czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W kolejce do żłobka

W kolejce do żłobka

W kolejce do żłobka
Data publikacji: 2016-03-28 11:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 2073 126064

W największych miastach na Pomorzu Zachodnim przybywa miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami, ale na miejsce w żłobkach trzeba czekać w kolejkach. W stolicy Pomorza Zachodniego lista oczekujących to blisko 1,6 tys. dzieci.

W Szczecinie liczba dostępnych miejsc w żłobkach jest wciąż niewystarczająca – mówi PAP Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu. W kolejce czeka 1585 dzieci, z czego 723 z nich nie ukończyło pierwszego roku życia. „Po skreśleniu z listy oczekujących 104 dzieci urodzonych w 2013 r. oraz po przyjęciu 436 dzieci w naborze marcowym, około 1000 nadal będzie oczekiwało na miejsce w żłobku” – dodaje Kufel.

Informacje szczecińskiego magistratu mówią, że w żłobkach publicznych opieką objętych jest 943 dzieci. W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonym przez prezydenta miasta wpisanych jest osiem żłobków publicznych, 21 żłobków niepublicznych, oraz 10 niepublicznych klubów dziecięcych.

Jak mówi Kufel, miasto planuje w najbliższych latach stworzenie kolejnego publicznego żłobka, w którym będzie około 100 miejsc. Szczecin otrzymał także dofinansowanie z rządowego programu MALUCH na zabezpieczenie 30 miejsc w tworzonej filii jednego z istniejących żłobków.

Z myślą o rozładowaniu kolejek do publicznych żłobków magistrat uruchomił specjalny program wsparcia. Świadczenie w wysokości 500 zł. miesięcznie obejmuje rodziny, z minimum dwójką dzieci, które zdecydują się na legalne zatrudnienia niani, dopłatę do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Od początku stycznia br. takim rozwiązaniem objęto w Szczecinie 272 dzieci.

Kolejki do żłobków to również problem Koszalina. W mieście funkcjonuje jeden żłobek miejski, 11 niepublicznych i jeden klub dziecięcy, które dysponują łącznie 819 miejscami - mówi PAP rzecznik prezydenta Koszalina Robert Grabowski. Pomimo tego, w 2015 r. do miejskiego żłobka nie dostało się 256 dzieci – dodaje.

Koszalin od lat notuje wzrost dopłaty do niepublicznych żłobków; w 2012 r. dopłaty wyniosły 124 tys. zł, a w 2015 r. - ponad 1,4 mln zł.

Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku publicznym jest w obu miastach podobny. Rodzice w Koszalinie muszą zapłacić 320 zł, w Szczecinie natomiast 270 zł w żłobku jednozmianowym i 300 zł w dwuzmianowym.

W stolicy Pomorza Zachodniego rodziny, których dzieci chodzą już do miejskich żłobków lub korzystają z innych form publicznej opieki przedszkolnej, mogą liczyć na zniżki; od 50 proc. za drugie dziecko, do nawet 100 proc. za czwarte i każde następne.

Oba miasta łączy także podobny miesięczny koszt utrzymania przez gminę jednego dziecka w żłobku. W 2015 r. Szczecin płacił za to 1,014 zł, a w Koszalin 1,182 zł – podają urzędy miejskie.

W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonym przez prezydenta Szczecina nie ma żłobków prowadzonych przez uczelnie i zakłady pracy, ale są plany stworzenia dwóch takich placówek przy uczelniach.

Zachodniopomorskie otrzyma na ten cel ponad 1 mln zł z programu MALUCH.

Na liście ofert zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania z resortowego programu znalazły się w Szczecinie dwa żłobki planowane przy prywatnych uczelniach, w których ma powstać łącznie 150 miejsc. Dofinansowanie ma także objąć żłobek przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie na 30 miejsc.

Wsparcie z programu MALUCH obejmuje także dofinansowanie dla gmin, które chcą stworzyć nowe miejsca opieki nad najmłodszymi. W województwie zachodniopomorskim to sześć gmin, które planują stworzyć łącznie 235 miejsc w żłobkach. Kwota dotacji to blisko 3,8 mln zł. (pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.) 

Komentarze

Dlugo-PiS...
I tak Polskie Parafie Chrzescijanskie jak i Siostry Zakonne... powinny Rodzicom w OPIECE nad malymi dziecmi w godzinach pracy - DOPOMOC !!
2016-03-29 12:02:00
Brawo Polki... i tak trzymac !!
W Europie Zachodniej, kobiety staja sie co raz wygodniejsze i nie chce sie juz Im rodzic dzieci... i w to miejsce wola miec psa czy "kota" nie mowiac juz o papugach czy bialych myszkach ! Dlatego Unijni PO-litycy wciskaja Im te "Arabskie Multi-Kulti"... wypelniajac Zachodni przyrost gdzie zarazem automatycznie zwiekszaja na niedaleka juz przyszlosc ilosc IS-lamistow w Europie ! A pozniej jak juz sie "PO-WAZNIE ZAGOTUJE"... to Ci Unijni PO-litycy beda pierwsi... i w Rzadowych - Mercedesach, BMW-ach, Helikopterach czy Samolotach... PO-uciekaja sobie na inne bezpieczniejsze Kontynenty ! A Nas zwyklych Obywateli w Europie PO-zostawia samych sobie, by z tym masowo dzis importowanym Afrykanskim IS-lamem - dalej sobie WALCZYC...!!
2016-03-29 11:53:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie