wtorek, 11 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Urządzanie lasu w parku

Urządzanie lasu w parku

Urządzanie lasu w parku
Data publikacji: 2016-04-10 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:03
Wywietleń: 505 127431

Pełną parą. Na masową skalę. W ptaków okresie ochronnym, bo lęgowym. Zatem czy legalnie jest prowadzona wycinka drzew w Parku Leśnym Arkońskim, w rejonie Syrenich Stawów aż po ul. Arkońską? Magistrat nie odpowiada.

Wycinka obejmuje m.in. tereny, jakie są planowane pod przyszły szczeciński Ogród Botaniczny z kolekcjami drzew i krzewów, roślinami wodnymi. Jednym z jego symboli ma być gęś, która wraz z przedstawicielami wielu innych chronionych gatunków ptactwa okresowo bytuje na tym terenie. Jak choćby perkozków, perkozów dwuczubych i rdzawoszyich, krakw, cyraneczek, gągołów, jastrzębi, wodników, kokoszki wodnej, siniaka, puszczyków, zimorodków, dzięcioła zielonego i średniego, pliszki górskiej, strumieniówki, świerszczaka, muchołówek małych, krzyżodzióbów. Teraz trwa okres ochronny ich lęgów. Tymczasem...

- Niesie się huk ciętych drzew. Dlatego zwierzyny nie widać. Pilarze skutecznie odstraszają ptactwo od ich tradycyjnych terenów lęgowych. Drewno ułożone w metry albo zalega pokotem przy stawach. To nie tylko przykry widok. Ale też działanie wbrew prawu! - alarmuje p. Mirosław, nasz Czytelnik.
Na temat tej wycinki magistrat milczy. Natomiast Zakład Usług Komunalnych rządzi się na powierzonym jego pieczy terenie, jak chce. Dlatego w usuwaniu drzew w okresie lęgowym ptaków nie widzi problemu. ©℗

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 11 kwietnia 2016

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdj.: Dlaczego wycinka drzew trwa w okresie lęgowym, czyli dla ptaków ochronnym? Bo w miejscu, gdzie ma stanąć szczeciński Ogród Botaniczny, ZUK... pozyskuje drewno. Jak twierdzi: „zgodnie z ustawą o lasach".

Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku Urządzanie lasu w parku

Komentarze

antoska
Trwa wycinka , a jednocześnie od roku , w niektórych miejscach od dwóch lat leżą ścięte i nie wywiezione pnie drzew
2016-04-11 13:02:54
Baska
Panie rzeczniku - lasy komunalne przygotowały Panu odpowiedź i napisały a Pan powtarzasz -"posusz jałowy". Czy ktoś zastanawiał się co to jest posusz jałowy i czy usuwa się go z lasu zwłaszcza o tej porze roku? Ręce opadają. Leśnictwo nie jest trudne tylko trzeba trochę się pouczyć i zastanowić. Jedna wypowiedź przeczy drugiej i tak w koło Macieju.
2016-04-11 11:06:58
Bulo
Spojrzysz na ciecie na pniakach i już widzisz jakie utalentowane osobniki pracują w lasach komunalnych.
2016-04-11 11:00:02
Kowalikowa
Ustawa wyraźnie zabrania wycinki w czasie sezonu lęgowego. A teraz jest sezon lęgowy. Lasy komunalne nie mają i długo nie będą miały planu urządzenia lasu, nie ma oceny oddziaływania stąd takie działania należy zgłaszać do RDOŚ oraz do prokuratury. Jaki nadzór ornitologiczny? Kto tam w lasach na gniazdach się zna? Wawrzyniak? Przecież on nawet wykształcenia leśnego nie ma. Panie Wawrzyniak, po co usuwa się martwe drzewa z lasu? Rozumie Pan jakie znaczenie biocenotyczne ma martwe drewno. Poczytaj Pan sobie lepiej mądre książki takie jak nam "Martwe drzewo" KP.
2016-04-11 10:33:25
@m
Masz na myśli "święte kozy", bo krowy zasługują na szacunek.
2016-04-11 08:45:22
Ptaki w Lesie Arkońskim
Czy obecność wszystkich wymienionych gatunków ptaków w tym miejscu jest potwierdzona fotograficznie przez ornitologów?
2016-04-11 07:55:30
m
a za co swiete krowy z urzedu odpowiadaja
2016-04-11 05:30:13
?
Wszędzie tną na potęgę, lasy od środka coby z zewnątrz nie było widać, przy drogach bo zasłaniają przejścia dla pieszych, przy zamku bo go nie widać, a nasadzeń zero. Może za drewno ktoś zajmie się zielenią miejską in plus?
2016-04-11 04:56:43