Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Urodzinowa poMoc dla Zupy

Data publikacji: 2020-02-06 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-06 14:32
Urodzinowa poMoc dla Zupy
 

Rok temu, 7 lutego, ruszyła w Szczecinie wyjątkowa społeczna inicjatywa – Spotkania przy Zupie. Od tej pory w każdy czwartek wieczorem, bez wyjątku, w tym samym miejscu, na placu Tobruckim, grupa wolontariuszy czeka z ciepłym posiłkiem, ciastem, odzieżą, ale przede wszystkim z życzliwą rozmową na ludzi potrzebujących, samotnych, na osoby w kryzysie bezdomności. Pierwsza rocznica Spotkań to dobra okazja, by wesprzeć tę bardzo ważną i potrzebną w mieście przestrzeń.

– Na pierwsze spotkanie w lutym ub. roku przyszło trzydzieści osób – wspomina Robert Grabowski, jeden z trojga, obok Małgorzaty Krzemińskiej i Krzysztofa Jędrzejewskiego, inicjatorów tego przedsięwzięcia. – To był jedyny raz, kiedy została nam zupa w garnku i musieliśmy ją zawieźć do schroniska. To się nigdy więcej nie zdarzyło, bo ludzi zaczęło przybywać. Dziś na plac w czwartki przychodzi od stu do stu pięćdziesięciu osób. Wszystko, co zostanie przygotowane, schodzi.

Najlepsza zupa w mieście

Zupę gotują na zmianę szczecińskie restauracje. Co czwartek pięćdziesiąt litrów.

– Mamy najlepsze jedzenie w mieście – mówi Robert Grabowski. – Zapraszamy wszystkich restauratorów do włączenia się w gotowanie. Zawsze jakiś termin się znajdzie.

Ten pierwszy rok skupił wokół Spotkań wielu szczecinian.

– Bardzo cieszy to, że zmienia się trochę patrzenie na osoby w kryzysie bezdomności – mówi Robert Grabowski. – Przynajmniej mamy takie wrażenie. Spotkania dają do myślenia. Również niektóre osoby bezdomne coś zaczynają robić, coś się w ich życiu zadziało i to dzięki temu, że byliśmy na placu. Postanawiają w swoim życiu coś zmienić.

Co jest potrzebne?

W swoje pierwsze urodziny społecznicy skupieni wokół Spotkań przy Zupie proszą też sympatyków tej inicjatywy o pomoc dla funkcjonującego co czwartek na pl. Tobruckim punktu medycznego. Co tydzień z doraźnej pomocy medycznej korzysta tam kilkadziesiąt osób. Potrzebne są środki medyczne: altabactin – maść przeciwbakteryjna do stosowania na skórę, tribiotik – maść przeciwbakteryjna w saszetkach, sora forte – lek do leczenia wszawicy, sora med – wyrób do leczenia wszawicy, sora protect – aerozol zapobiegający wszawicy, a także ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. Można je przywieźć w czwartek (6 lutego) do Manufaktury Dobra przy pl. Ofiar Katynia 1 w godz. 17-17.50 lub tego dnia bezpośrednio na Spotkanie przy Zupie do punktu medycznego na pl. Tobruckim w godz. 18.30-19.40. Organizatorzy Spotkań zachęcają też do współpracy lekarzy gotowych włączyć się, choćby raz w miesiącu, w działania tego punktu. ©℗

Tekst i fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pl
2020-02-06 08:39:42
Strasznie cenię ludzi którzy poświęcają swój czas na pomoc innym, zwłaszcza takim ludziom jak bezdomni, dla mnie ci co niosą pomoc tym ludziom to w pewnym sensie cisi bohaterowie, oni nie występują w tv, nie chwalą się sukcesami, nie wiem czy bym sobie poradził, ale spróbuję jakoś pomóc. Nigdy nie wiadomo dlaczego zostaje się bezdomnym, to wbrew pozorom bardzo złożony proces, potem często alkoholikiem, no i nie wiem czy mnie kiedyś to nie dotknie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA