Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Komunalne na własność. Więcej i szybciej

Data publikacji: 21 marca 2019 r. 12:10
Ostatnia aktualizacja: 09 listopada 2019 r. 09:44
Komunalne na własność. Więcej i szybciej
 

W ostatnich pięciu latach najemcy mieszkań komunalnych wykupili na własność blisko 3 tys lokali. Skrócił się także średni czas oczekiwania na wykup mieszkania od  gminy. Dzisiaj wynosi on niecały rok.

– Pracownicy odpowiedzialni za sprzedaż lokali niezwłocznie przystępują do weryfikacji dokumentacji przekazanej przez zarządców poszczególnych lokali, dlatego obecnie średni okres oczekiwania na realizację wniosku o sprzedaż lokalu – od dnia wpływu do urzędu do dnia sprzedaży – wynosi ok. 9 miesięcy – zapewnia Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Okres oczekiwania może się znacznie wydłużyć, jeśli np. stan prawny budynku lub mieszkania nie jest uregulowany, nie ma dokumentacji lub inwentaryzacji budynków. W latach 2014-2018 gmina Szczecin zbyła w trybie bezprzetargowym 2 802 lokale mieszkalne – średnio około pół tysiąca rocznie.

Najemcom, którzy chcą wykupić zajmowane mieszkania, przysługują bonifikaty od ceny lokalu. Ich wysokości uzależnione są przede wszystkim od okresu najmu, tj.:

 • 25% – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu poniżej 5 lat;

 • 50% – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 5 do 10 lat;

 • 85% – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 10 do 20 lat;

 • 95% – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 20 lat.

 Ponadto, przepisy przewidują dodatkowe bonifikaty:

 • 10% obniżki od ustalonej ceny – dla kombatantów;

 • 10% obniżki od ustalonej ceny – dla Pionierów Szczecina (w przypadku, gdy kupujący lokal jest kombatantem i Pionierem Szczecina udzielona będzie jedna bonifikata dodatkowa w wysokości 10% ustalonej ceny).

 W przypadku wniosków złożonych przed 21 czerwca 2012 r. bonifikata wynosi 95%, a przy jednoczesnej sprzedaży wszystkich pozostałych lokali mieszkalnych z danej nieruchomości ustala się 97-procentową bonifikatę.

 Na wysokość bonifikaty ma również wpływ:

 • bieżące opłacanie przez najemcę czynszu wraz z opłatami dodatkowymi przez 5 lat poprzedzających zawarcie umowy sprzedaży. W przeciwnym razie bonifikata jest obniżana o 20%;

 • skorzystanie przez najemcę z pomocy gminy w formie umorzenia należności czynszowych w okresie 10 lat poprzedzających wykup – bonifikata jest obniżana o kwotę umorzenia.

 Bonifikata nie przysługuje najemcy wówczas, gdy on lub jego małżonek posiadał tytuł prawny do innego lokalu, nieruchomości zabudowanej przeznaczonej na cele mieszkalne lub do ich części w czasie 5 lat poprzedzających zawarcie umowy sprzedaży (poza wyjątkami wskazanymi w uchwale).

 Wyłączone ze sprzedaży są te lokale, które docelowo przeznaczono na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez najem. Aktualnie w zasobie tym znajduje się nieco ponad 6 tysięcy mieszkań. Poza tym, nie podlegają sprzedaży lokale, które:

 • położone są w budynkach niezgodnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;

 • położone są w budynkach przeznaczonych do rozbiórki lub remontu kapitalnego;

 • położone są w szkołach, żłobkach, przedszkolach i innych obiektach niemieszkalnych;

 • zostały oddane w najem, jako lokale zamienne;

 • zostały oddane w najem, jako pracownie służące artystom.

Obecne zasady sprzedaży  mieszkań komunalnych określone zostały w uchwale z dnia  23 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność gminy Szczecin i warunków udzielania bonifikat.

(p)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kotek
2020-11-25 12:19:03
bo prezydenta szczecina trzeba obalic przy wyborach
Mieszkaniec Kolumrą od 50 lat
2019-11-09 08:51:55
Jestem mieszkańcem z ulicy Kolumba gdzie każdy kto tam był wie jaka to jest ulica,pewnie oprócz włodarzy naszego miasta.Miasto twierdzi ze mieszkania komunalne są przeznaczone dla tych mniej uposazonych ,wiec się pytam skąd czynsze w wysokości 700 złotych bez mediów oczywiście.W budynkach kture sa w stanie tragicznym ,gdzie w porze kiedy zaczyna się ruch to już nie można spać bo się luznaniem trzęsą ,a okien nie można otworzyć ze względu na hałas.A czynsz systematycznie rośnie.Zresztą to by się zgadzało z faktem jak mieszkań jest coraz mniej bo są wyprzedawane to i pieniędzy z czynszów coraz mniej ,to reszta musi płacić z automatu więcej.Nie robi się w tych budynkach dosłownie nic.Wykupic tych mieszkań nie można i tak mieszkańcy kturzy nawet chcieli by je nabyć są zmuszeni do bycia tu po grub.Poza tym uważam ze jest nie demokratycznie traktowanie mieszkanców jeśli chodzi o wykup bo co jedni mogą nabyć lokal a drudzy to nie bo pan prezydent to jest wlascicielem tych mieszkan
w oczekiwaniu na wykup mieszkania komunalnego
2019-10-29 18:33:11
od poczatku roku oczekuje na wykup mieszkania mojej mamy ,ktore zamieszkuje od 53 lat. Mama czasowo jest u mnie,bo mieszkanie chcialabym wyremontowac ,ale nie oplaca mi sie przed wykupem. Po wprowadzeniu nowej ustawy "dzierzawa wieczysta"skomplikowalo sie i wydluzyl sie czas oczekiwania.Panie w dziale geodezji tlumacza ,ze maja strasznie duzo przacy ,a dopiero od niedawna pracuja we trzy. Do pomiarow przez rzeczoznawce doszlo dopiero 4 tyg.temu i znowu czekanie.Podobno okolo 6 tygodni info o wykupie powinno wisiec w urzedzie ,co jest dla mnie bez sensu,bo przeciez to nie licytacja ani mieszkaniena psrzedaz dla osob trzecich. Prosze ,oswieccie mnie:)
Kolumba
2019-10-01 15:28:00
No i Pani Alu Pani nie zrozumie.Ja mieszkam 50 lat w mieszkaniu i nie mogę go wykupic bo prezydent sobie wymyślił ze jedni mogą drudzy nie.A pytam się pana prezydenta że co niby jedni lepsi od drugich.Nie dość ze nic się nie robi w tych budynkach ,to czynsze są z kosmosu za te rudery gdzie o 5 rano już spać nie można bo tak się trzęsą te ruiny.Żenada nawet nie wiem po co to piszę i tak włodarze maja to wiadomo gdzie
Sylwia
2019-08-27 22:31:44
A w Koszalinie najwieksza bonifikata do 30%. I gdzie tu sprawiedliwosc panie Jedliński?
Do... hahaha
2019-03-21 22:57:31
A ze czas szybko leci, to za 10-20 lat jak bloki zaczna sie "Sypac"...( bo mieszkajacy Nie beda wplacac Kasy na Fundusz Remontowo-Naprawczy ?/!) to PO-nownie KO-lejny KO-mbinator wykupi Teren i PO-buduje Nowe Bloki z Duzo Wiekszym Czynszem i Haslem... i jednak "Nie zostalismy POKO-nani" ??
mistrz
2019-03-21 21:48:00
DD LESZEK 54. Człowieku nie wiesz co mówisz. Nie masz pojęcia ile czasu trwają sprawy w Sądach i jakie są koszty ich prowadzenia przez kancelarie prawne. Aby odzyskać takie mieszkanie musisz wydać mnóstwo pieniędzy. A jak Sąd zasądzi prawo do lokalu socjalnego musisz dać kolejne mieszkanie. Jak nie masz pojęcia to nie wypowiadaj sie.
Leszek54
2019-03-21 20:07:47
Zbilk sam nie wie ile lokali stoi pustych w ich zasobach. Ludzie już nie mieszkają bo odcięte sa media w mieszkaniu. Ogromne dlugi na lokalach a zbilk nie ściga i nie eksmituje tych pasożytów i wandali. Przecież ustawa wyraźnie mówi se można za dewastacje sadownie eksmitowac. Nic nie robią. Marnotrawstwo!!!!
Do Ali
2019-03-21 14:48:27
Za te mieszkania również zapłaciła Pani w swoich podatkach, bo wpływy z ich wynajmowania przez gminę nie pokrywają kosztów... Pośrednio zatem utrzymuje Pani te mieszkania, a potem jeszcze gmina rękoma prezydenta rozdaje je za prawie darmo.
hahaha
2019-03-21 14:37:15
miasto nie głupie.. sprzeda wszystko na pniu i niech lokator sie martwi swoim nabytkiem-ruderą.. I mamy spokój! A za 10-20lat domy zaczną się sypać bo kasy lokator-właściciel nie będzie miał...
Ala
2019-03-21 13:09:02
Miasto znów rozdaje za pół darmo mieszkania. Co to jest? Jesteśmy tak bogatą gminą? skoro tak, to dlaczego dziury są w drogach, na chodnikach można złamać nogę i brakuje infrastruktury parkingowej? Ja musiałam wziąć kredyt na 30 lat na swoje mieszkanie. Nic za darmo nie dostałam. A teraz m.in. pijaczki dostaną za darmochę mieszkania. To jest jakaś kpina z ludzi, którzy ciężko pracują. Rozumiem ulgę w postaci np. 20 procentowej bonifikaty ale 95 a nawet 97 procentowej bonifikaty to już nie rozumiem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA