W czwartek 30 kwietnia br. dobiega końca termin, w którym mieszkańcy gminy Kołbaskowo powinni spisać się samodzielnie, nie wychodząc z domu, w ramach II spisu próbnego przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP). Udział w nim jest obowiązkowy.
NSP to największe badanie statystyczne, przeprowadzane raz na 10 lat. Obejmuje wszystkich mieszkańców Polski. Spis ludności i mieszkań jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, migracjach (w szczególności pracowniczych), o gospodarstwach domowych i rodzinach, a także stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Informacje te są zbierane na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Dzięki temu GUS uzyskuje obraz społeczeństwa. Uzyskane dane te są wykorzystywane do tworzenia „programów z zakresu rynku pracy, polityki edukacyjnej, społecznej, zdrowotnej, rodzinnej” – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Po co jednak taki próbny spis, skoro i tak odbędzie się ten właściwy? To generalny sprawdzian przyjętych rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych, technicznych i popularyzacyjnych – tłumaczy GUS. Na podstawie pewnych kryteriów w każdym województwie została wybrana jedna gmina, w Zachodniopomorskiem to Kołbaskowo.
W spisie zostaną zebrane informacje na następujące tematy: stan i charakterystyka demograficzna ludności, tj. płeć, wiek, stan cywilny; miejsce zamieszkania; poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna; niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne; charakterystyka etniczno-kulturowa (tj. przynależność do narodu lub grupy etnicznej, język używany w domu, przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego); gospodarstwa domowe i rodziny; stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).
Epidemia i postęp informatyczny spowodowały, że nie trzeba wychodzić z domu, aby jeszcze w ciągu tych paru dni mieszkańcy gminy Kołbaskowo, którzy jeszcze nie podali danych, zrobili to.
Wystarczy dostęp do internetu. Logowanie do umożliwiającej spisanie danych aplikacji jest – jak zachęca GUS – intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego.
Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, pomogą mu w tym telefonicznie rachmistrzowie.
„Aby zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo (i nie narażać zdrowia) II spis próbny nie będzie realizowany poprzez wywiad bezpośredni, co oznacza, że żaden pracownik statystyki publicznej nie odwiedzi Państwa mieszkania” – czytamy w informacji GUS.
Formularz, który w czasie spisu jest dostępny na stronie www.spis.gov.pl, wypełniają osoby pełnoletnie. Dane dotyczące osób nieobecnych i osób małoletnich przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe. „Jeżeli osoba objęta spisem nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet (ze względu np. na stan zdrowia lub wypadki losowe), dane są zbierane przez rachmistrzów spisowych poprzez wywiad telefoniczny”.
Aby zagwarantować respondentom i pracownikom bezpieczeństwo (i nie narażać ich zdrowia) zdecydowano, że drugi spis próbny przeprowadzany jest wyłącznie na podstawie samospisu internetowego i telefonicznego (z pomocą rachmistrza). Oznacza to, że żaden pracownik statystyki publicznej (ani innej instytucji) nie odwiedzi mieszkańców gminy Kołbaskowo w ich domach.
Tel. do infolinii spisowej: 22 279 99 99, wew. 8.
Informacje: https://spis.gov.pl/
(isz)