Niedziela, 18 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

W 73. rocznicę zdobycia Koszalina

Data publikacji: 04 marca 2018 r. 13:00
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:04
W 73. rocznicę zdobycia Koszalina
 

- Chylimy głowy nad grobami bohaterów, ich czyn jest wieczny, a pamięć nieśmiertelna - oświadczył Grzegorz Niski, szef Koszalińskiego Komitetu Obrony Lewicowych Tradycji, podczas manifestacji patriotycznej z okazji 73. rocznicy zdobycia miasta przez oddziały Armii Czerwonej.

Na niedzielną (4 bm.) uroczystość przy pomniku Ku czci Poległych Żołnierzy Radzieckich na cmentarzu komunalnym przybyło około 50 osób, którzy reprezentowali organizacje kombatanckie i społeczne oraz partie polityczne. Modlitwę odprawił ksiądz Mikołaj Lewczuk, proboszcz parafii prawosławnej.

Nie zabrakło niezadowolenia wobec ustawy dekomunizacyjnej, bo miejscowy samorząd zmienił uzasadnienie dla nazwy ulicy 4 marca jako daty historycznej.

- Radni przegłosowali koronację Władysława Jagiełły z 1386 roku, ale nie dajmy robić sobie wody z mózgu - powiedział Grzegorz Niski, aby podkreślać zasługi żołnierzy z oddziałów III Korpusu Pancernego generała Aleksieja Panfiłowa w walkach o Koszalin.

Zginęło 283 czerwonoarmistów, których imię, nazwisko, stopnie i daty śmierci są wyryte na tablicach z piaskowca.

Polityczny wydźwięk antyrządowy miało wystąpienie Lecha Fabiańczyka. Aktywista lewicy m.in. zaapelował, aby wystosować protest w obronie generała Wojciecha Jaruzelskiego z tytułu ustawy degradacyjnej.

Zebrani z nekropolii przenieśli się do siedziby KOLT, gdzie przebiegło spotkanie ph. „Pokoleniowy przekaz prawdziwej historii”. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Manifestacja ku czci poległych czerwonoarmistów w bojach o Koszalin zgromadziła starsze pokolenie mieszkańców.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2018-03-05 11:22:21
Oooo! Katolnazifaszysci będą świetować swoje "niezłomne" podboje przez "wyklętych"! Czy to aby napewno , "Bury",' Ogień" czy inny "Łupaszka" zdobyli "Festung Koslin"???
Pytanie retoryczne
2018-03-05 05:43:53
Teraz bedzie w historii zamiast wyzwolenia Koszalina "czarna dziura" - tylko czy nowy projekt tozsamosci panstwowej obroni sie przed uplywem czasu? Czy Polska jest na tyle silna by nie tylko byla niezalezna, co dominujaca w regionie? Czy zdobycie miasta nie jest elementem historii panstwa? A nic nie znaczace militarnie potyczki pomiedzy przeciwnikami PRL a wladza to juz sa?
trohan
2018-03-04 18:20:29
Słusznie mówisz -radzieckie wojska zdobyli Koszalin, a te prasłowiańskie ziemie nie należy utożsamiać z Polską. W każdym razie AK-owcy, którzy sprzeciwili się aby na państwowych uroczystościach żołnierze wznosili okrzyk: "Polegli na polu chwały" -tym co zginęli w katastrofie drogowej po Smoleńskiem u prezesa popadli w niełaskę i zeszli na drugi plan. Prezes wyznaczył, kto teraz w państwie jest głównym bohaterem. Kogo władza-tego religia jak mawia rzymskie powiedzenie. No więc wyszło na Wyklętych i Niezłomnych, którzy pojawili się chyba z 5 lat temu. Każda władza pokazuje "ciemnej masie" kto jest teraz świętym czy bohaterem.
gregor102
2018-03-04 16:07:51
@Zdziwiony - Nie wyzwolili a zdobyli, ewentualnie odzyskali dawne prasłowiańskie tereny dla Polski, z czasów panowania Mieszka I. Tu nie o to chodzi, że w tv nie mówią o w/w uroczystości, bo trudno było by raportować każde zdobyte, miasto, czy wioskę, a z Wyklętymi to jest tak, że podkreśla się Ich heroiczną walkę z sowieckim okupantem i ich pachołkami. Uznano, że 1 marca, będzie dniem który każdego roku będzie przypominał o tym, jak np 8 maja przypomina o dniu zwycięstwa nad Niemcami.
ewa
2018-03-04 13:40:59
szok.. coś się zmienia na normalność
Zdziwiony
2018-03-04 13:13:11
A ja myślałem, że Wyklęci i Niezłomni wyzwolili Koszalin. Teraz telewizja tylko o nich mówi, że to oni nas wyzwolili.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA