Przy ul. Kolejowej w Ińsku, pow. stargardzki, powstał mural.
– Kolej wróciła na stację Ińsko, tym razem w formie muralu – informuje Teresa Furman, szefowa Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych Semafor w Ińsku.
Ścianę, znajdującą się przy wjeździe na teren dawnej kolejki wąskotorowej użyczyli na malunek Danuta i Jan Woźny. Mural powstał w ramach projektu „Poznajemy historię kolei niemiecko-polskiego pogranicza” Fundacji Baltic Natura w Szczecinie, programu współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.
– Celem jest tworzenie nowych atrakcji turystycznych pogranicza polsko-niemieckiego Meklemburgii Przedniej i Pomorza Zachodniego poprzez promocję działalności Izby Pamięci w Ińsku oraz Muzeum Kolejowego w Zinnowitz – informuje gmina Ińsko.
Stowarzyszenie Semafor w Ińsku powołali byli pracownicy i sympatycy kolei wąskotorowej, która po 101 latach funkcjonowania, w 1996 r. została zamknięta na odcinku Stargard – Ińsko. Siedzibą stowarzyszenia jest Izba Pamięci, którą utworzono 7 lat temu w części dawnego budynku dworca. Semafor opiekuje się tym miejscem, organizując tam wystawy i stale wzbogacając je w nowe artefakty związane z kolejnictwem.
W ramach projektu „Kolejowa stacja rowerowa” stowarzyszenie wykonało stację naprawy rowerów. Uzupełnieniem tego stał się autorski projekt stojaka na rowery. Dwa lata temu, z okazji 5-lecia działalności stowarzyszenia odsłonięto Ławeczkę Kolejarza, zaprojektowaną i wykonaną przez Renatę Czerwonkę. Ławeczka stoi tuż przy wejściu do Ińskiej Izby Pamięci. Kilka dni temu odsłonięto mural przedstawiający lokomotywę i kolejarzy.
– Jest niewielki, ale liczymy na to, że w kolejnych działaniach coś jeszcze uda nam się domalować! – dodaje Teresa Furman z Ińska. ©℗
(w)