W samo południe, w sobotę - przed Pomnikiem Czynu Polaków - w 80. rocznicę przejęcia zarządu nad Szczecinem przez polską administrację wybrzmiał hymn oraz miejski hejnał. Urodziny miasta - 5 lipca - to również Dzień Pionierów Szczecina. Gospodarzem jubileuszowych uroczystości był prezydent Piotr Krzystek.
- Spotykamy się w rocznicę urodzin naszego miasta. Wiele innych świętuje rocznice nadania praw, historie ich założenia. My świętujemy 5 lipca, bo ta data oznacza prawdziwy początek polskiego Szczecina - przypominał prezydent P. Krzystek. - Znamy historię naszego miasta i wiemy, jak trudny był to czas. Zdobyty w kwietniu 1945 r. był - można powiedzieć - miastem widmem. To tutaj przyjechał prezydent Piotr Zaremba i wspólnie ze swymi współpracownikami tworzył podwaliny pod przyłączenie tego pięknego, ale zniszczonego miasta do Polski. Przyjeżdżali pionierzy, pierwsi osadnicy: z nadziejami i wojennymi doświadczeniami. Właśnie w Szczecinie szukając swojego miejsca. Odbudowywali, tworzyli swoją małą ojczyznę: przyjazną dla wszystkich.
Prezydent przypominał, z jakim trudem było organizowane życie miasta, budowano jego instytucje i zakłady pracy. Oddając cześć Pionierom Miasta Szczecina. Zwracał też uwagę, jak w 80-lecie naszego miasta wplatały się wydarzenia ważne dla historii Polski - lat 1956, 1970-71 i 80 - i jej drogi do wolności.
- Polska w Unii Europejskiej to ogromna szansa dla Szczecina. Dzięki funduszom unijnym udało się nam rozwiązać wiele problemów, z którymi borykał się Szczecin przez lata: mamy nowoczesną oczyszczalnię ścieków, spalarnię odpadów, nowoczesne drogi, Filharmonię, stadion Pogodni, Operę na Zamku i wiele innych instytucji kultury - zwracał uwagę prezydent Piotr Krzystek. - Tworzymy przestrzeń gospodarczą, która odpowiada na wyzwania czasów. To właśnie Szczecin staje się coraz bardziej nowoczesnym portem i miejscem ważnym dla rozwoju polskiej energetyki odnawialnej. Te wszystkie wyzwania są wielką szansą, żeby Szczecin stawał się coraz lepszym miejscem do życia. To nasze wspólne zadanie, bo chcemy, żeby był domem także dla naszych dzieci i wnuków.
Życzenia dla Szczecina - przy Pomniku Czynu Polaków - złożyli również: w imieniu rządu - minister Arkadiusz Marchewka, a członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Bogdan Jaroszewicz - odczytał list marszałka Olgierda Geblewicza: „Dzisiejsze obchody są nie tylko wyrazem pamięci o przeszłości lecz także troski o rozwój miasta i budowanie silnej świadomej wspólnoty. W imieniu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego życzę, aby kolejne lata były okresem pomyślnego rozwoju, wzajemnego wsparcia oraz wielu sukcesów na każdym polu, wszelkiej pomyślności".
Oficjalną część uroczystości obchodów 80-lecia polskiego Szczecina zakończyło składanie kwiatów przed Pomnikiem Czynu Polaków. ©℗
(an)