Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

W kolejce po mieszkanie socjalne

Data publikacji: 2020-02-21 07:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-24 09:47
W kolejce po mieszkanie socjalne
 

Tylko dwa tygodnie trwał w tym roku nabór na najem mieszkań socjalnych od Gminy Miasta Szczecin. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ogłosił go w drugiej połowie stycznia. Tym razem wnioski o takie lokum złożyło do 7 lutego ponad 600 osób.

– Zainteresowanie jest większe w porównaniu z naborem w 2018 roku. Wtedy wpłynęło 560 wniosków – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. – Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów.

Obniżony czynsz

W ostatnich sześciu latach ZBiLK wynajął około 300 mieszkań o obniżonej stawce czynszu. Iloma dysponuje w tym naborze?

– Przewidywana liczba wskazanych mieszkań będzie zależna od liczby osób, które uzyskają najwyższą punktację – odpowiada Tomasz Klek. Jak zaznacza rzecznik, trudno dziś jeszcze precyzyjnie określić termin ogłoszenia wstępnego wykazu wniosków wraz z punktacją, bo – jak tłumaczy – jeszcze trwa sprawdzanie dokumentów.

– ZBiLK na pewno powiadomi zainteresowanych o ogłoszeniu wstępnego wykazu osób zakwalifikowanych do najmu socjalnego lokalu i o terminie składania odwołań. Termin ogłoszenia ostatecznego wykazu jest zależny od liczby odwołań – dodaje Tomasz Klek.

Mieszkania, wnioski, oceny

O wynajęcie mieszkania socjalnego może się ubiegać każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu i osiąga odpowiedni dochód. Przykładowo: gospodarstwo domowe, w którym znajdują się trzy osoby, może mieć maksymalny dochód na poziomie 2640 zł. Informacje o pozostałych progach dochodowych w zależności od liczby osób można znaleźć na stronie internetowej ZBiLK-u. W szczególnie uzasadnionych przypadkach miasto może zawrzeć umowę najmu, gdy przekroczenie kryterium dochodowego wynosi nie więcej niż 10 procent.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkania socjalne mogą być o obniżonym standardzie (np. toaleta na półpiętrze, ogrzewanie piecowe). Z kolei czynsz w takim mieszkaniu wynosi tylko 1,36 zł za m kw., czyli np. w lokalu o pow. 40 m kw. wyniesie niecałe 55 zł miesięcznie plus opłaty za media.

– Złożone wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Liczba punktów będzie zależeć między innymi od: okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia czy warunków, w jakich się obecnie mieszka – przypomina Tomasz Klek. – Na jej podstawie sporządzone i ogłoszone zostaną wstępne wykazy złożonych wniosków z podaniem liczby punktów. Osoby, które nie będą się zgadzać z naliczoną punktacją, będą miały możliwość złożenia odwołania w ciągu 7 dni od ogłoszenia.

Odwołania i zażalenia

Odwołania, uwagi oraz zażalenia rozpatrywane są przez Społeczną Komisję Mieszkaniową, powoływaną zarządzeniem prezydenta miasta. Dopiero po rozpatrzeniu wszystkich odwołań ZBiLK opublikuje ostateczne wykazy osób uprawnionych do wynajęcia mieszkania socjalnego. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adek
2020-02-24 07:51:57
Nie dał bym nikomu mieszkania. Wziąść się za robotę i uczciwie zarobić... Tylko zadłużenia przez to, brud, i syf. Żenada
Mateusz
2020-02-23 18:26:46
Dred to ja nie wiem w jakich ty niemczech byłeś hahaha ponad 300 mieszkań do wyboru... Żałosne. Za darmo i jeszcze źle. Nieroby na socjalu i jeszcze płaczą
Mateusz
2020-02-23 17:29:12
Za darmo ci dają i jeszcze żale? Nie pasuje kup sobie lepsze. Najlepiej za darmo z czynszem śmiesznie niskim na nowym osiedlu. Śmiech na sali normalnie nieroby żałosne
Klara
2020-02-22 23:04:33
Ja złożyłam teraz kolejny raz. W poprzednim naborze byłam wg zbilku za bogata. Całe życie sama wychowuje dzieci i gdy starsza córka poszła zapracować na siebie staliśmy się bogatsi trochę od biedy. A to bieda dostaje od miasta mieszkanie, żeby zadłuzyc, a ci co mają na czynsz niestety się nie łapią. Dziwne podejście do sprawy. Dwa lata temu gdy skladalam wniosek to wynajmowałam mieszkanie a wg prawa zbilku wynajem oznacza jakieś prawo do mieszkania a co za tym idzie to nie masz szans na mieszkanie bo masz prawo do lokalu ( czyli nie dostaniesz komunalnego)I tak wkoło Macieju..
DRED
2020-02-22 06:46:50
Juruś zerwałeś się z Mącznej. W każdym normalnym państwie otrzymujesz mieszkanie z urzędu ukończywszy 18 lat. Z kiblem w mieszkaniu a nie z prowizorkom wielkości takiej,że siadając na kiblu nogi masz na schodach. Ogrzewanie pjecowe, a gdzie ta słynna ekologia o której się ciągle mówi. Żal pisać. Większość budynków jest w tragicznym stanie. Wchodząc na klatkę bierze człowieka na wymioty. W polsce czekałem na mieszkanie 21 lat w niemczech bez problemu otrzymałem po tygodniu. Z prawem wyboru z ponad trzystu.No cóż trzeba żyć nadzieją,że w przeciągu tysiąca lat i w polsce będzie tak jak teraz na zachodzie.
ThereIsNoHope
2020-02-21 22:39:11
Ja już chyba straciłem nadzieję na własne M... Mam dwójkę dzieci, pracę, żona też, miasto kładzie tylko kłody pod nogi zamiast pomagać...Smutek i żal...
wstyd
2020-02-21 14:31:42
daj-daje i pinset plusy
Jurek
2020-02-21 12:35:04
do Aga: nie podoba sie za darmo, to wez sie do roboty i zarob i kup jakie chcesz. Nic tylko by za darmo wszystko chcieli. Zlikwiodowac to w cholere, sprzedac i zainwestowac w projekty uzytecznosci publicznej. Mieszkanka za darmo, zlote kibe sie jeszcze marza. Bezrobocie 3 % !
Aga
2020-02-21 12:14:33
My czekaliśmy 11 lat w kolejce. Po 11 latach przesunęli nas na koniec kolejki bo pierwszeństwo otrzymywali ludzie wychodzący z uzależnień itp. Minęło 5 lat od tego czasu. Wyprowadziłam się z toksycznego miasta i mam mieszkanie gdzie indziej. Szczerze to żal, wstyd, i politowanie dla tego miasta że w 21 wieku dają mieszkania bez toalet i chwala się tym że Czynsz tani. Mogliby zrobić chociaż toalety. Ale gratuluję tym którzy dostali mieszkania i nie muszą się tułać po wynajmowanych za cenę wręcz haraczu mieszkaniach.
xxx
2020-02-21 11:36:01
Napiszcie ile wynosi zadluzenie w lokalach komunalnych. 220 mln zl?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ