piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Uwaga: uprzątamy Szczecin

Uwaga: uprzątamy Szczecin

Uwaga: uprzątamy Szczecin
Data publikacji: 2015-09-25 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 2362 23759

Rozpoczął się kolejny weekend ze sprzątaniem świata w wydaniu szczecińskim, czyli akcja „Jesiennych porządków". Tym razem na prawobrzeżu - w Puszczy Bukowej. W piątek wokół Jeziora Szmaragdowego, a w sobotę - w rejonie Dębów Krzywoustego.

Społeczna akcja dla zielonego Szczecina, a równocześnie plenerowa praktyczna lekcja ekologii. Bywa, że z przygodami.
- Traf chce, że najwięcej niezwykłych przedmiotów porzuconych pośród drzew i krzewów uczestnicy „Jesiennych porządków" znajdowali właśnie w Puszczy Bukowej. I nie chodzi tu wcale o zwoje pieniędzy pralki czy opony od traktora, choć i te się zdarzały, ale o sprzęt użyty w przestępstwie, najprawdopodobniej w napadzie. Wspomina Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i główny animator sprzątania Szczecina, akcji organizowanej przez Inspektorat Akademicki Straży Ochrony Przyrody. - Pewnego razu uczniowie natrafili na nadpalone moro oraz pistolet. Widziałem strach w oczach opiekunek tej grupy. Dzieciaki były oczywiście wniebowzięte. Przyjechała policja... Dlatego teraz wszystkich przystępujących do „Jesiennych porządków" przestrzegam: nie podnosimy niczego, co jest niebezpieczne i podejrzane: ostrych przedmiotów, niewybuchów, odpadów chemicznych i medycznych, akumulatorów, nawet rozbitych butelek.

W piątkowym odcinku plenerowego sprzątania wokół Jeziora Szmaragdowego najliczniejszą grupę stanowili uczniowie Centrum Edukacji Ogrodniczej (CEO - Zdroje). Wśród nich pierwsze klasy technikum: weterynarii oraz architektury krajobrazu.

- Dbamy o ten fragment Puszczy Bukowej, bo jest nam najbliższy. Nie tylko lokalizacyjnie. Tu przychodzimy z uczniami na plenerowe lekcje. Tu też - jak doskonale wiemy - oni spędzają czas na wagarach - mówiły Andżelika Szczęch-Kaczorkiewicz oraz Anna Krakowiak, nauczycielki z CEO. - Dwa razy w roku włączamy się w akcję porządkowania tych terenów. Wychodząc z założenia, że to lekcja obywatelska: uczniowie nie będą już tak łatwo śmiecić, skoro teraz sprzątają po innych odpady. Najbardziej skuteczna lekcja, bo nauka przez działanie.

Uczniowie chętnie biorą udział w usuwaniu śmieci z zielonych traktów wokół Szmaragdowego także dlatego, że w „pięknych okolicznościach przyrody" czas lekcji płynie im - jak mówią - fajniej.

- Trochę człowiek popracuje, ale nic na siłę. Dla nas to frajda, bo potem ludzie mogą wypoczywać w czystym otoczeniu, czyli przyjemniej - mówi Aleksandra.

- Ta akcja ma dwie strony. Z jednej: robimy coś dobrego dla siebie i innych, bo uprzątamy tereny zielone chętnie odwiedzane przez szczecinian i turystów. Z drugiej... niestety, pokazuje, jak ludzie potrafią być nieodpowiedzialni, skoro porzucają tak wiele śmieci w lesie - dodaje Sandra.

„Jesienne porządki" to akcja nie tylko pożyteczna, ale dla uczestników też przyjemna.

- Najpierw praca, a potem ognisko, konkursy, nagrody, zabawa: super sprawa! - Aleksander Nieczajew zachęca do udziału także w sobotnim odcinku „Jesiennych porządków".

Tym razem (26 bm.) akcja się przeniesie w rejon Dębów Krzywoustego (w prawo od ul. Chłopskiej). Wszyscy chętni, którzy chcieliby wziąć udział w akcji - zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne - będą przyjmowane od godz. 9 do 11.

- Zapraszamy do rodzinnego i czynnego wypoczynku w Puszczy Bukowej. I do skorzystania z szansy zrobienia czegoś pozytywnego dla naszego pięknego Szczecina. Satysfakcja i świetna zabawa gwarantowane! - dodaje p. Aleksander.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

 

Uwaga: uprzątamy Szczecin Uwaga: uprzątamy Szczecin Uwaga: uprzątamy Szczecin Uwaga: uprzątamy Szczecin

Komentarze

Kinga
Olek, tak trzymaj! Porządny z Ciebie chłop. Świat zmieniasz, ludzi, nawyki i obyczaje. Na lepsze.
2015-09-26 18:10:20
witek
byl tez jasnie panujacy i sprzatal ?
2015-09-26 12:40:45
@czynspołeczny
Ty lepiej nie wypuszczaj swoich dzieci z piwnicy. Bo jak tak głupie jak ty, to zaraz czymś zarażą zdrową tkankę narodu. Ty siedź z nimi w ciemności i dalej knuj spiskową teorię dziejów, psycholu. I zrób coś dla świata: nie rozmnażaj się!
2015-09-26 10:31:19
Czynspołeczny
Fajna akcja dzieciaki posprzątają papierki "pROFESOROWIE" sobie odetchną na świeżym powietrzu bo przecież nie zbierają, leśnik ! się cieszy i liczy ile zaoszczędził na zbiorze śmieci. Zwyczajny komunistyczny czyn społeczny a swojego dziecka nigdy bym nie puścił na taką "akcje".
2015-09-25 22:06:52
Duch lasu
Starajcie się nie zaśmiecać przez cały rok. To ważne dla przyszłości, waszej i waszych dzieci. Jeżeli zadbacie o naturę, ona stworzy Wam raj.
2015-09-25 14:15:53
Dobra, bardzo dobra akcja!! Brawo Nieczajew, brawo Sprzątający !!
B. często idąc do lasu mam ze sobą choć średniej wielkości reklamówkę i wynoszę śmieci.
2015-09-25 11:26:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie