Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Usłyszeli głos z kosmosu

Data publikacji: 30 września 2015 r. 09:30
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:28
Usłyszeli głos z kosmosu
 

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie przez około 10 minut rozmawiali z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich rozmówcą był Amerykanin, Kjell Lindgren.

Do nawiązania łączności przygotowywali się dość długo, prawie dwa lata. Aby rozmowa z astronautą była możliwa, trzeba było najpierw poczynić uzgodnienia z NASA i zarezerwować termin rozmowy.

Cała operacja była dość skomplikowana od strony technicznej, bo trzeba było zestawić most telefoniczny między Nowogardem, Brukselą a Buenos Aires, gdzie z kolei znajduje się centrum łączności krótkofalowej, które jest zdolne połączyć się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, zawieszoną na orbicie około 400 km nad Ziemią.

Łączność z ISS była możliwa w ciągu kilku minut, kiedy stacja przelatywała z prędkością ok. 28 tys. km/h nad Buenos Aires i była w zasięgu anten.

Z Kjellem Lindgrenem rozmawiało czternastu członków Szkolnego Klubu Radioastronomii. Każdy z nich zadał astronaucie jedno przygotowane przez siebie pytanie i natychmiast usłyszał na nie odpowiedź. Pytania były różne, dotyczyły samej stacji i życia na niej astronautów.

Widzowie obserwujący to ciekawe wydarzenie mieli przed sobą trzy ekrany. Na pierwszym wyświetlane było zdjęcie astronauty, na drugim aktualna pozycja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a na trzecim obraz z kamery pokazującej, co się właśnie dzieje na stacji. 


To niecodzienne wydarzenie było rezultatem pasji i uporu twórcy i opiekuna Szkolnego Klubu Radioastronomii, Szymona Grygowskiego, nauczyciela w nowogardzkim ZSO. Klub przystąpił do programu ARISS, dzięki któremu podobne wydarzenia odbywają się regularnie w szkołach na całym świecie. Wcześniej, w czerwcu i wrześniu, uczniowie ZSO odbyli telekonferencje z pracownikami NASA oraz astronautą Josephem Acabą – w obu przypadkach rozmówcy przebywali na Ziemi. We wtorek (29 bm.) przeżycie było większe, bo bezpośrednio rozmawiano z kimś, kto przebywa w kosmosie.

Tekst i fot. C. Martyniuk

Na zdjęciu:

Niecodzienny seans łączności kosmicznej obserwowało wielu uczniów i gości z zewnątrz.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wydarzenie
2015-09-30 09:23:30
Takie niecodzienne wydarzenia powinny być transmitowane i pokazywane w ogólnopolskich mediach!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA