29
Taka powinna być teza i takie podsumowanie - a nie ile na jednego mieszkańca. Jak każdy głupi kowalski zobaczy że kilkanaście złotych to oleje a prawda jest taka że jest to kupa szmalu za który od kilkunastu lat można by było co roku stawiać nie najgorszej jakości budynek lub pożytkować na inny szczytny cel.
pieszy
2016-05-31 13:16:09
I dobrze, straż jest jedynym w tej chwili batem na hołotę zastawiającą chodniki, pewnie Gargamel też kiedyś dostał mandat i napina się zza klawiaturki. Zawsze najwięcej do narzekania mają śmieciarze, chlorki i miszczowie parkowania.
szczecinianka
2016-05-31 12:49:50
Czy SM jest potrzebna w mieście, na prośbę o interwencję usłyszałam, że nie mają samochodu i nie mogą dojechać, a może to brakowało dobrej woli ?
Gargamel
2016-05-31 10:54:21
Nie słychać narzekań na działalność SM w Szczecinie - powiedział Władysław Dzikowski. Proponuję panu wyjść na chwilę zza dyrektorskiego biurka i zapytać zwykłychh mieszkańców co sądzą o poczynaniach "szczecin rangers". Gwarantuję, że się pan zdziwi. Czasem warto też poczytać lokalną prasę, w której raz po raz obnażana jest niekompetencja, nigospodarność i zwyczajne chamstwo pracowników tej formacji.
Ile kosztuje.
2016-05-31 10:11:12
W stosunku do oczekiwań społecznych i jej skuteczności, to stanowczo za dużo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA