Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Ptasia grypa w Świnoujściu

Data publikacji: 15 listopada 2016 r. 15:38
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Ptasia grypa w Świnoujściu
 

Na terenie Świnoujścia stwierdzono występowanie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8. Bożena Stalka, zastępca powiatowego lekarza weterynarii uspokaja, że dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zarażenia się wspomnianą chorobą przez człowieka. 

Jak dowiedział się „Kurier” wirusa wykryto u martwej mewy, która została wyłowiona z kanału. Badania zostały przeprowadzone w inspektoracie w Puławach. Nie stwierdzono natomiast wspomnianego wirusa w świnoujskich gospodarstwach. Należy jednak pamiętać o ostrożności. B. Stalka zaznacza w komunikacie przesłanym do mediów, że w ramach środków prewencyjnych powinny ją zachować szczególnie osoby zawodowo mające kontakt z drobiem i dziki ptakami. Zaleca stosowanie rutynowych zasad higieny: mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, padłym ptactwem oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. 

- Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej - przypomina B. Stalka - Głównym źródłem zakażenia dla drobiu są dzikie ptaki, dlatego koniecznym jest zabezpieczenie drobiu przed kontaktem z dzikimi ptakami poprzez: szczelne przykrycie pojemników z karmą i wodą, ograniczenie przemieszczania się osób postronnych oraz zwierząt między obiektami, w których przetrzymywany jest drób, wyłożenie mat dezynfekcyjnych i dezynfekcja pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa, używanie odzieży ochronnej przez osoby przebywające na terenie gospodarstwa. 

Każdy przypadek wzmożonych zachorowań u drobiu powinien być zgłaszany do organów Inspekcji Weterynaryjnej. Jeżeli ptactwo zacznie padać ponad normę, to także należy to od razu zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii. ©

BaT

Fot. R.PAKIESER (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Oby padły kormorany ! Jest ich plaga !!
2016-11-15 17:14:00
Jeden kormoran zjada dziennie 200 - 400 g. ryb. Pomnóżcie to przez TYSIĄCE na Zalewie, Jez. Dąbskim i Międzyodrzu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA