Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Uważaj na takie maile. Mogą uszkodzić komputer i wykraść dane

Data publikacji: 17 lipca 2019 r. 23:03
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019 r. 12:42
Uważaj na takie maile. Mogą uszkodzić komputer i wykraść dane
 

Przed fałszywymi mailami, które trafiają do odbiorców, ostrzega swoich klientów Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie załączników grozi uszkodzeniem komputera i kradzieżą wrażliwych danych.

- W ostatnich dniach niektórzy z klientów otrzymali maile zatytułowane „Składka” - mówi Karol Jagielski, rzecznik prasowy tej instytucji w naszym województwie.-  Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieją natomiast adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili jest z załącznikiem, w którym mają być informacje o błędnie opłaconych składkach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też danych o nadpłatach. Elektronicznie ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę korespondencji. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko pracownika ZUS.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na takie maile, ani nie otwierać ich załączników. Korespondencja tego typu najczęściej ma zainfekować komputer lub wyłudzić wrażliwe dane, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której klient ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 albo na adres mailowy cot@zus.pl.

(isz)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Uwaga
2019-07-17 23:28:39
Rozszerzenie gov.pl jest obecnie używane przez pisowców. Tylko ono mają do nich dostęp, więc wiadomo kto rozsyła

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA