W 2018 roku obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji dla uczniów zachodniopomorskich szkół przygotowano rozmaite konkursy historyczne. Specjalne porozumienia w tej sprawie zostały zawarte w czwartek 28 grudnia pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Archiwum Państwowym w Szczecinie i Fundacją Polskich Wartości.
„Rokiem dla Niepodległej” ogłosiła także obecny rok szkolny minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Instytucje współpracujące dotychczas z kuratorium na rzecz edukacji historycznej oraz regionalnej dzieci i młodzieży, a także wychowania ku wartościom patriotycznym, postanowiły więc tę współpracę zacieśnić.
- Skupiamy się na tym, by młodzież zdobywała wiedzę i poznawała historię. Dzięki naszym dotychczasowym działaniom młodzież skorzystała z lekcji, które odbywały się w Archiwum Państwowym. Nasze obecne działania są owocem wcześniejszej współpracy - powiedziała Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty. - Zachęcamy młodzież do organizowania lekcji historii , by w ten sposób przekazać wiedzę na temat przeszłości naszego kraju i regionu.
Zawarte porozumienia służyć mają realizacji różnych działań edukacyjnych. Wśród nich będą konkursy dotyczące wiedzy historycznej: "Polskie drogi do niepodległości 1914-1923" oraz "Szczecińskie strajki 1988 roku".
- Archiwum Państwowe realizuje nie tylko zadania archiwalne, ale również edukacyjne, kierowane do uczniów zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Chcemy, aby zainteresowanie młodzieży historią Polski rosło. Obserwujemy renesans postaw patriotycznych i niepodległościowych i to pokazuje, że Polska się zmienia.©℗
Elżbieta KUBERA
Na zdjęciu: Porozumienia o współpracy podpisali od lewej: Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości, Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty i dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
Fot. Dariusz GORAJSKI