Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Upamiętnili pierwszą deportację Polaków na Sybir [GALERIA]

Data publikacji: 2020-02-10 14:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-11 13:51
Upamiętnili pierwszą deportację Polaków na Sybir
Przy pomniku Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się apel pamięci oraz złożono kwiaty i wiązanki. Fot. Ryszard PAKIESER  

Osiemdziesiąt lat temu sowieci rozpoczęli pierwszą masową wywózkę Polaków na Syberię. Uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia odbyły się w poniedziałek przy pomniku Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

- Mija osiemdziesiąt lat od kiedy NKWD szło na domy naszych rodaków, którym w pośpiechu i atmosferze strachu kazano się pakować, i których skazano bez wyroku na wywózkę na Syberię - przypomniał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Ci, których wywieziono, mieli nie przetrwać i nie powrócić. Dziś to wiemy na pewno, przymusowe przesiedlenia były formą eksterminacji polskich elit politycznych, intelektualnych i gospodarczych. Były też formą kary za jedno przewinienie - za bycie obywatelem Polski.

Marszałek dziękował przedstawicielom środowiska sybirackiego w naszym regionie za to, że "postawili swój nowy dom na ziemi zachodniopomorskiej".

- Jesteśmy wam winni podziw wobec nieustającej troski o sprawy Polski i uznanie dla waszego hartu ducha - zwracał się do żyjących świadków tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat Geblewicz.

Głos zabrał również Albert Miłaszewski, prezes Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków. 

- Zsyłano nas na nieludzką ziemię, mimo iż nie ponieśliśmy żadnej winy - podkreślał prezes. - Ja zostałem zesłany wraz z dziadkiem, babcią, stryjostwem i rodzicami. Całą moją rodzinę wywieziono w głąb Związku Radzieckiego.

Przypomnijmy, ze władze ZSRR przeprowadziły cztery akcje deportacyjne. Podczas pierwszej, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku, wywieziono około 140 tysięcy Polaków.

(KK)

Na zdjęciu: Przy pomniku Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się apel pamięci oraz złożono kwiaty i wiązanki

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelniczka
2020-02-10 20:25:00
Cześć i Chwała Bohaterom !
Wawrzek
2020-02-10 19:39:57
Połowa mojej Rodziny została wywieziona na Sybir jak opowiadali co tam przeżyli to słuchający ludzie płakali jak bobry. "Zwiedzili" olbrzymie terytoria płynęli Jenisejem Obem, Irtyszem, Angarą i innymi rzekami Syberii. Ile wysiłku niewolniczej pracy o głodzie i siarczystym mrozie zostawili tam Polacy i nikt do tej pory za to nie zapłacił
abc
2020-02-10 18:47:22
Wśród polactwa ciagle nie brak wyznawcow czerwonej zarazy,ktora tak okrutnie obchodzila się z naszymi wywiezionymi rodakami.
Czy targowica i to opluje?
2020-02-10 15:26:08
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ