Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Uwaga na ptasią grypę! Wojewoda uczula hodowców

Data publikacji: 22 listopada 2016 r. 12:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Uwaga na ptasią grypę! Wojewoda uczula hodowców
Zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów drobiu hodowlanego obowiązuje na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa ptasiej grypy. Fot. Ryszard Pakieser (archiwum)  

Wojewoda zachodniopomorski podpisał rozporządzenie w sprawie zagrożenia wirusem ptasiej grypy. Dokument nakłada szereg obostrzeń na hodowców drobiu. Wprowadza m.in. zakaz organizowania targów, wystaw czy pokazów drobiu hodowlanego na zagrożonym obszarze.

– Za obszar, na którym istnieje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” uznaje się gminę – Miasto Świnoujście oraz miejscowości Lubczyna i Modrzewie, 
w gminie Goleniów, w ich granicach administracyjnych – czytamy 
w rozporządzeniu podpisanym przez wojewodę Krzysztofa Kozłowskiego.

Dokument nakłada szereg obostrzeń, zwłaszcza na hodowców drobiu: zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów drobiu hodowlanego oraz zakaz karmienia drobiu na zewnątrz budynków. By zapobiec przeniesieniu groźnego wirusa na ptaki hodowlane, hodowcy mają nakaz zabezpieczenia paszy przed dostępem dzikich ptaków, muszą mieć maty dezynfekcyjne przed wejściem do budynków, gdzie trzymany jest drób, a także używać odpowiedniego obuwia i odzieży. Największe środki ostrożności dotyczą gospodarstw, gdzie prowadzona jest hodowla w systemie wolnowybiegowym; chodzi o to, by drób nie miał kontaktu 
z dzikim ptactwem wodnym. Rozporządzenie nakłada także obowiązek informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu hodowlanego.

Przypomnijmy, że na początku listopada 2016 roku w Zachodniopomorskiem znaleziono martwe dzikie ptaki. Badania potwierdziły, że były zarażone wirusem H5N8.

– Od momentu potwierdzenia wystąpienia przypadku ptasiej grypy 5 listopada przez laboratorium 
w Puławach, do tej pory nie doszło do zawleczenia wirusa do ptaków hodowlanych – mówi Maciej Prost, wojewódzki lekarz weterynarii.

Wirus ptasiej grypy, występujący na terenie Zachodniopomorskiego, to podtyp H5N8 – niegroźny dla człowieka. Do tej pory na świecie nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego tym podtypem wirusa.

(reg)

Na zdjęciu: Zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów drobiu hodowlanego obowiązuje na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa ptasiej grypy.
Fot. Ryszard Pakieser (archiwum)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stanowimy wyjątek w świecie...
2016-11-23 19:36:30
"..na świecie nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego tym podtypem wirusa..." Tak, ale tylko w PL jest kaczor "naczelnikiem "....
Wojewoda podPiSał! " „Wysoce zjadliwej grypy"
2016-11-23 19:34:24
Jaki jest stopień tej zjadliwości?"..zakaz karmienia drobiu na zewnątrz budynków." Czy powietrze kaczkom zaszkodzi?A może mają zdychać z głodu? Jeśli jest chów na tzw. wolnym wybiegu, to jak upilnować wróble, między 1000 kaczek, by nie dziobały kaczej karmy?Czy podPiSujący umie odpowiedzieć?
SZANSE PTACTWA.
2016-11-22 13:51:44
Prawda jest taka, że ptactwa, nie od jednego miesiąca czy roku, ubywa bardzo. Ptasia grypa, dopiero teraz ujawniana, to przepiękne ptactwo, także wodne, nam tak spustoszyla czy też są inne, dodatkowe przyczyny tej tragedii w ptactwie? Dlaczego milczy ornitologia? Chodzi o dobro ptactwa, o to, żeby go nie wyniszczono a odbudowano to ptasie zycie.
JaKto
2016-11-22 13:02:14
A ja na foto widzę KACZąGrypę i od roku jest mi nie straszno.
JaKto
2016-11-22 12:55:41
Nic nie kapuje.... Przecież na fotografii są kaczki i !!! jest pokazana KaczaGrypa z którą opozycja walczy bezskutecznie od roku z winy NFZ.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA