Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

W kolejce do żłobka

Data publikacji: 28 marca 2016 r. 11:27
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:48
W kolejce do żłobka
 

W największych miastach na Pomorzu Zachodnim przybywa miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami, ale na miejsce w żłobkach trzeba czekać w kolejkach. W stolicy Pomorza Zachodniego lista oczekujących to blisko 1,6 tys. dzieci.

W Szczecinie liczba dostępnych miejsc w żłobkach jest wciąż niewystarczająca – mówi PAP Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu. W kolejce czeka 1585 dzieci, z czego 723 z nich nie ukończyło pierwszego roku życia. „Po skreśleniu z listy oczekujących 104 dzieci urodzonych w 2013 r. oraz po przyjęciu 436 dzieci w naborze marcowym, około 1000 nadal będzie oczekiwało na miejsce w żłobku” – dodaje Kufel.

Informacje szczecińskiego magistratu mówią, że w żłobkach publicznych opieką objętych jest 943 dzieci. W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonym przez prezydenta miasta wpisanych jest osiem żłobków publicznych, 21 żłobków niepublicznych, oraz 10 niepublicznych klubów dziecięcych.

Jak mówi Kufel, miasto planuje w najbliższych latach stworzenie kolejnego publicznego żłobka, w którym będzie około 100 miejsc. Szczecin otrzymał także dofinansowanie z rządowego programu MALUCH na zabezpieczenie 30 miejsc w tworzonej filii jednego z istniejących żłobków.

Z myślą o rozładowaniu kolejek do publicznych żłobków magistrat uruchomił specjalny program wsparcia. Świadczenie w wysokości 500 zł. miesięcznie obejmuje rodziny, z minimum dwójką dzieci, które zdecydują się na legalne zatrudnienia niani, dopłatę do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Od początku stycznia br. takim rozwiązaniem objęto w Szczecinie 272 dzieci.

Kolejki do żłobków to również problem Koszalina. W mieście funkcjonuje jeden żłobek miejski, 11 niepublicznych i jeden klub dziecięcy, które dysponują łącznie 819 miejscami - mówi PAP rzecznik prezydenta Koszalina Robert Grabowski. Pomimo tego, w 2015 r. do miejskiego żłobka nie dostało się 256 dzieci – dodaje.

Koszalin od lat notuje wzrost dopłaty do niepublicznych żłobków; w 2012 r. dopłaty wyniosły 124 tys. zł, a w 2015 r. - ponad 1,4 mln zł.

Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku publicznym jest w obu miastach podobny. Rodzice w Koszalinie muszą zapłacić 320 zł, w Szczecinie natomiast 270 zł w żłobku jednozmianowym i 300 zł w dwuzmianowym.

W stolicy Pomorza Zachodniego rodziny, których dzieci chodzą już do miejskich żłobków lub korzystają z innych form publicznej opieki przedszkolnej, mogą liczyć na zniżki; od 50 proc. za drugie dziecko, do nawet 100 proc. za czwarte i każde następne.

Oba miasta łączy także podobny miesięczny koszt utrzymania przez gminę jednego dziecka w żłobku. W 2015 r. Szczecin płacił za to 1,014 zł, a w Koszalin 1,182 zł – podają urzędy miejskie.

W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonym przez prezydenta Szczecina nie ma żłobków prowadzonych przez uczelnie i zakłady pracy, ale są plany stworzenia dwóch takich placówek przy uczelniach.

Zachodniopomorskie otrzyma na ten cel ponad 1 mln zł z programu MALUCH.

Na liście ofert zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania z resortowego programu znalazły się w Szczecinie dwa żłobki planowane przy prywatnych uczelniach, w których ma powstać łącznie 150 miejsc. Dofinansowanie ma także objąć żłobek przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie na 30 miejsc.

Wsparcie z programu MALUCH obejmuje także dofinansowanie dla gmin, które chcą stworzyć nowe miejsca opieki nad najmłodszymi. W województwie zachodniopomorskim to sześć gmin, które planują stworzyć łącznie 235 miejsc w żłobkach. Kwota dotacji to blisko 3,8 mln zł. (pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dlugo-PiS...
2016-03-29 12:02:00
I tak Polskie Parafie Chrzescijanskie jak i Siostry Zakonne... powinny Rodzicom w OPIECE nad malymi dziecmi w godzinach pracy - DOPOMOC !!
Brawo Polki... i tak trzymac !!
2016-03-29 11:53:17
W Europie Zachodniej, kobiety staja sie co raz wygodniejsze i nie chce sie juz Im rodzic dzieci... i w to miejsce wola miec psa czy "kota" nie mowiac juz o papugach czy bialych myszkach ! Dlatego Unijni PO-litycy wciskaja Im te "Arabskie Multi-Kulti"... wypelniajac Zachodni przyrost gdzie zarazem automatycznie zwiekszaja na niedaleka juz przyszlosc ilosc IS-lamistow w Europie ! A pozniej jak juz sie "PO-WAZNIE ZAGOTUJE"... to Ci Unijni PO-litycy beda pierwsi... i w Rzadowych - Mercedesach, BMW-ach, Helikopterach czy Samolotach... PO-uciekaja sobie na inne bezpieczniejsze Kontynenty ! A Nas zwyklych Obywateli w Europie PO-zostawia samych sobie, by z tym masowo dzis importowanym Afrykanskim IS-lamem - dalej sobie WALCZYC...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA