Środa, 31 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Urzędy w Szczecinie i innych miastach w ścisłym reżimie sanitarnym

Data publikacji: 27 marca 2021 r. 23:52
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2021 r. 14:11
Urzędy w Szczecinie i innych miastach w ścisłym reżimie sanitarnym
Fot. Sylwia Dudek  

Urzędy miejskie w dużych polskich miastach w trzeciej fali pandemii COVID-19 będą kontynuować pracę w ścisłym reżimie sanitarnym. W Szczecinie działa kalendarz wizyt, w Łodzi dokumenty można przekazać za pośrednictwem urn, a we Wrocławiu pracę urzędników podzielona na zespoły.

W polskich miastach w związku z trwającą pandemią od roku obowiązują ograniczenia w pracy urzędników miejskich oraz ścisłe regulacje, kiedy i w jakich przypadkach można przyjść do urzędu, by załatwić daną sprawę. Część instytucji w trzeciej fali epidemii zamierza kontynuować wprowadzone wcześniej zasady ścisłego reżimu sanitarnego lub - zgodnie z zaleceniami rządu - jeszcze bardziej je zaostrzyć, by chronić mieszkańców i pracowników.

Urzędnicy na dwie zmiany

Dodatkowe regulacje w pracy urzędników wprowadzono m.in. we Wrocławiu. W zajmujących się obsługą mieszkańców jednostkach wrocławskiego magistratu pracę urzędników podzielono na dwa, nie kontaktujące się ze sobą zespoły.

- Urzędnicy od poniedziałku będą pracować na dwie zmiany, a centra obsługi mieszańców będą otwarte dwie godziny krócej - powiedział PAP rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski. Oznacza to, że COM I przy ul. Zapolskiej 4, COM II przy pl. Nowy Targ 1/8, COM III przy ul. Bogusławskiego 10, COM IV przy al. Kromera 44 będą prowadziły obsługę klientów w godzinach od 8.00 do 15.15.

Dodatkowo COM I przy ul. Zapolskiej 4 będzie czynny w soboty 27 marca oraz 10 i 24 kwietnia w godzinach od 8 do 13 dla spraw z zakresu rejestracji pojazdów, praw jazdy, dowodów osobistych i meldunków.

Filipowski przekazał też PAP, że tam gdzie jest to możliwe dyrektorzy poszczególnych departamentów wrocławskiego magistratu zlecili podległym im urzędnikom pracę zdalną.

W Szczecinie kalendarz wizyt

W szczecińskim Urzędzie Miasta działa natomiast kalendarz wizyt, który umożliwia rezerwację konkretnego terminu na załatwienie sprawy. Wizytę można rezerwować przez internet na stronie rezerwacjaboi.um.szczecin.pl, a także telefonicznie. Jedynie osoby rejestrujące zgon nie muszą umawiać się na wizytę. Wnioski i podania można składać również pocztą na adres urzędu, za pośrednictwem platformy e-PUAP i przez skrzynki podawcze znajdujące się w głównym gmachu i prawobrzeżnej filii magistratu.

Jak poinformował PAP Dariusz Sadowski z biura prasowego magistratu, obecnie nie ma decyzji o zmianach w trybie pracy urzędu.

- W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie obowiązuje praca zdalna – rotacyjna, co oznacza, że w czasie, gdy jeden pracownik lub dyrektor pracuje zdalnie, drugi wykonuje pracę w urzędzie – poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego Piotr Pieleszek.

Jak wskazał, dodatkowe obostrzenia nie wpływają na zmianę sposobu funkcjonowania ani dostępu klientów do urzędu. Obsługa klientów prowadzona jest w warunkach reżimu sanitarnego.

W Urzędzie Marszałkowskim od 17 marca br. obsługa klienta odbywa się bez kontaktu z pracownikiem urzędu. Informację, czy dana sprawa wymaga umówienia wizyty, można uzyskać telefonicznie – wykaz numerów telefonów znajduje się na stronie wzp.pl.

Unikają tłumu w magistracie

Z kolei Urząd Miasta Łodzi zamierza kontynuować pracę i obsługę klientów zgodnie z obowiązującymi od dłuższego czasu zasadami reżimem sanitarnym. Oznacza to, że preferowane jest wcześniejsze umówienie się mieszkańców chcących załatwić daną sprawę.

"Można wtedy wybrać konkretny dzień i godzinę na spotkanie z urzędnikiem. Dzięki temu, pracownik UMŁ czeka tylko na tę jedną osobę i unikamy gromadzenia się w tłumie. Przy Centrach Kontaktu z Mieszkańcami czekają zaś urny na dokumenty" – wyjaśniła Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu.

Zaznaczyła, że w przypadku obsługi w Urzędzie Stanu Cywilnego, jest on otwarty w każdy dzień powszedni dla osób, które chcą zarejestrować zgon i potrzebują sporządzenia aktów zgonu. - Tu, co oczywiste, nie trzeba się umawiać. Przychodzimy do urzędu i załatwiamy sprawę – zapewniła Baranowska.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2021-03-29 08:54:56
@Obserwator, a nie zastanawia cię dlaczego tak wiele miejsc zamknięto? Czy są POLSKIE badania dotyczące miejsc zakażeń, na podstawie których można by wiarygodnie ograniczać (nie zamykać) funkcjonowanie. Czy nie zastanawia Cię, że nie ma w zasadzie różnic w rozwoju pandemii w krajach, gdzie wprowadzono bardzo silne ograniczenia i w krajach, gdzie podjęto łagodniejsze działania?
gh
2021-03-29 08:54:56
@Obserwator, a nie zastanawia cię dlaczego tak wiele miejsc zamknięto? Czy są POLSKIE badania dotyczące miejsc zakażeń, na podstawie których można by wiarygodnie ograniczać (nie zamykać) funkcjonowanie. Czy nie zastanawia Cię, że nie ma w zasadzie różnic w rozwoju pandemii w krajach, gdzie wprowadzono bardzo silne ograniczenia i w krajach, gdzie podjęto łagodniejsze działania?
Obserwator
2021-03-28 22:45:00
Zastanawiam się nad tym, dlaczego we wszystkich publicznych miejscach obowiązują ograniczenia epidemiologiczne, a nie dotyczy to jedynie bibliotek miejskich. Czy panująca tam uświęcona atmosfera chroni przed zachorowaniem? Kto decyduje o tym, że te miejsca w obecnej sytuacji są powszechnie dostępne?
seccu
2021-03-28 18:33:30
Jakie obostrzenia? Dajesz wniosek do urny w którym jak byk stoi telefon i adres e-mail, a za kilka dni wzywają cię do urzędu po odbiór pisemka, że sprawa wpłynęła i będzie załatwiona za miesiąc. Idziesz i stoisz wśród innych i czekasz na to pisemko. Wystarczyło zadzwonić, a tak to pic na wodę i fotomontaż.
TZ.
2021-03-28 15:43:33
Urzędnicy i lekarze są wniebowzięci. Nie ma interesantów, nie ma roboty. Kawka, ploteczki i amory przez cały dzień.
Gość
2021-03-28 13:08:01
Przez ostatnie dwa miesiące nie trafiłem przez internet na wolny termin dla uzyskania odpisu w USC w Szczecinie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA