środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Usłyszeli głos z kosmosu

Usłyszeli głos z kosmosu

Usłyszeli głos z kosmosu
Data publikacji: 2015-09-30 09:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 1391 24894

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie przez około 10 minut rozmawiali z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich rozmówcą był Amerykanin, Kjell Lindgren.

Do nawiązania łączności przygotowywali się dość długo, prawie dwa lata. Aby rozmowa z astronautą była możliwa, trzeba było najpierw poczynić uzgodnienia z NASA i zarezerwować termin rozmowy.

Cała operacja była dość skomplikowana od strony technicznej, bo trzeba było zestawić most telefoniczny między Nowogardem, Brukselą a Buenos Aires, gdzie z kolei znajduje się centrum łączności krótkofalowej, które jest zdolne połączyć się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, zawieszoną na orbicie około 400 km nad Ziemią.

Łączność z ISS była możliwa w ciągu kilku minut, kiedy stacja przelatywała z prędkością ok. 28 tys. km/h nad Buenos Aires i była w zasięgu anten.

Z Kjellem Lindgrenem rozmawiało czternastu członków Szkolnego Klubu Radioastronomii. Każdy z nich zadał astronaucie jedno przygotowane przez siebie pytanie i natychmiast usłyszał na nie odpowiedź. Pytania były różne, dotyczyły samej stacji i życia na niej astronautów.

Widzowie obserwujący to ciekawe wydarzenie mieli przed sobą trzy ekrany. Na pierwszym wyświetlane było zdjęcie astronauty, na drugim aktualna pozycja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a na trzecim obraz z kamery pokazującej, co się właśnie dzieje na stacji. 


To niecodzienne wydarzenie było rezultatem pasji i uporu twórcy i opiekuna Szkolnego Klubu Radioastronomii, Szymona Grygowskiego, nauczyciela w nowogardzkim ZSO. Klub przystąpił do programu ARISS, dzięki któremu podobne wydarzenia odbywają się regularnie w szkołach na całym świecie. Wcześniej, w czerwcu i wrześniu, uczniowie ZSO odbyli telekonferencje z pracownikami NASA oraz astronautą Josephem Acabą – w obu przypadkach rozmówcy przebywali na Ziemi. We wtorek (29 bm.) przeżycie było większe, bo bezpośrednio rozmawiano z kimś, kto przebywa w kosmosie.

Tekst i fot. C. Martyniuk

Na zdjęciu:

Niecodzienny seans łączności kosmicznej obserwowało wielu uczniów i gości z zewnątrz.

Komentarze

Wydarzenie
Takie niecodzienne wydarzenia powinny być transmitowane i pokazywane w ogólnopolskich mediach!
2015-09-30 09:23:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie