Rok temu, 7 lutego, ruszyła w Szczecinie wyjątkowa społeczna inicjatywa – Spotkania przy Zupie. Od tej pory w każdy czwartek wieczorem, bez wyjątku, w tym samym miejscu, na placu Tobruckim, grupa wolontariuszy czeka z ciepłym posiłkiem, ciastem, odzieżą, ale przede wszystkim z życzliwą rozmową na ludzi potrzebujących, samotnych, na osoby w kryzysie bezdomności. Pierwsza rocznica Spotkań to dobra okazja, by wesprzeć tę bardzo ważną i potrzebną w mieście przestrzeń.
– Na pierwsze spotkanie w lutym ub. roku przyszło trzydzieści osób – wspomina Robert Grabowski, jeden z trojga, obok Małgorzaty Krzemińskiej i Krzysztofa Jędrzejewskiego, inicjatorów tego przedsięwzięcia. – To był jedyny raz, kiedy została nam zupa w garnku i musieliśmy ją zawieźć do schroniska. To się nigdy więcej nie zdarzyło, bo ludzi zaczęło przybywać. Dziś na plac w czwartki przychodzi od stu do stu pięćdziesięciu osób. Wszystko, co zostanie przygotowane, schodzi.
Zupę gotują na zmianę szczecińskie restauracje. Co czwartek pięćdziesiąt litrów.
– Mamy najlepsze jedzenie w mieście – mówi Robert Grabowski. – Zapraszamy wszystkich restauratorów do włączenia się w gotowanie. Zawsze jakiś termin się znajdzie.
Ten pierwszy rok skupił wokół Spotkań wielu szczecinian.
– Bardzo cieszy to, że zmienia się trochę patrzenie na osoby w kryzysie bezdomności – mówi Robert Grabowski. – Przynajmniej mamy takie wrażenie. Spotkania dają do myślenia. Również niektóre osoby bezdomne coś zaczynają robić, coś się w ich życiu zadziało i to dzięki temu, że byliśmy na placu. Postanawiają w swoim życiu coś zmienić.
W swoje pierwsze urodziny społecznicy skupieni wokół Spotkań przy Zupie proszą też sympatyków tej inicjatywy o pomoc dla funkcjonującego co czwartek na pl. Tobruckim punktu medycznego. Co tydzień z doraźnej pomocy medycznej korzysta tam kilkadziesiąt osób. Potrzebne są środki medyczne: altabactin – maść przeciwbakteryjna do stosowania na skórę, tribiotik – maść przeciwbakteryjna w saszetkach, sora forte – lek do leczenia wszawicy, sora med – wyrób do leczenia wszawicy, sora protect – aerozol zapobiegający wszawicy, a także ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. Można je przywieźć w czwartek (6 lutego) do Manufaktury Dobra przy pl. Ofiar Katynia 1 w godz. 17-17.50 lub tego dnia bezpośrednio na Spotkanie przy Zupie do punktu medycznego na pl. Tobruckim w godz. 18.30-19.40. Organizatorzy Spotkań zachęcają też do współpracy lekarzy gotowych włączyć się, choćby raz w miesiącu, w działania tego punktu. ©℗
Tekst i fot. Anna Gniazdowska