niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Urządzanie lasu w parku

Urządzanie lasu w parku

Urządzanie lasu w parku
Data publikacji: 2016-04-10 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 864 127431

Pełną parą. Na masową skalę. W ptaków okresie ochronnym, bo lęgowym. Zatem czy legalnie jest prowadzona wycinka drzew w Parku Leśnym Arkońskim, w rejonie Syrenich Stawów aż po ul. Arkońską? Magistrat nie odpowiada.

Wycinka obejmuje m.in. tereny, jakie są planowane pod przyszły szczeciński Ogród Botaniczny z kolekcjami drzew i krzewów, roślinami wodnymi. Jednym z jego symboli ma być gęś, która wraz z przedstawicielami wielu innych chronionych gatunków ptactwa okresowo bytuje na tym terenie. Jak choćby perkozków, perkozów dwuczubych i rdzawoszyich, krakw, cyraneczek, gągołów, jastrzębi, wodników, kokoszki wodnej, siniaka, puszczyków, zimorodków, dzięcioła zielonego i średniego, pliszki górskiej, strumieniówki, świerszczaka, muchołówek małych, krzyżodzióbów. Teraz trwa okres ochronny ich lęgów. Tymczasem...

- Niesie się huk ciętych drzew. Dlatego zwierzyny nie widać. Pilarze skutecznie odstraszają ptactwo od ich tradycyjnych terenów lęgowych. Drewno ułożone w metry albo zalega pokotem przy stawach. To nie tylko przykry widok. Ale też działanie wbrew prawu! - alarmuje p. Mirosław, nasz Czytelnik.
Na temat tej wycinki magistrat milczy. Natomiast Zakład Usług Komunalnych rządzi się na powierzonym jego pieczy terenie, jak chce. Dlatego w usuwaniu drzew w okresie lęgowym ptaków nie widzi problemu. ©℗

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 11 kwietnia 2016

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdj.: Dlaczego wycinka drzew trwa w okresie lęgowym, czyli dla ptaków ochronnym? Bo w miejscu, gdzie ma stanąć szczeciński Ogród Botaniczny, ZUK... pozyskuje drewno. Jak twierdzi: „zgodnie z ustawą o lasach".

Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku

Komentarze

antoska
Trwa wycinka , a jednocześnie od roku , w niektórych miejscach od dwóch lat leżą ścięte i nie wywiezione pnie drzew
2016-04-11 13:02:54
Baska
Panie rzeczniku - lasy komunalne przygotowały Panu odpowiedź i napisały a Pan powtarzasz -"posusz jałowy". Czy ktoś zastanawiał się co to jest posusz jałowy i czy usuwa się go z lasu zwłaszcza o tej porze roku? Ręce opadają. Leśnictwo nie jest trudne tylko trzeba trochę się pouczyć i zastanowić. Jedna wypowiedź przeczy drugiej i tak w koło Macieju.
2016-04-11 11:06:58
Bulo
Spojrzysz na ciecie na pniakach i już widzisz jakie utalentowane osobniki pracują w lasach komunalnych.
2016-04-11 11:00:02
Kowalikowa
Ustawa wyraźnie zabrania wycinki w czasie sezonu lęgowego. A teraz jest sezon lęgowy. Lasy komunalne nie mają i długo nie będą miały planu urządzenia lasu, nie ma oceny oddziaływania stąd takie działania należy zgłaszać do RDOŚ oraz do prokuratury. Jaki nadzór ornitologiczny? Kto tam w lasach na gniazdach się zna? Wawrzyniak? Przecież on nawet wykształcenia leśnego nie ma. Panie Wawrzyniak, po co usuwa się martwe drzewa z lasu? Rozumie Pan jakie znaczenie biocenotyczne ma martwe drewno. Poczytaj Pan sobie lepiej mądre książki takie jak nam "Martwe drzewo" KP.
2016-04-11 10:33:25
@m
Masz na myśli "święte kozy", bo krowy zasługują na szacunek.
2016-04-11 08:45:22
Ptaki w Lesie Arkońskim
Czy obecność wszystkich wymienionych gatunków ptaków w tym miejscu jest potwierdzona fotograficznie przez ornitologów?
2016-04-11 07:55:30
m
a za co swiete krowy z urzedu odpowiadaja
2016-04-11 05:30:13
?
Wszędzie tną na potęgę, lasy od środka coby z zewnątrz nie było widać, przy drogach bo zasłaniają przejścia dla pieszych, przy zamku bo go nie widać, a nasadzeń zero. Może za drewno ktoś zajmie się zielenią miejską in plus?
2016-04-11 04:56:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie